"Od majówki podróżowanie będzie łatwiejsze". Gdzie będzie można pojechać?

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Niestety panująca na całym święcie pandemia sprawiła, że podróżowanie jest mocno ograniczone. Są jednak kraje, które dalej bardzo chętnie wpuszczają turystów. Gdzie będzie można się wybrać na majowy długi weekend? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Maciejem Nyklem, ekspertem turystyki.

Gdzie pojechać na majówkę?

Majówka to czas kiedy Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają z kraju. Niestety w tym roku z powodu pandemii możliwości podróżowania są ograniczone. Czy w ogóle możemy gdzieś pojechać? - Oczywiście, że tak, ale nie w Polskę. Wszystko na to wskazuje, że polskie kurorty pozostaną zamknięte - mówił w Dzień Dobry TVN Maciej Nykiel, ekspert turystyki.
Są jednak kraje, w których pandemia ma zupełnie inny przebieg i część z nich bardzo chętnie przyjmuje turystów. - Niektóre kraje nie wymagają przedstawienia żadnych zaświadczeń czy testów. Należy do nich choćby Tanzania, Dominikana, Kostaryka czy Meksyk. Ograniczenia zniosły też dwa kraje europejskie - Albania oraz Macedonia - mówił specjalista.
Musimy jednak pamiętać, że możliwość podróżowania nie zwalnia nas z przestrzegania obostrzeń. - W każdym hotelu, linii lotniczej, środku transportu, restauracji musimy mieć maseczkę i dezynfekować ręce. Cały świat dalej funkcjonuje w reżimie sanitarnym - dodał.
Trzeba pamiętać, że po powrocie do Polski musimy poddać się kwarantannie lub wykonać test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Temu ostatniemu można poddać się już na lotnisku.

Kiedy podróżowanie będzie łatwiejsze?

Niektóre kraje wpuszczają tylko tych turystów, którzy mają negatywny wynik testu PCR, ale to też powoli się zmienia. Coraz częściej kraje zaczynają honorować testy antygenowe. Są one znacznie łatwiejsze do wykonania i dają wynik w zaledwie kilkanaście minut. - Takim krajem jest, chętnie odwiedzana przez Polaków, Chorwacja. Niewykluczone, że na podobny krok zdecyduje się Turcja - dodał specjalista.
W ocenie Macieja Nykla jesteśmy bliscy ustalenia jednolitego systemu podróżowania. - Być może wprowadzony zostanie paszport szczepionkowy lub tzw. zielony paszport. Na pewno wiemy to, że od majówki podróżowanie będzie dużo łatwiejsze - dodał.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik
Pozostałe wiadomości