Krzysztof Gonciarz umieścił na swoim kanale na Youtube cover hitu Tomasza Lipińskiego, zatytułowanego "Jeszcze będzie przepięknie". Klip do utworu powstał ze zdjęć i filmów dokumentujących Strajk Kobiet.
13 stycznia 1993 roku z portu w Świnoujściu wypłynął prom Jan Heweliusz. Nie dotarł do miejsca docelowego. To była największa katastrofa polskiej żeglugi handlowej. Minęło prawie 30 lat, a sprawa wciąż budzi wiele pytań. W programie gościem był kapitan Mirosław Lewko, który uczestniczył w akcji ratowniczej.
Media społecznościowe obiegła informacja, że 20 dzieci ma zostać wypisanych z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, aby zwolnić łóżka dla chorych zakażonych koronawirusem. Najmłodszy z pacjentów ma 10 lat. - Wieść o opuszczeniu bezpiecznego miejsca wywołała u nich nasilenie objawów chorób - poinformowała Sylwia Matych.
Kraje, w których rządzą kobiety, do tej pory najlepiej radziły sobie z pandemią. W Nowej Zelandii i Tajwanie została w zasadzie opanowana. Finlandia, Niemcy czy Norwegia, kiedy przyszła druga fala, organizacyjnie wydają się zdecydowanie lepiej na nią przygotowane. Dlaczego? Czy stereotypowo "słaba płeć" w kryzysie, który mamy na świecie, okazuje się silniejsza? Zastanawialiśmy się nad tym z Katarzyną Pawlikowską, ekspertką ds. zachowań społecznych i konsumenckich kobiet oraz Olgą Kozierowską, przedsiębiorczynią i trenerką biznesu.
Po decyzji TK w sprawie aborcji na instagramowym koncie "Cielesne" pojawiła się infografika opisująca po angielsku sytuację kobiet w Polsce. Post, który w piorunującym tempie zyskał mnóstwo polubień, udostępniła m.in. amerykańska gwiazda, Miley Cyrus. Założycielką profilu jest mieszkającą w Kanadzie Alicja Stasiuk, z którą rozmawialiśmy w naszym programie.
Choć zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej uderza głównie w dorosłe kobiety, w protest przeciwko działaniom rządu włączyli się również uczniowie podstawówek czy liceów, którzy boją się o swoją przyszłość. Wielu z nich prezentuje poglądy w Internecie. Jak reagują na to nauczyciele?
Dla producentów i sprzedawców chryzantem 1 listopada to najważniejszy dzień w roku. Jednak tuż przed Dniem Wszystkich Świętych rząd zdecydował, że cmentarze zostaną zamknięte. Dla kwiaciarzy był to duży cios. Murem za nimi stanęli Polacy, którzy - w ramach wsparcia - masowo zaczęli kupować chryzantemy.
Pandemia koronawirusa nie traci na sile. By zmniejszyć liczbę zakażeń możliwe są kolejne restrykcje. Wicepremier Jarosław Gowin nie wyklucza, że będziemy musieli zostać w domach. Jak miałby wyglądać kolejny lockdown w Polsce?
Dotychczas słyszeliśmy, że koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi starszych z chorobami współistniejącymi. Jednak według najnowszych badań, prawdopodobieństwo, że u osoby otyłej rozwinie się ciężki COVID-19, jest wysokie niezależnie od wieku, płci, pochodzenia etnicznego i obecności chorób współistniejących. Co ważne, to właśnie otyłość potęguje ciężki przebieg COVID-19 u młodych pacjentów. O tym mówił w naszym programie prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg - bariatra.
Pandemia trwa, koronawirus szaleje, z dnia na dzień informacji o kolejnych zakażonych jest coraz więcej. Niedługo każdy z nas będzie miał blisko siebie kogoś chorego na COVID albo sam będzie chory. Nie każdy będzie jednak wymagał hospitalizacji. Jak walczyć z wirusem w domu? O tym mówił w naszym programie dr Paweł Grzesiowski - immunolog i ekspert profilaktyki zakażeń.
Dzień Wszystkich Świętych jest niezwykle kultywowany przez Polaków. Tym razem musieliśmy jednak pozostać w domach przez trwającą pandemię i związaną z nią decyzją premiera o zamknięciu cmentarzy. W jaki inny sposób można w takim razie uczcić pamięć zmarłych? Czy nieobecność na cmentarzu w Dzień Wszystkich Świętych jest grzechem?
Już 3 listopada Amerykanie wybiorą 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. O reelekcję ubiega się Donald Trump, a jego kontrkandydatem jest Joe Biden z Partii Demokratycznej. Jak wygląda proces głosowania? I czy są już wyniki pierwszych sondaży?
31 października odbył się kolejny "strajk" niedaleko domu Jarosława Kaczyńskiego. Tym razem miał on zupełnie inny charakter. Ludzie ze świata kultury wzięli udział w performance "Dziady na Mickiewicza". Na czym on polegał?
Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, w którym wspominamy tych których z nami już nie ma. W 2020 roku musieliśmy pożegnać się z wieloma wybitnymi osobistościami ze świata artystycznego, sportowego czy politycznego. Poniżej przypominamy nazwiska niektórych z nich.
Po wyroku TK w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się dyskusja na temat sytuacji rodziców wychowujących dzieci, które urodziły się z niepełnosprawnościami. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda ich życie i z czym muszą się mierzyć. Naszymi gośćmi byli ojcowie dzieci wymagających szczególnej troski, były przedsiębiorca - Jacek Zalewski i dziennikarz - Grzegorz Markowski.
W piątek premier podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem. Jak poinformował, cmentarze będą zamknięte 31 października, a także 1 i 2 listopada. Decyzja ta na pewno odbije się na sprzedawcach zniczy, wiązanek i kwiatów, którzy w te dni odnotowują największe obroty w roku. Nasz reporter, Michał Nobis, ale i cała redakcja Dzień Dobry TVN apelują o to, by wspomóc lokalnych przedsiębiorców w tym kryzysowym czasie.
Sytuacja polskiej służby zdrowia od wielu lat nie jest wesoła, ale w czasie pandemii koronawirusa stała się dramatyczna, ponieważ brakuje rąk do pracy. Gdy jedna część personelu medycznego zajęta jest walką z Covid-19, druga albo sama choruje, albo przebywa na kwarantannie. Pojawił się więc pomysł, by medykom spoza naszego kraju ułatwić możliwość pracy w polskich szpitalach i przychodniach. Rzeczywistość nie napawa jednak optymizmem.
Trwa proces beatyfikacji doktor Wandy Błeńskiej, która przez kilkadziesiąt lat swojej pracy wśród trędowatych - uczyniła wiele dobra. Ksiądz Jarosław Czyżewski, postulator procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej oraz dr n. med. Norbert Rehlis, przyjaciel pani doktor opowiedzieli w naszym studiu o tej niezwykłej kobiecie.
W nocy z 15 na 16 października przy ul. Górczewskiej w Warszawie wybuchł pożar. Mieszkańcy nad ranem musieli uciekać na ulicę. Dzięki życzliwości osób mieszkających w pobliżu, mieli, gdzie spędzić najbliższe godziny, a niektórzy nawet tygodnie.
W całej Polsce trwają manifestacje koordynowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Największa odbędzie się w piątek w Warszawie. To reakcja na decyzję TK, który uznał, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z Konstytucją. Jak ojcowie wspierają swoje córki? O tym rozmawiali w naszym programie piosenkarz i prezenter Robert Janowski, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc oraz bloger Kamil Nowak.
W Lesznowoli pojawiło o się nowe przejście dla pieszych. Wygląda jednak nieco inaczej, niż inne. Sprawia wrażenie, jakby pasy nie leżały na drodze, ale na niej stały. To powoduje, że kierowcy automatycznie zwalniają. I taki jest właśnie ich cel, o czym mówiła naszemu reporterowi Karolina Sobolewska z miejscowego Urzędu Gminy.
Zygmunt Jerzy Nowak zmarł 22 października. Widzowie pamiętają go głównie jako Fabiana Bohatyrowicza w "Nad Niemnem" w reż. Zbigniewa Kuźmińskiego. Aktor miał 80 lat.
Księdzu z Czernikowa (Kujawsko-Pomorskie) nie odpowiadał protest, który przechodził w pobliżu parafii. Miał przy sobie broń, którą groził policjantom. 53-letni Piotr S. najprawdopodobniej w czwartek usłyszy zarzuty. Jaka kara grozi duchownemu?
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z ustawą zasadniczą prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. W proteście kobiety w całej Polsce wyszły na ulice i robią to nadal - z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Sprzeciw wobec orzeczenia TK wyrazili też śląscy ginekolodzy, którzy żądają przywrócenia kompromisu aborcyjnego. Jednym z inicjatorów listu otwartego w tej sprawie jest dr Maciej Jędrzejko - ginekolog i położnik oraz ojciec trójki dzieci - z którym rozmawialiśmy w naszym programie.
Przed nami Wszystkich Świętych. W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - 1 listopada będzie przebiegał inaczej niż zwykle. Z powodu rosnącej liczby zakażeń nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Biskupi zachęcają też wiernych, by nekropolie odwiedzali indywidualnie. Zgodnie z papieskim dekretem, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały miesiąc.
Pandemia koronawirusa nie ustępuje, liczba chorych wzrasta każdego dnia. Często zastanawiamy się, co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia. W naszym programie wątpliwości starają się rozwiewać eksperci. Jedno z pytań widza dotyczy kwarantanny przed spotkaniem dzieci z dziadkami. Ile powinna trwać?
Strajki trwają. Kobiety wyszły nie tylko na ulice polskich miast, ale także manifestowały w światowych stolicach. O sytuacji w Londynie opowiedziała nam Ania Senkara. Zaś w naszym studiu gościł Szymon Hołownia, dziennikarz i działacz polityczny, który w tym roku kandydował na urząd prezydenta RP.
Uczniowie klas IV-VIII w podstawówkach i wszystkich szkół ponadpodstawowych w całej Polsce uczą się zdalnie. Zajęcia na odległość mają też studenci. Nie jest to dla nich nowością - taką formę nauki wprowadzono już na początku epidemii koronawirusa w marcu. Teraz jednak nadszedł czas na zdalne nauczanie w... żłobku. Decyzję w sprawie Misiów i Jeżyków wydał właśnie katowicki Sanepid. Czy rodzicom należy się zasiłek? Odpowiada adwokat Beata Patoleta.
Janek Świtała to ratownik medyczny, który na co dzień styka się z pandemią koronawirusa. Dysponuje więc odpowiednią wiedzą merytoryczną, ale i doświadczeniem, które wykorzystuje, obalając krążące po sieci mity na temat Covid-19. Świtała działa na Instagramie jako yanek43. W środowym wydaniu Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej misji edukacyjnej.
Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego nie ustają. I nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić - szczególnie w najbliższym czasie. Na środę zaplanowany jest ogólnopolski strajk - Polki w akcie protestu nie pójdą do pracy.