Gorące tematy

Film Agnieszki Smoczyńskiej hitem w Cannes. "To historia o miłości, która może doprowadzić do granicy"

Gorące tematy

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Anna Kowalska
Nowy film Agnieszki Smoczyńskiej z owacją na stojąco w Cannes
Nowy film Agnieszki Smoczyńskiej z owacją na stojąco w CannesDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Film Agnieszki Smoczyńskiej został na 75. Festiwalu Filmowym w Cannes nagrodzony owacją na stojąco. Krytycy mówią, że "The Silent Twins" nie daje o sobie łatwo zapomnieć. W Polsce produkcja ta będzie miała swoją premierę jesienią. Teraz jednak reżyserka opowiedziała o swoim dziele dla Dzień Dobry TVN.

Film Agnieszki Smoczyńskiej w Cannes

W tym roku jedną z Polek reprezentujących nasz kraj na festiwalu w Cannes była Agnieszka Smoczyńska. Reżyserka mogła pokazać swój film pt. "The Silent Twins" w sekcji Un Certain Regard. Choć jest to konkurs młodszy od głównego, według wielu znawców kina to właśnie tam znajdują się ciekawsze produkcje. Twórczyni była bardzo zaskoczona, gdy dowiedziała się o wyróżnieniu w tej sekcji. Jak powiedziała, "tam są filmy, które są filmami autorskimi, które są filmami eksperymentalnymi, które torują nowe formy wyrazu". A o czym opowiada jej obraz?

- To jest film o relacji dwóch sióstr, czarnoskórych bliźniaczek, które przyjechały z Barbados i wychowywały się w Walii w latach 70. W momencie kiedy poszły do szkoły, przestały komunikować się ze światem zewnętrznym. Stworzyły swój własny język, zamknęły się w swojej relacji, ale przez to też zaczęły szukać różnych sposobów komunikacji ze światem. Przez to, że rozmawiały z akcentem, między sobą i szybko, nie były rozumiane przez rówieśników. Bardzo rzadko też odzywały się do ludzi - nawet do osób ze swojej najbliższej rodziny, co spowodowało wykluczeniem. To jest historia o miłości ogromnej, bo o miłości, która jest tak silna, że może doprowadzić nas do granicy - mówiła Agnieszka Smoczyńska w Dzień Dobry TVN.

Agnieszka Smoczyńska o "The Silent Twins"

To wielkie wyróżnienie dla Agnieszki Smoczyńskiej, bo jeszcze niedawno było jedynie 71 reżyserek obecnych ze swoimi filmami w Cannes na 1600 reżyserów. Są to ogromne dysproporcje, jednak dzieło Polki znalazło się w tym roku na liście 10. najbardziej wyczekiwanych na festiwalu. Choć to trzeci film Agnieszki, jest on jej debiutem anglojęzycznym. Scenariusz do niego napisała Andrei Seigel.

- Dostałam scenariusz od amerykańskiej pisarki i też scenarzystki, która zobaczyła mój pierwszy film "Córki dancingu" w Stanach. Bardzo jej się spodobał, a od jakiegoś czasu już szukała reżyserki lub reżysera, który będzie w stanie opowiedzieć tę niesamowitą historię. Akcja się dzieje w Anglii (...) i dlatego to jest film anglojęzyczny. Miałam szansę debiutu anglojęzycznego, jednak muszę dodać, że to jest film anglojęzyczny z koprodukcją angielską i amerykańską, ale z ogromnym udziałem Polaków - mówiła Agnieszka Smoczyńska w naszym programie.

Reżyserka wyznała, że myśli już o kolejnych projektach. Marzy o tym, by móc robić ukochane przez siebie rzeczy, czyli kino arthousowe, autorskie, które nie przyciąga zbyt dużo widowni, a przez to jest większym wyzwaniem. Dodała także, że nie chce iść na kompromisy artystyczne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Anna Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości