Zwierzęta

Zwierzęta poprawiają zdrowie człowieka. "Wystarczy mieć jednego psa w domu, żeby żyć dłużej"

Zwierzęta

Autor:
Justyna
Piąsta
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Dzień Dobry TVNPupil w domu – twój osobisty lekarz

Często mówi się, że pies czy kot to najlepszy przyjaciel człowieka. Przebywanie i opieka nad zwierzętami pozytywnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale jak się okazuje, również i fizyczne. Udowodniły to najnowsze badania amerykańskich naukowców.

Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?

Pojawia się coraz więcej dowodów naukowych na to, o czym doskonale wiedzą wszyscy miłośnicy zwierząt domowych - spędzanie czasu z psami i kotami poprawia nam humor, obniża poziom stresu i uspokaja. Jak mówi behawiorystka zwierząt Sonia Maciuszek, właściciele czworonogów żyją dłużej.

- Rzeczywiście, zwierzęta mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Teraz zostały opublikowane badania, które były prowadzane przez 70 lat na populacji 4 milionów respondentów. Okazuje się, że wystarczy mieć jednego psa w domu, żeby żyć dłużej, żeby zminimalizować chorobę śmiertelną o 24 proc. Mamy szansę na to, żeby umrzeć ze starości - twierdzi ekspertka.

Posiadanie kota ma równie pozytywny wpływ na człowieka. - Z kolei zostały opublikowane inne badania, które trwały 10 lat, czyli są bardzo rzetelne, przeprowadzone na grupie 4,5 tysiąca respondentów. Koty wydłużają nasze życie o 5 lat. Nie wychodzimy z nimi na spacer, ale samo obcowanie z tymi zwierzętami, cieszenie się, obserwacja i opieka, sprawia, że możemy uniknąć zawału serca, udaru. O 30 proc. nasze szanse są większe - podkreśla behawiorystka.

Koty i psy są dobre na zdrowie człowieka

Zwierzęta mają zbawienny wpływ na człowieka i często występują w roli profesjonalnych terapeutów, np. podczas felinoterapii z kotami czy dogoterapii z psami.

- Sprawdzają się w terapii osób starszych i osób, które mają zaburzenia psychiczne czy dzieci autystycznych - tłumaczy Sonia Maciuszek.

Co ciekawe, mruczenie kota o niskiej częstotliwości dźwięku (25-150 Hz) oddziałuje na ciało człowieka.

- Sprawia, że nasze tkanki szybciej się goją, wpływa na nasze kości. Oprócz tego, że wydziela się oksytocyna, czyli wyciszamy się, wchodzimy w jakiś błogostan, to możemy autentycznie szybciej się leczyć. I my nie wiemy o tym, że kot w taki cudowny sposób na nas wpływa, ale to się dzieje i te badania o tym mówią. Tym bardziej z wdzięcznością powinniśmy podchodzić do zwierząt. Sama opieka nad nimi powinna być dla nas budująca - zaznacza behawiorystka zwierząt.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Pozostałe wiadomości