Gorące tematy

Czy pracodawca będzie mógł wymagać szczepień od pracownika? Prof. Horban: "Jesteśmy blisko wydania zaleceń"

Gorące tematy

obowiązkowe szczepienia

Niektóre grupy zawodowe prawdopodobnie będą objęte obowiązkowymi szczepieniami. Niemal pewne jest to, że zalecenia będą dotyczyły pracowników ochrony zdrowia, ale również tych, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem. Jak przebiegnie weryfikacja?

Dla kogo obowiązkowe szczepienia?

Prof. Horban pytany w TVN24, czy podjęto decyzje dotyczące obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych, przekazał, że "decyzji nie ma, ale jesteśmy bardzo blisko wydania zaleceń".

W kontekście konkretnych grup zawodowych do obowiązkowych szczepień, profesor wskazał na "pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem". Jego zdaniem, "niemal pewne jest, że ta grupa zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami".

Horban podkreślił, że do rozważenia są obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli.

- Część nauczycieli jest niezaszczepiona, a ta grupa zawodowa jest narażona na zakażenie poprzez liczny kontakt z dziećmi - dodał.

Jak przekazał przewodniczący Rady Medycznej, mogą się pojawić zalecenia dotyczące obowiązkowych szczepień dla pracowników administracji "pracujących na pierwszej linii frontu, mających kontakt z masowo pojawiającymi się petentami", pracowników sklepów wielkopowierzchniowych i służb porządkowych.

Horban wyraził nadzieję, że decyzje te zostaną podjęte do końca przyszłego tygodnia. Jak zaznaczył, koszty obowiązkowych szczepień pokrywa państwo.

O kwestię obowiązkowych szczepień pytany był także pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Przyznał, że w Radzie Medycznej przy premierze takie głosy są powszechne. - Niemniej, nie mamy tego rodzaju decyzji żadnych podjętych - zaznaczył Dworczyk, wskazując, że takie rozwiązania są zastosowane tylko w kilku krajach UE.

Dopytywany o inne grupy zawodowe - np. nauczycieli czy policjantów - Dworczyk odpowiedział, że WHO nie rekomendowała, aby szczepienia przeciwko Covid-19 były obowiązkowe.

- Natomiast nie można wykluczać żadnych wariantów, np. związanych z tym, że część grup zawodowych może być zobowiązana do szczepień. Ale w tym momencie nie ma żadnych takich decyzji" - dodał.

Kontrola obowiązkowych szczepień przez pracodawcę

W fazie rozważań jest również kwestia weryfikacji obowiązkowych szczepień przez pracodawców. Michał Dworczyk, szef KPRM w Programie 1 Polskiego Radia, zwracał uwagę, że tego rodzaju postulaty zgłaszali pracodawcy podczas konsultacji dotyczących walki z Covid-19 i budowy Narodowego Programu Szczepień.

- Różnego rodzaju analizy są prowadzone w związku z tym, że w Polsce, podobnie jak w większości krajów UE, widzimy spowolnienie tempa rejestracji na szczepienia, a w konsekwencji analizujemy możliwości wzmocnienia różnego rodzaju zachęt - dodał.

Zastrzegł jednak, że weryfikacja szczepień przez pracodawców to jedynie jedno z analizowanych rozwiązań. Dworczyk podkreślił, że analizy poszczególnych propozycji dotyczą również ich zgodności z konstytucją.

- Możemy się liczyć z tym, że przepisy mające na celu zahamowanie pandemii, które byłyby wprowadzane w trakcie IV fali (...) będą uwzględniały fakt tego, czy ktoś przebył chorobę, jest zaszczepiony bądź ma negatywny wynik testu na Covid-19 - powiedział szef KPRM.

Pytany o możliwe wprowadzenie w Polsce rozwiązań na wzór francuskich, Dworczyk oświadczył, że nie można wykluczać żadnych rozwiązań.

- Bardzo uważnie śledzimy, co się dzieje w innych krajach. Natomiast musimy pamiętać, że Polska ma swoją specyfikę i proponowane rozwiązania muszą być dostosowane do sytuacji w Polsce. Nie robiłbym prostych kalek - podkreślił.

Akcja edukacyjna w Polsce

Poinformował, że rząd przygotowuje się do długofalowej akcji edukacyjnej. - Polska jest krajem, w którym dorośli nie są przyzwyczajeni do szczepień - widać to po wynikach szczepień na grypę (...) - dlatego musimy pracować nad zmianą pewnych postaw społecznych - powiedział Dworczyk.

Zapowiedział, że informacje na ten temat ma przedstawić w najbliższych dniach Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Według danych resortu zdrowia ze środy w Polsce od końca grudnia ub.r., gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ponad 33,9 mln szczepień. Liczba w pełni zaszczepionych osób przekroczyła 17,1 mln.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Chcemy później wyjechać za granicę, więc chcemy mieć to już za sobą". Liczba zaszczepionych rośnie, ale bardzo powoli

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Daria Pacańska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości