Świat

Paryż, Wieża Eiffla – ile wysokości ma wieża Eiflla, gdzie stoi i dlaczego powstała?

Widok na Paryż i Wieżę Eiffla

Fot. Matteo Colombo/Getty Images

Świat

Paryż, Wieża Eiffla – ile wysokości ma wieża Eiflla, gdzie stoi i dlaczego powstała?

Widok na Paryż i Wieżę Eiffla

Fot. Matteo Colombo/Getty Images

Stanowi najważniejszy punkt na mapie Paryża. Jeśli jej nie widziałeś, nie możesz z czystym sumieniem powiedzieć, że zwiedziłeś stolicę Francji. Jak wygląda Wieża Eiffla oraz w jakim mieście stoi wiedzą wszystkie małe dzieci, ale czy wiesz jak wysoka jest Wieża Eiffla oraz kiedy i w jakim celu powstała?

Obok egipskich piramid, Muru Chińskiego i rzymskiego Coloseum jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Nie tylko stanowi niepowtarzalną perełkę architektoniczną, ale i jedną z obecnie najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy Francji. Paryski park z Wieżą Eiffla przez wieki stanowił inspirację dla licznych malarzy, poetów i pisarzy. Dziś to przede wszystkim wyjątkowa atrakcja turystyczna, przyciągająca tłumy turystów oraz rozpoznawalny na całym świecie symbol Francji, a nawet całej Europy.

Wieża Eiffla, wysokość – ile metrów ma Wieża Eiffla?

Wieżę Eiffla, umiejscowioną na wschodniej części Pól Marsowych, doskonale widać nawet w obrębie kilkudziesięciu kilometrów. W momencie powstania stanowiła najwyższy budynek na świecie. Dziś przerasta ją wiele innych budowli, na przykład w Dubaju, Chinach, czy w Stanach Zjednoczonych. Jaką wysokość ma Wieża Eiffla ? W dniu dzisiejszym mierzy ona dokładnie trzysta dwadzieścia cztery metry. Jednakże wysokość Wieży Eiffla nieznacznie zmieniała się przez lata – w zależności od długości zamieszczonych na jej szczycie flagi lub anteny. Jej wagę szacuje się zaś na ponad dziesięć tysięcy ton. Interesuje Cię ile schodów ma Wieża Eiffla ? Niestety różne źródła podają różną liczbę. Wszystkie plasują się na około 1600 stopni, jednakże jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, jak wysoka jest Wieża Eiffla , nie czekaj, tylko wybierz się do Paryża i sprawdź sam!

Wieża Eiffla, dzielnica - gdzie znajduje się wieża Eiffla?

Przed wyszukaniem „Żelaznej Damy” na mapie warto przypomnieć sobie, kto zbudował Wieżę Eiffla . Stoi ona bowiem na ulicy nazwanej od imienia swojego konstruktora – francuskiego architekta Gustava Eiffla. Budowla stanęła w siódmej dzielnicy Paryża, w zachodniej jego części, nad rzeką Sekwaną. Kiedy powstała Wieża Eiffla , Francuzi obchodzili właśnie setną rocznicę rewolucji. Początkowo stanowiła ona jedynie jeden z eksponatów na paryskiej wystawie światowej. Dzięki swojemu ogromowi oraz oryginalnej konstrukcji stała się symbolem możliwości inżynierskich oraz potęgi gospodarczej Francji. Po wystawie zamierzano ją rozebrać, jednakże konstruktor Wieży Eiffla nie pozwolił na to, zakładając na jej szczycie centrum meteorologiczne.

Wieża Eiffla, informacje – ciekawostki o wieży Eiffla.

Kiedy wpiszemy w przeglądarkę internetową frazę “ Wieża Eiffla ciekawostki ”, zostaniemy zasypani licznymi informacjami. Nic dziwnego - budowla od momentu powstania wzbudzała ogromne zainteresowanie. Każdy chciał wiedzieć, w jakim celu powstała, ile waży wieża Eiffla oraz jaką historię kryje jej konstrukcja. Jaka jest wysokość Wieży Eiffla już wiemy. Jednakże niektóre informacje o Wieży Eiffla mogą przyprawić o zawroty głowy. Czy dasz wiarę, że na jej pomalowanie przeznacza się ponad sześćdziesiąt ton farby? Nawet wiedząc, ile Wieża Eiffla ma metrów , dopiero ilość potrzebnej farby oddaje jej prawdziwy ogrom. Co więcej, malowanie odbywa się co siedem lat, by zapobiec jej korozji. Kolejną ciekawostką na temat “Żelaznej Damy” jest historia jej projektowania. Kiedy zbudowano wieżę Eiffla (w 1889 roku) przyjęto oficjalnie, że jej konstruktorem jest właśnie Gustav Eiffle. Jednakże autorami jej pierwotnego projektu są jego uczniowie - Maurice Koechlin i Emile Nouguier.

Wieża Eiffla w Paryżu mekką turystów z całego świata.

“Wieża Eiffla, Paryż” - to jedna z najczęstszych destynacji podróżników, przybywających z różnych zakątków świata. Widok z Wieży Eiffla , rozpościerający się na całą stolicę Francji, zapiera dech w piersi. Każdy, kto chce odkryć, ile mierzy Wieża Eiffla, może sam wdrapać się na nią po schodach lub skorzystać ze specjalnej windy. W przypadku drugiego rozwiązania trzeba się niestety liczyć z wielogodzinnym oczekiwaniem w kolejce. Zarówno wejście, jak i wjazd na Wieżę Eiffla są płatne. Ile pięter ma Wieża Eiffla ? Budowla składa się z trzech poziomów. Na pierwszym znajdziemy szerokie tarasy widokowe, wystawę historyczną na temat powstania wieży oraz sklep z pamiątkami. Na drugim kolejne tarasy wraz z ekskluzywną restauracją, a na trzecim (usytuowanym na wysokości 276 metrów) bar serwujący szampana. Bez względu na to, na który poziom się udamy oraz jaką drogę obierzemy, z góry podziwiać możemy przepiękną panoramę miasta oraz finezyjne meandry Sekwany.

Wieża Eiffla w nocy to prawdziwa magia!

Ile metrów wysokości ma Wieża Eiffla - tyle też metrów piękna, majestatyczności i tajemniczości. Jeśli wybierzesz się do Paryża, koniecznie zobacz, jak wygląda Wieża Eiffla nocą . Wieczorową porą jest ona podświetlana na pomarańczowo, co daje niesamowity i niezapomniany efekt. Nie bez powodu paryski park widoczny z Wieży Eiffla uznawany jest za najromantyczniejsze miejsce na całym świecie. Każdy podróżnik choć raz w życiu powinien urządzić sobie piknik u stóp symbolu Francji, by najlepiej poczuć magię tego miejsca. Weź ze sobą koc, szampana, kawałek bagietki i poczuj się jak prawdziwy Paryżanin!

Zobacz film: Co oznacza paryski styl? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
86
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0