wyłudzenie

  Polaków dotyka nowa forma oszustwa w sieci, co ma związek z wojną rosyjsko-ukraińską. Jak chronić się przed wyłudzeniem loginów i haseł do naszych kont w mediach społecznościowych?

  "38% Polaków już padło ofiarą tych przestępstw".

  Artur F. i Piotr N. zostali zatrzymani przez policję. Funkcjonariusze są zdania, że mężczyźni odpowiadają za kradzież wartego 100 tysięcy złotych dzieła sztuki, które znajdowało się w warszawskim klasztorze jezuitów. Podczas dochodzenia wyszło na jaw, że 57-letni Artur F. jest byłym zakonnikiem i mężem 91-letniej kobiety. Sprawą zajęli się reporterzy programu "Uwaga! TVN".

  Mieszkanka Piaseczna oddała oszustowi 600 tysięcy złotych. Mężczyzna, który wyłudził od niej pieniądze podał się za syna amerykańskiego aktora Clinta Eastwooda. Twierdził, że artysta jest poważnie chory, do tego przez zerwany kontrakt reklamowy znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej.

  W ciągu pół roku spowodował 90 kolizji i w ten sposób wyłudził od poszkodowanych 250 tys. złotych. 27-letni oszust został zatrzymany przez warszawską policję. Co powinno wzbudzić naszą czujność w momencie stłuczki? Jak nie dać się nabrać? O tym mówił w naszym programie radca prawny Paweł Janc.

  Coraz częściej abonenci polskich telekomów otrzymują głuche telefony z krajów afrykańskich, których numery łudząco przypominają te z Polski. Oddzwonienie na taki numer może nas sporo kosztować, np. za minutę zapłacimy 50 zł. O mechanizmie tych wyłudzeń i możliwości reklamacji takiego połączenia rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN dyrektorką Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej Renatą Piwowarską.