Od kilku tygodni w USA trwało głosowanie na prezydenta na kolejną 4-letnią kadencję. Zakończone 3 listopada wybory zdecydowały, czy Stanami Zjednoczonymi będzie rządził Donald Trump czy Joe Biden. Jaka jest decyzja wyborców?
Tragiczną historię 12-letniego chłopca śledziła cała Polska. Kamil został dotkliwie pogryziony przez dwa psy. Chłopiec w stanie krytycznym trafił do szpitala. Lekarzom nie udało się go uratować. Właściciel agresywnych psów został aresztowany, nie przyznaje się do winy. Temat podjęli reporterzy Uwagi! TVN. Co udało im się ustalić?
Cezary Pazura jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych, chętnie dzieli się wieloma aspektami swojego życia. Niedawno pochwalił się swoim ciałem na profilu Macieja Musiała. Internauci są zachwyceni formą aktora.
Dom Chłopaków w Broniszewicach to cudowne miejsce, w którym siostry dominikanki opiekują się niepełnosprawnymi chłopcami. Do ich domu zapukał koronawirusa, ale zakonnice nie martwią się tym i dzielnie wraz z młodymi wolontariuszami zajmują się podopiecznymi.
W październiku odbyła się premiera spektaklu Michała Zabłockiego pt. "Janowska. Synowie Aliny". Widowisko muzyczne poświęcone zostało mamie poety, słynnej aktorce, Alinie Janowskiej, która zmagała się z chorobą. W naszym programie porozmawialiśmy z Michałem oraz Czesławem Mozilem o tym, jak wygląda opieka nad osobą z Alzheimerem.
Weronika Rosati podzieliła się z fanami emocjonalnym wpisem, w którym wyraża niepokój w związku z przyszłością swojej córki. 3 listopada w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory prezydenckie. W Polsce za to ciągle trwają protesty przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji.
Szacuje się, że w Niemczech zatrudnionych jest około pół miliona polskich opiekunek. To głownie kobiety po 50. roku życia z małych miejscowości, którym trudno jest znaleźć zajęcie w Polsce. Na tym żerują agencje pośrednictwa, które czerpią zyski z każdego miesiąca ich ciężkiej pracy. Opiekunki wykorzystywane są ponad miarę – poddawane przemocy fizycznej i psychicznej. O ich sytuacji mówili w naszym programie Urszula Borowa, opiekunka w Niemczech oraz Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego "Związkowa Alternatywa".
Małgorzata Potocka ma wyjątkowo trudny czas. Jedna z tancerek występujących w jej teatrze została zakażona COVID-19. Podczas jednego ze spotkań z szefową, nieświadomie zaraziła ją koronawirusem. Potocka wyjątkowo ciężko znosi chorobę.
5 lat temu Jarosław Kulczycki, odebrał telefon, który wywrócił jego życie do góry nogami. "Filip umarł" - usłyszał w słuchawce. W poruszającej rozmowie z Katarzyną Olubińską-Godlewską dziennikarz opowiedział, jak żyć po utracie najbliższej osoby.
Już dziś Ameryka podejmie decyzję, kto zasiądzie w Białym Domu na kolejne cztery lata. O reelekcję ubiega się urzędujący prezydent Donald Trump oraz Joe Biden, kandydat demokratów. Ten temat rozgrzewa media do czerwoności. O tym, jak są zorganizowane wybory relacjonował Jan Pachlowski. Kto ma największe szanse na prezydenturę? O to zapytaliśmy naszego eksperta, czyli Bartka Węglarczyka.
Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska przekazała komunikat, z którego wynika, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w proteście lub sami strajkowali. "Nie ma naszej zgody na zachęcanie dzieci oraz młodzieży do chuligańskich i wulgarnych zachowań" – poinformowała.
Siedmiomiesięczna Maja Kwiatkowska z Łodzi cierpi na rdzeniowy zanik mięśni w jego najcięższej postaci. Z każdym dniem jest coraz gorzej. Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na najdroższy lek świata, aby ratować dziecko. Zobaczcie, jak można im pomóc.
Krzysztof Gonciarz umieścił na swoim kanale na Youtube cover hitu Tomasza Lipińskiego, zatytułowanego "Jeszcze będzie przepięknie". Klip do utworu powstał ze zdjęć i filmów dokumentujących Strajk Kobiet.
13 stycznia 1993 roku z portu w Świnoujściu wypłynął prom Jan Heweliusz. Nie dotarł do miejsca docelowego. To była największa katastrofa polskiej żeglugi handlowej. Minęło prawie 30 lat, a sprawa wciąż budzi wiele pytań. W programie gościem był kapitan Mirosław Lewko, który uczestniczył w akcji ratowniczej.
Media społecznościowe obiegła informacja, że 20 dzieci ma zostać wypisanych z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, aby zwolnić łóżka dla chorych zakażonych koronawirusem. Najmłodszy z pacjentów ma 10 lat. - Wieść o opuszczeniu bezpiecznego miejsca wywołała u nich nasilenie objawów chorób - poinformowała Sylwia Matych.
Kraje, w których rządzą kobiety, do tej pory najlepiej radziły sobie z pandemią. W Nowej Zelandii i Tajwanie została w zasadzie opanowana. Finlandia, Niemcy czy Norwegia, kiedy przyszła druga fala, organizacyjnie wydają się zdecydowanie lepiej na nią przygotowane. Dlaczego? Czy stereotypowo "słaba płeć" w kryzysie, który mamy na świecie, okazuje się silniejsza? Zastanawialiśmy się nad tym z Katarzyną Pawlikowską, ekspertką ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet oraz Olgą Kozierowską, przedsiębiorczynią i trenerką biznesu.
Po decyzji TK w sprawie aborcji na instagramowym koncie "Cielesne" pojawiła się infografika opisująca po angielsku sytuację kobiet w Polsce. Post, który w piorunującym tempie zyskał mnóstwo polubień, udostępniła m.in. amerykańska gwiazda, Miley Cyrus. Założycielką profilu jest mieszkającą w Kanadzie Alicja Stasiuk, z którą rozmawialiśmy w naszym programie.
Choć zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej uderza głównie w dorosłe kobiety, w protest przeciwko działaniom rządu włączyli się również uczniowie podstawówek czy liceów, którzy boją się o swoją przyszłość. Wielu z nich prezentuje poglądy w Internecie. Jak reagują na to nauczyciele?
Dla producentów i sprzedawców chryzantem 1 listopada to najważniejszy dzień w roku. Jednak tuż przed Dniem Wszystkich Świętych rząd zdecydował, że cmentarze zostaną zamknięte. Dla kwiaciarzy był to duży cios. Murem za nimi stanęli Polacy, którzy - w ramach wsparcia - masowo zaczęli kupować chryzantemy.
Pandemia koronawirusa nie traci na sile. By zmniejszyć liczbę zakażeń możliwe są kolejne restrykcje. Wicepremier Jarosław Gowin nie wyklucza, że będziemy musieli zostać w domach. Jak miałby wyglądać kolejny lockdown w Polsce?
Dotychczas słyszeliśmy, że koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi starszych z chorobami współistniejącymi. Jednak według najnowszych badań, prawdopodobieństwo, że u osoby otyłej rozwinie się ciężki COVID-19, jest wysokie niezależnie od wieku, płci, pochodzenia etnicznego i obecności chorób współistniejących. Co ważne, to właśnie otyłość potęguje ciężki przebieg COVID-19 u młodych pacjentów. O tym mówił w naszym programie prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg - bariatra.
Pandemia trwa, koronawirus szaleje, z dnia na dzień informacji o kolejnych zakażonych jest coraz więcej. Niedługo każdy z nas będzie miał blisko siebie kogoś chorego na COVID albo sam będzie chory. Nie każdy będzie jednak wymagał hospitalizacji. Jak walczyć z wirusem w domu? O tym mówił w naszym programie dr Paweł Grzesiowski - immunolog i ekspert profilaktyki zakażeń.
Dzień Wszystkich Świętych jest niezwykle kultywowany przez Polaków. Tym razem musieliśmy jednak pozostać w domach przez trwającą pandemię i związaną z nią decyzją premiera o zamknięciu cmentarzy. W jaki inny sposób można w takim razie uczcić pamięć zmarłych? Czy nieobecność na cmentarzu w Dzień Wszystkich Świętych jest grzechem?
Już 3 listopada Amerykanie wybiorą 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. O reelekcję ubiega się Donald Trump, a jego kontrkandydatem jest Joe Biden z Partii Demokratycznej. Jak wygląda proces głosowania? I czy są już wyniki pierwszych sondaży?
31 października odbył się kolejny "strajk" niedaleko domu Jarosława Kaczyńskiego. Tym razem miał on zupełnie inny charakter. Ludzie ze świata kultury wzięli udział w performance "Dziady na Mickiewicza". Na czym on polegał?
Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, w którym wspominamy tych których z nami już nie ma. W 2020 roku musieliśmy pożegnać się z wieloma wybitnymi osobistościami ze świata artystycznego, sportowego czy politycznego. Poniżej przypominamy nazwiska niektórych z nich.
Po wyroku TK w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się dyskusja na temat sytuacji rodziców wychowujących dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnościami. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda ich życie i z czym muszą się mierzyć. Naszymi gośćmi byli ojcowie dzieci wymagających szczególnej troski, były przedsiębiorca - Jacek Zalewski i dziennikarz - Grzegorz Markowski.
W piątek premier podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem. Jak poinformował, cmentarze będą zamknięte 31 października, a także 1 i 2 listopada. Decyzja ta na pewno odbije się na sprzedawcach zniczy, wiązanek i kwiatów, którzy w te dni odnotowują największe obroty w roku. Nasz reporter, Michał Nobis, ale i cała redakcja Dzień Dobry TVN apelują o to, by wspomóc lokalnych przedsiębiorców w tym kryzysowym czasie.
Sytuacja polskiej służby zdrowia od wielu lat nie jest wesoła, ale w czasie pandemii koronawirusa stała się dramatyczna, ponieważ brakuje rąk do pracy. Gdy jedna część personelu medycznego zajęta jest walką z Covid-19, druga albo sama choruje, albo przebywa na kwarantannie. Pojawił się więc pomysł, by medykom spoza naszego kraju ułatwić możliwość pracy w polskich szpitalach i przychodniach. Rzeczywistość nie napawa jednak optymizmem.
Trwa proces beatyfikacji doktor Wandy Błeńskiej, która przez kilkadziesiąt lat swojej pracy wśród trędowatych - uczyniła wiele dobra. Ksiądz Jarosław Czyżewski, postulator procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej oraz dr n. med. Norbert Rehlis, przyjaciel pani doktor opowiedzieli w naszym studiu o tej niezwykłej kobiecie.