Pojemnik na karmę dla psa i kota – czym się kierować przy wyborze?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kot i pies na materacu. Zwierzęta domowe. Akcesoria dla zwierząt.

Smak karmy jest bardzo ważny dla zwierząt. Ani koty, ani psy nie lubią zwietrzałego i wysuszonego pokarmu. Z kolei z ekonomicznego punktu widzenia bardziej się opłaca kupować chrupki w większych opakowaniach. Dobrze dobrany pojemnik na karmę dla psa i kota pozwoli zachować na dłużej walory smakowe.

Karma dopasowana do potrzeb dietetycznych i zdrowotnych pupila to bardzo ważny element właściwej opieki nad zwierzęciem. Suchy pokarm ma bardzo długi termin ważności, jednak przechowywany w otwartej torbie traci smak. Hermetyczny pojemnik na karmę dla psa i kota może rozwiązać ten problem, a przy tym prezentuje się naprawdę estetycznie.

Pojemnik na karmę dla psa 

Pojemnik na suchą karmę dla psa jest komfortowy i praktyczny. Nie tylko chroni pokarm przed wysychaniem i wietrzeniem, ale także zapobiega rozsypywaniu się karmy. Niezależnie od tego, czy stoi na zewnątrz czy w szafce, wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie niż plastikowa torba. Ponadto "trzyma chrupki w ryzach" – ma stały kształt, w związku z czym zajmuje mniej miejsca.

Plastikowy pojemnik na karmę dla psa powinien zmieścić całą torbę chrupek. Przy jego zakupie należy pamiętać, że kawałki suchego pokarmu różnią się wielkością – dla psów małych ras są małe, ale już inaczej jest w przypadku średnich i dużych ras. W związku z tym pojemnik na karmę powinien mieć nieco większą pojemność niż waga pokarmu. Przykładowo – jeśli w opakowaniu jest 10 kg jedzenia, bezpiecznie jest wybrać pojemnik na karmę dla psa 15 kg, a w przypadku dużych ras i tym samym dużego rozmiaru chrupek – pojemnik na karmę dla psa 20 kg. W ten sposób można mieć pewność, że wszystko się zmieści. Warto także rozważyć zakup dwóch mniejszych pojemników na karmę dla zwierząt . To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli robi się większy zapas jedzenia. W ten sposób zachowa ono świeżość jeszcze dłużej, ponieważ część nie będzie otwierana na co dzień. Aby pojemnik na psią karmę odpowiednio spełniał swoją funkcję, powinien być hermetycznie zamykany. Nie trzeba go koniecznie kupować w sklepie zoologicznym, aczkolwiek należy zwrócić uwagę, czy plastik, z którego został wykonany, jest przeznaczony do kontaktu z żywnością. Nie wolno trzymać psiego pokarmu w pojemnikach bez odpowiedniego atestu, ponieważ istnieje wówczas zagrożenie, że przedostaną się do niego szkodliwe substancje na zasadzie samorzutnej dyfuzji. 

Pojemnik na karmę dla kota

Koty są wytrawnymi smakoszami i mają doskonały węch. Każdy opiekun kota wie, jak trudno trafić w gust swojego pupila. Są drapieżnikami, dlatego wybierają świeże jedzenie o dużej zawartości mięsa, mające odpowiednie walory smakowe i zapachowe. Hermetyczny pojemnik na karmę dla kota jest nieodzowny przy zakupie większej ilości pożywienia, które nie zostanie zjedzone w krótkim czasie. Poza tym, jeżeli jedzenie stoi na wierzchu, taki pojemnik spełnia jeszcze jedną funkcję ochronną – zabezpiecza pokarm przed kocimi pazurami, gotowymi w każdej chwili rozedrzeć foliową torbę, żeby dostać się do świeżych chrupek. Idealny pojemnik na suchą karmę dla kota powinien zmieścić całe opakowanie lub jego połowę – przy zastosowaniu dwóch pudełek. Z doświadczeń hodowców wynika, że w przypadku kotów lepiej sprawdzają się oddzielne pojemniki, mieszczące po pół opakowania. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania na co dzień otwierany jest tylko jeden pojemnik, a co za tym idzie – w drugim karma nie jest w ogóle narażona na kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

Wszystkie kocie chrupki mają podobne rozmiary, niemniej warto kupić nieco większe pudełko niż waga zawartości foliowego opakowania. Jeżeli jedzenie waży 10 kg, z pewnością zmieści je pojemnik na suchą karmę 15 kg. Wolną przestrzeń można wykorzystać na schowanie łopatki służącej do nasypywania chrupek do miseczki. Oczywiście odpowiedni pojemnik na karmę musi być dopuszczony do kontaktu z żywnością. Koty mają delikatny układ pokarmowy, a zatem toksyczne substancje, które dostaną się do ich pokarmu z plastikowego opakowania bez atestu, mogą wywołać u nich zatrucia oraz stać się przyczyną innych problemów zdrowotnych. W opakowaniach hermetycznych karma dłużej zachowuje świeżość, a w związku z tym z powodzeniem można zrobić zapas jedzenia dla swojego mruczka, nawet jeśli jest bardzo wybredny. 

Wybór pojemników na karmę dla zwierząt jest bardzo duży – zarówno pod względem litrażu, jak i walorów estetycznych. Niektóre modele o dużej pojemności wyposażone są w kółka, dzięki czemu łatwiej je transportować w różne miejsca, nawet jeśli są ciężkie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/Getty Images

Pozostałe wiadomości