Skąd nastolatkowie czerpią wiedzę o sprawach intymnych? "Temat seksualności ciekawi młodych ludzi"

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Reporter:
Bartosz Dajnowski
Foto-story z Bravo w nowej wersji

Osoby, których okres dorastania przypadł na lata 90. i początek XXI w., z pewnością pamiętają, skąd czerpały swoją wiedzę na temat seksu i związków. Wydawane wówczas kolorowe gazety dla nastolatków zawierały nie tylko wywiady z idolami i plakaty z ich wizerunkami, ale także (a dla niektórych - przede wszystkim) intymne porady. O tym, gdzie dziś młodzież szuka wiedzy na temat seksu i seksualności, rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Izabelą Jąderek, psycholożką, psychoterapeutką, seksuolożką i doświadczoną edukatorką seksualną oraz Tosią z WDŻ dla zaawansowanych.

Gazety dla nastolatków: co najchętniej tam czytaliśmy?

Obecni 30-latkowie z pewnością doskonale pamiętają, jak z wypiekami na twarzy czytali kolejne numery "Bravo" czy "Bravo Girl". Dla większości z nas była to szansa na poznanie bliżej idoli, szczególnie tych zza oceanu, ale też źródło wiedzy na temat zdrowia i życia intymnego. Wielu z nas z wypiekami na twarzy czytało porady dotyczące antykoncepcji, pierwszego razu czy pocałunków.

Seks

Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodnośćDzień Dobry TVN
wideo 2/8
Foto-story z Bravo w nowej wersji
Foto-story z Bravo w nowej wersji Źródło: Dzień Dobry TVN

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się w "Bravo" fotoopowiadania - pewnego rodzaju komiksy, gdzie zamiast rysunków wykorzystywano zdjęcia, za pomocą których autorzy opowiadali historie bohaterów. Tematyka takich rubryk była naprawdę bardzo różnorodna - od spraw sercowych, przez problemy w domu czy w szkole.

Pokazaliśmy archiwalne wydania współczesnym nastolatkom. Ich zadaniem było stworzenie własnej wersji foto story. Jak im poszło? Sprawdźcie w materiale wideo.

Co nastolatki powinny wiedzieć o seksie?

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie Źródło: Dzień Dobry TVN

Gdzie obecnie dzieci i nastolatkowie szukają wiedzy o seksie?

- Ja bym powiedziała, że wszędzie - rozpoczęła Izabela Jąderek - Najbardziej, oczywiście, w Internecie, bo jest najbardziej dostępny i niereglamentowany - zaznaczyła psycholożka. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby wiedza o seksie pochodziła od rodziców, jednak z jakiegoś powodu często unikają oni takich tematów. - Problem polega na tym, że ta wiedza nie zawsze jest rzetelna. Dziecku trudno rozpoznać, które treści są dla niego, które będą mu służyły - podkreśliła ekspertka.

Są tacy, którzy twierdzą, że wiedza na temat seksu powinna być przekazywana w szkole. Często zdarza się, że edukacja o "tych sprawach" odbywa się nie tyle na lekcjach, co na przerwach, w kręgu rówieśniczym.

- Bywają dzieciaki, które dużo wiedzą i tę wiedzę przekazują rówieśnikom - powiedziała Tosia z WDŻ dla zaawansowanych. - Temat seksualności bardzo ciekawi młodych ludzi, więc lgną do takich osób - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Lackowska

Reporter: Bartosz Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości