Czy spanie z psem lub kotem w łóżku jest bezpieczne? "To ma wpływ na nasze zdrowie"

Czy pies lub kot powinny spać w naszym łóżku?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Spanie z kotem lub psem jest oczywiste dla wielu właścicieli zwierząt. Rodzi się również pytanie natury higienicznej. Aneta Awtoniuk, behawiorystka, ocenia czy jest to nas dobre i czy powinniśmy uczyć naszych pupili takich nawyków.

Czy spanie ze zwierzętami jest bezpieczne

Właściciele psów lub kotów chętnie wpuszczają do łóżek swoich podopiecznych, inni nie. Są też tacy, którzy mimo wielkiej sympatii dla pupila, z różnych względów zamykają przed nim drzwi sypialni. Czy słusznie?

- Jeśli żyjemy ze zwierzakiem w jednym domu, to zakładamy, że jest on z nami w kontakcie przez cały czas, nie tylko wtedy, kiedy jest z nami w łóżku - podkreśla ekspertka. - W związku z tym dotykamy go, siadamy na tej samej kanapie, na której siedzi nasz pies, kot czy inne zwierzę, więc te bakterie w naszym domu i tak są. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dbamy o naszego pupila wystarczająco dobrze, żeby jego obecność w naszym domu w ogóle nie była takim epidemiologicznym zagrożeniem - dodaje.

Jak niezbędne zabiegi Aneta Awntoniuk podaje odrobaczanie, higienę jamy ustnej - w tym usuwanie kamienia oraz wyczesywanie sierści.

Czy kot powinien wychodzić z domu

O ile w przypadku psa spacer jest koniecznością, tak wiele kotów nigdy nie opuszcza domowego zacisza, z którymi można swobodnie dzielić łóżko. Problem zaczyna się wtedy, gdy mamy do czynienia z wychodzącym kotem.

- Mogą bywać w różnych miejscach i nie jesteśmy w stanie od razu zobaczyć jakieś kłopoty na skórze, które ewentualnie mogłyby takie kociaki przynieść albo pasożyty- zaznacza behawiorystka. - W ogóle jestem fanką tego, żeby kot jednak był w domu. Jeśli kot wychodzi i jest w domu, to jest zawsze dla niego kłopot psychiczny i emocjonalny. Z wychodzącym kotem jest również problem dla środowiska, dlatego, że koty polują, bo mogą, a nie dlatego, że są głodne. W związku z tym drobne ptaki, drobna zwierzyna, jaszczurki. Wielokrotnie słyszymy o tym, że koty przynoszą tak zwane prezenty swoim dwunożnym, a razem z tymi prezentami mogą nabawić się jakieś choroby czy pasożytów i to ma wpływ na nasze zdrowie - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Kuba Kamiński / East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości