Paryż składa się z 20 dzielnic, tzw. okręgów miejskich. Obecny podział został wprowadzony w 1860 roku przez Napoleona III Bonapartego. Które z dzielnic Paryża są niebezpieczne, a gdzie warto się zatrzymać?
Dzielnice Paryża przypominają niewielkie miejscowości. Każda z nich charakteryzuje się odmienną historią i klimatem. Część z nich wybierana jest przez artystów, studentów, inne zaś zamieszkuje bogata elita.
Dzielnice Paryża – jak wygląda podział stolicy Francji?
Paryż podzielony jest na dwadzieścia dzielnic, tzw. okręgów miejskich (fr. arrondissement municipal). Każdy z okręgów dzieli się na cztery departamenty. Przed 1860 rokiem Paryż był podzielony na 12 dzielnic, jednak 1 stycznia 1860 roku Napoleon III Bonaparte dołączył do Paryża nowe tereny. W ten sposób powstało 20 dzielnic Paryża.
W której dzielnicy Paryża warto się zatrzymać?
- 1. dzielnica Paryża – Louvre – jedna z najstarszych. Louvre znajduje się w centrum miasta i jest pełen zabytków. To tutaj zwiedzić można Luwr, kaplicę Sainte-Chapelle, Ogrody Tuileries, Plac Concorde, most Pont Neuf. W 1 dzielnicy znajdują się również najbardziej luksusowe butiki, hotele, w tym kompleks handlowy Les Halles.
- 2. dzielnica Paryża – Bourse – jest to niewielki okręg, będący finansowym centrum Francji. Na terenie Bourse mieści się historyczny budynek Giełdy Paryskiej (Bourse de Paris). Jest to jedna z bezpiecznych dzielnic Paryża.
- 3. dzielnica Paryża – Temple – nie ma tu zbyt wielu zabytków, jednak można zwiedzić m.in. Muzeum Sztuki i Rzemiosła, Muzeum Picassa czy Plac Republiki.
- 4. dzielnica Paryża – Hôtel-de-Ville – jest to historyczne i oficjalne centrum miasta. Tutaj zwiedzimy Katedrę Notre-Dame, ulice Rue des Rosiers czy muzeum sztuki nowoczesnej Centre Georges Pompidou.
- 5. dzielnica Paryża – Panthéon – inne określenie tego okręgu to Dzielnica Łacińska Paryża. Zwiedzić tutaj można Sorbonę, Panteon, Ogród Botaniczny oraz Meczet Paryski.
- 6. dzielnica Paryża – Luxembourg – mieszczące się tu opactwo Saint Germain des Prés stanowiło po I wojnie światowej intelektualne centrum Paryża. Wśród zabytków warto wymienić: Muzeum Orsay, Zgromadzenie Narodowe i Ogród Luksemburski.
- 7. dzielnica Paryża – Palais-Bourbon – w której dzielnicy Paryża jest Wieża Eiffla? W 7. dzielnicy Paryża. Poza symboliczną Wieżą Eiffla zwiedzić można tutaj m.in. Hotel Inwalidów czy Muzeum Rodina.
- 8. dzielnica Paryża – Élysée – tutaj właśnie mieści się najpiękniejsza aleja na świecie, czyli Pola Elizejskie, a oprócz nich Pałac Elizejski – siedziba prezydenta Francji. Wśród innych słynnych zabytków wymienić należy: Łuk Triumfalny, Most Aleksandra III, Park Monceau, Kościół Świętej Magdaleny.
- 9. dzielnica Paryża – Opéra – tutaj znajdują się największe we Francji domy handlowe, czyli Galeries Lafayette i Printemps. W XIX wieku w 9. dzielnicy rozwijały się paryskie teatry, dlatego też w tym okręgu powstała siedziba Opery Garnier.
- 10. dzielnica Paryża – Enclos-St-Laurent – okręg ten był w XIX wieku dzielnicą robotniczą. Swoją siedzibę mają tutaj Dworzec Północny oraz Dworzec Wschodni.
- 11. dzielnica Paryża – Popincourt – to najbardziej zatłoczony okręg Paryża. Mieszka tutaj wielu studentów. Wśród zabytków znaleźć w tej dzielnicy można m.in. Muzeum Edith Piaf oraz Plac Bastylii.
- 12. dzielnica Paryża – Reuilly – to dawna dzielnica robotnicza, która w ostatnich latach przeszła dużą metamorfozę. Wartym uwagi zabytkiem jest Opera Bastille oraz Dworzec Lyoński.
- 13. dzielnica Paryża – Gobelins – okręg ten nazywany bywa „Małą Azją” z powodu rozwiniętej społeczności chińskiej, wietnamskiej i koreańskiej. 13. dzielnica w Paryżu pełna jest sklepów azjatyckich, barów i restauracji. Warto tutaj zwiedzić Bibliotekę Narodową.
- 14. dzielnica Paryża – Observatoire – to jedna z dzielnic w Paryżu wybierana przez artystów. Znaleźć tutaj można Cmentarz Montparnasse, dworzec Gare Montparnasse, katakumby Paryża i Wieżę Montparnasse.
- 15. dzielnica Paryża – Vaugirard – to jeden z największych i najbardziej zaludnionych okręgów w Paryżu. Jest to miejsce bezpieczne, ale pozbawione interesujących zabytków. Wartym uwagi obiektem jest Park Andre Citroena.
- 16. dzielnica Paryża – Passy – jest to jedna z najbardziej prestiżowych i luksusowych dzielnic Paryża. Zwiedzić tu można m.in. Palais de Chaillot, Palais de Tokio, Lasek Buloński.
- 17. dzielnica Paryża – Batignolles-Monceau – była to dawniej dzielnica artystów i pisarzy. Jest bardzo przystępną cenowo dzielnicą Paryża. Do zabytków wartych uwagi należą: Cmentarz Batignolles i Park Monceau.
- 18. dzielnica Paryża – Butte-Montmartre – to jedna z niebezpiecznych dzielnic Paryża. Okręg słynie przede wszystkim z Montmartre, bazyliki Sacré-Coeur, Moulin Rouge, Placu Pigalle i Placu du Tertre.
- 19. dzielnica Paryża – Buttes-Chaumont – nowoczesna dzielnica Paryża. Mieszczą się tutaj dwa znane parki publiczne: Parc des Buttes Chaumont i Parc de la Villette.
- 20. dzielnica Paryża – Ménilmontant – jest to jedna z najniebezpieczniejszych dzielnic Paryża.
Zobacz wideo: Limoges - stolica francuskiej porcelany
Zobacz także:
- Jak zakochać się w Montpellier? Co warto zobaczyć w "małym Paryżu"?
- Ewa Drzyzga zwiedza Paryż bez makijażu. Fani: "Jest Pani uosobieniem porannej świeżości"
- Najbardziej przereklamowane miejsca na wakacje. Gdzie jest drogo i niebezpiecznie, czyli dokąd nie jechać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF