Chciał ją rozkochać w sobie i perfidnie oszukać. Dała mu solidną nauczkę

Autor:
Berenika
Olesińska
Oszuści matrymonialni – nowe metody
Oszuści matrymonialni – nowe metodyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Z danych FBI wynika, że Amerykanki, które w 2021 roku padły ofiarą oszustów matrymonialnych, straciły łącznie aż miliard dolarów. Poszkodowanymi bywają również Polki, które niefortunnie lokują uczucia w poznanych w sieci mężczyznach podających się m.in. za przebywających na misji wojskowej żołnierzy. Jak w tym przypadku wygląda proces wyłudzenia pieniędzy?

Oszustwo "na amerykańskiego żołnierza" - na czym polega?

Katarzyna Kant-Wysocka poznała mężczyznę, który podawał się za amerykańskiego żołnierza, który przebywa w Afganistanie. Oszust odezwał się do niej za pośrednictwem popularnego portalu poświęconemu pracy zawodowej. Po nawiązaniu kontaktu usunął konto na wspomnianej platformie i rozpoczął z Katarzyną korespondencję mailową. W przesyłanych wiadomościach posługiwał się translatorem.

Kobieta od samego początku miała świadomość, że poznany w sieci mężczyzna próbuje ją oszukać. Mimo tego podtrzymywała relację, by wgłębić się w tajniki działania wyłudzaczy. - Ku mojemu zdziwieniu to trwało około 9 miesięcy, (...) a prośba o pieniądze pojawiła się po jakichś 6 miesiącach naszych maili, więc to nie było tak, jak spotykamy często w SPAM-ie maile, że wygraliśmy jakąś fortunę. Wtedy wiemy na ogół, że jest to oszustwo. A tutaj trwało to miesiącami i było to urabianie ofiary - zaznaczyła Kant-Wysocka.

Gościni Dzień Dobry TVN pokazała przykładową treść wiadomości otrzymywanych od poznanego w sieci oszusta. - On mi pisał niesamowite wyznania miłości, prosił mnie o rękę, wysyłał mi zdjęcia rzekomo swoje. To były niesamowicie górnolotne wyrażenia. Teraz to się wydaje śmieszne, ale myślę, że niektóre kobiety mogłyby wpaść w sidła takiego namiętnego i romantycznego rozmówcy - skomentowała.

W jaki sposób oszust motywował swoją prośbę o przesłanie konkretnej sumy pieniędzy? Katarzyna Kant-Wysocka przyznała, że z początku to nie były wielkie kwoty. Mężczyzna przekonywał, że jako żołnierz otrzymał od urzędników państwowych nagrodę pieniężną, którą ze względów bezpieczeństwa chciałby wywieźć z Afganistanu, ale aby to zrobić, potrzebował pomocy ukochanej.

- Miałam opłacić pozwolenia, które pozwolą mu te pieniądze wywieźć. Napisał mi, że napisze do mnie dyplomata, który będzie pośredniczył w tej akcji i faktycznie dostałam maila od rzekomego dyplomaty, który chciał uwiarygodnić tę całą historię - opowiedziała Polka.

Na szczęście rozmówczyni Małgorzaty Rozenek-Majdan i Krzysztofa Skórzyńskiego nie przesłała oszustowi żadnych pieniędzy i dzięki temu nie padła jego ofiarą. Dała mu przy tym solidną nauczkę. Sprawdź jaką.

Oszuści matrymonialni w natarciu - jak działają?

Obecna w Dzień Dobry TVN detektyw Katarzyna Bracław, która przysłuchiwała się opowieści Katarzyny Kant-Wysockiej, przyznała, że zna wiele podobnych historii. Kobiety niestety zbyt często dają się nabrać na takiego typu sztuczki wyłudzaczy.

- Zgłaszają się do nas, ponieważ zostały oszukane bądź też próbowano je oszukać. To jest schemat amerykańskiego żołnierza czy amerykańskiego lekarza bądź inżyniera, który przebywa obecnie na misji wojskowej, z której chce się wydostać, więc potrzebuje wsparcia swojej ukochanej - wyjaśniła ekspertka.

Specjalistka dodała, że oszuści przedstawiają się jako ludzie warci zaufania. - To nie są osoby, które potrzebują wsparcia od początku. To są osoby, które podają się za osoby bardzo zamożne, z bardzo dobrze ułożoną karierą, ale mają jakiś taki chwilowy problem, małą sprawę, w której trzeba pomóc i bazując na tym pragnieniu miłości ofiary, wykorzystują, by te pieniądze wyłudzić - wytłumaczyła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości