Gorące tematy

Co wiemy o nowym wariancie koronawirusa? "Świat się szykuje na Omikron"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Omikron – co o nim wiemy?

Pod koniec listopada badacze poinformowali, że odkryli nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Co o nim wiadomo? Czy Omikron jest bardziej niebezpieczny niż poprzednie wersje? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marcinem Sawickim, który zebrał najnowsze informacje dotyczące nowej odmiany koronawirusa.

Omikron - co wiemy o nowym wariancie koronawirusa?

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 nazwany przez badaczy Omikron został odkryty pod koniec listopada w Południowej Afryce. - Wiadomo, że jest dwa razy bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty. Eksperci do niedawna nie chcieli mówić, czy jest groźniejszy. Na szczęście są dane nieco uspokajające. (...) W Południowej Afryce - mimo wszystko - spada liczba zgonów, chociaż liczba przypadków rośnie - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Niedawno ukazał się afrykański raport dotyczący nowego wariantu koronawirusa. - To był raport, na który świat czekał. Choroby bada się pod mikroskopem, w szpitalu i statystycznie. To raport ze szpitala. 166 osób przyjęto - to nie jest duża liczba, ale coś już pozwala zgadywać na temat koronawirusa, choć nie za dużo. Badacze poinformowali, że w tej grupie prawie nikt nie umarł. Umarło dużo mniej osób, z tych 166, niż umierało w przeszłości - zaznaczył dziennikarz.

Jak świat zareagował na Omikron?

Po tym, jak badacze potwierdzili, że rozpoznali nowy wariant koronawirusa, świat natychmiast zawiesił połączenia lotnicze z tą częścią Afryki. - Nie po to, żeby go zatrzymać, ale spowolnić. Mimo to wirus zdołał się rozprzestrzenić i został wykryty w dwóch bardzo izolowanych krajach świata - w Nepalu oraz na Fidżi. Został także zdiagnozowany w 19 miejscach w Europie. Jeśli chodzi o naszych sąsiadów, to wykryto go w Niemczech oraz w Czechach - wyliczał Marcin Sawicki.

Badacze są zdania, że Omikronem będą się zarażały także osoby, które już chorowały. - Ten trend widać już w Południowej Afryce. Świat się szykuje na Omikron. Eksperci podejrzewają, że tak samo jak w Afryce Omikron wyprze inne wersje i że będzie duży wzrost zachorowań - powiedział. Czy szczepienia zapewniają ochronę przed nowym wariantem koronawirusa? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości