Sportowe wydarzenie dla osób z zespołem Downa. "Życzyłbym sobie otwartości całego społeczeństwa"

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Magda Bober
210 minut...
210 minut...Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

W klubie Pawła Nastuli została zorganizowana impreza sportowa dla młodych judoków z zespołem Downa. Jak w różnych dyscyplinach radzą sobie osoby z niepełnosprawnościami? O to zapytała Magda Bober z Dzień Dobry TVN.

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji w klubie sportowym Pawła Nastuli, znanego polskiego judoki, mistrza olimpijskiego i dwukrotnego mistrz świata, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Osoby z zespołem Downa mogły szkolić swoje umiejętności w sztukach walki.

- Fajnie się złożyło, bo dzisiaj jest Światowy Dzień Zespołu Downa, a wcześniej na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy został wylicytowany trening ze mną i z moją zawodniczką Aleksandrą Kowalewską. Padł pomysł, żeby to zrobić u mnie w klubie. Fajna inicjatywa. Za moment pójdę na matę i będę starał się wycisnąć więcej potu od tych młodych, bardzo zaangażowanych zawodników - powiedział Paweł Nastula.

Kuba Waszkiewicz, młody judoka, był uczestnikiem eventu. Co najbardziej lubi w tych ćwiczeniach? - To, że wygrywam. To sprawia mi frajdę. Ćwiczę od 3 lat - przyznał.

Sport dla osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Głasek, trener uczniowskiego klubu sportowego, był współorganizatorem wydarzenia.

- To jest dla nas wyjątkowy dzień, bo pracujemy na co dzień z zawodnikami z zespołem Downa. Szczególnie w tym dniu chcielibyśmy, aby było o nich głośno, żeby ludzie przekonali się do tego, że warto z nimi pracować, przebywać, trenować i podnosić ich umiejętności - podkreślił.

Jakimi sportowcami są osoby z niepełnosprawnościami?

- Wytrwałymi. Potrzebują dużo wsparcia, ale okazuje się, że te emocje w sporcie są takie same. Zarówno oni, jak i zawodnicy pełnosprawni, przeżywają te same emocje i my, trenerzy, też cieszymy się na podobnym poziomie. Jako trener życzyłbym sobie otwartości całego społeczeństwa. Żebyśmy się nie zamykali na nich, nie bali się ich, tylko żebyśmy chętnie włączali ich i spędzali z nimi czas - podsumował Głasek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Magda Bober

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości