Gorące tematy

Francja. Muzeum Luwru ponownie otwarte dla zwiedzających

Gorące tematy

Aktualizacja:
The Image Bank RFGrant Faint/Getty Images

Dobra wiadomość dla wybierających się do Paryża. Muzeum Luwru zostało ponownie otwarte. Przerwa w funkcjonowaniu placówki była spowodowana pandemią koronawirusa i wprowadzonymi obostrzeniami. Jak teraz będzie wyglądało zwiedzanie?

Muzeum Luwru otwarte dla zwiedzających

Po ponad trzymiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią Covid-19 w poniedziałek rano ponownie otwarto Muzeum Luwru. Dyrekcja placówki spodziewa się jednak o wiele mniej zwiedzających, a część kolekcji będzie nadal niedostępna.

W najlepszym razie będziemy mieli 20-30 proc. naszej zwykłej frekwencji w okresie letnim, tzn. 8-10 tys. odwiedzających dziennie

– oszacował dyrektor muzeum Jean-Luc Martinez podczas konferencji prasowej. Instytucja szacuje, że w związku z kwarantanną straciła już około 40 mln euro.

Zasady bezpieczeństwa w Muzeum Luwru

W związku zagrożeniem zarażenia się koronawirusem, dyrekcja muzeum informuje, że noszenie maski będzie obowiązkowe dla wszystkich osób powyżej 11. roku życia co najmniej do września. Muzeum nie zapewnia masek zwiedzającym, dlatego trzeba mieć własną.

Otwarcie po kwarantannie będzie nowym doświadczeniem zarówno dla muzeum, jak i dla turystów

– podkreśla dyrekcja placówki.

Zaleca się rezerwację biletów online, wejście bez rezerwacji będzie możliwe jedynie w przypadku małej liczby chętnych w danym przedziale czasowym.

Zwiedzanie Luwru w dobie pandemii

Zwiedzanie odbywa się jednokierunkowo i nie ma możliwości powrotu do już odwiedzonych sal i ponownego obejrzenia znajdujących się tam eksponatów. Ograniczenia w ruchu zwiedzających wprowadzono również przed obrazem Monny Lisy Leonarda da Vinci. Ponadto zamknięte pozostanie około 30 proc. sal, w tym drugie piętro skrzydła wschodniego Sully i skrzydła południowego Richelieu; znajduje się tam duża część obrazów malarzy Europy Północnej i kolekcji francuskich sprzed rewolucji. Zrezygnowano też z nocnego zwiedzania muzeum.

Dyrekcja zapewnia jednak, że zwiedzający będą mieli dostęp do około 30 tys. dzieł eksponowanych na powierzchni 45 tys. m kw.

Luwr przed epidemią mógł pochwalić się średnio ponad 10 mln odwiedzających rocznie, z czego 75 proc. stanowili cudzoziemcy. W okresie letnim placówkę odwiedzało nawet 40 tys. osób dziennie. Natomiast podczas kwarantanny placówka odnotowała rekordową liczbę odwiedzin online - 10,5 mln w ciągu 71 dni (od 12 marca do 22 maja), czyli niewiele mniej niż w całym 2019 roku, kiedy muzeum fizycznie odwiedziło 14,1 mln osób.

Luwr, podobnie jak inne instytucje kultury Paryża, nie spodziewa się liczby zwiedzających porównywalnej z liczbami sprzed epidemii przez trzy najbliższe lata. Instytucja liczy na wsparcie państwa w wysokości około 90 mln euro rocznie.

Zobacz też:

Polka w Centrum Pompidou w Paryżu. Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy Francji?

90 lat temu zmarł Arthur Conan Doyle. Jego Sherlock Holmes stał się ikoną kultury

Wróciła do Polski, by odbudować rodzinny pałac. "Byłam przerażona, tu były chwasty i ruina"

Zobacz wideo: Monstrualna reprodukcja "Mona Lisy" w jednej z berlińskich dzielnic

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości