Zwierzęta

Laser do zabawy – czy jest bezpieczny dla kota?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rudy kot wpatrujący się w czerwony punkt na podłodze. Laser dla kota. Zwierzęta domowe.
Image by Chris Winsor/Getty ImagesLaser dla kota

Wraz z pojawieniem się nowego domownika, właściciel powinien zaopatrzyć się w szereg akcesoriów składających się na kocią wyprawkę. Wprawdzie na pierwszym miejscu znajdują się takie elementy jak kuweta, żwirek, karma czy drapak, ale ważną częścią wyposażenia są również zabawki dla czworonoga. Wiele z nich to tradycyjne materiałowe myszki, piłki, wędki czy tunele. Niegasnącą popularnością cieszy się także laser do zabawy z kotem. Na czym polega jego działanie i czy aby na pewno jest w pełni bezpieczny?

Zabawki laserowe są uwielbiane przez większość czworonogów. Koty z zapałem ganiają za świecącym punktem, zaś szeroki wybór różnego typu modeli pozwala na urozmaicanie rozrywki. Niemożność złapania światełka sprawia, że zwierzaki mogą spędzać długie godziny na zabawie. Behawioryści ostrzegają jednak przed nadmiernym wykorzystywaniem gadżetu. Czy laserowa zabawka dla kota może być szkodliwa?

Laser dla kota i jego rodzaje

Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych modeli laserów dla kota. Wiele z nich wymaga udziału właściciela, który trzyma wskaźnik i dowolnie nim steruje. Istnieją również stacjonarne urządzenia, umożliwiające pupilowi samodzielną zabawę. Gdzie kupić laser dla kota? Różnego typu modele dostępne są w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych oraz internetowych. Czerwone światełko stanowi dla zwierzaka niezwykle atrakcyjny bodziec, który za wszelką cenę próbuje złapać, jednak zawsze bezskutecznie. To właśnie z tego powodu zabawka laserowa dla kota stała się tak popularna. Z jakimi modelami można spotkać się w sklepach? 

  • Wskaźnik laserowy – dla kota, który skupia się na pogodni za czerwonym światełkiem, kształt urządzenia emitującego wiązkę nie ma większego znaczenia. Wiele modeli tego typu przyjmuje postać myszek, inne zaś to tradycyjne wskaźniki. Ich rozmiar jest dopasowany do wielkości dłoni. Bardzo ważne jest, aby podczas korzystania z lasera, nigdy nie kierować wiązki światła w kierunku oczu zwierzaka czy innych osób. Jej działanie jest szkodliwe i może prowadzić do podrażnień.
  • Laser ze światłem LED – najtańsze wersje również wymagają udziału właściciela, który steruje przyrządem. Wytwarzane światło jest bezpieczne dla oczu, jednak słabo widoczne w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. Z uwagi na fakt, że połączenie kot i laser to gwarancja długich godzin zabawy, należy upewnić się, czy gadżet posiada wymienne baterie.
  • Wersje automatyczne – mają postać przenośnych urządzeń, które po włączeniu i ustawieniu w danym miejscu emitują wiązki światła (jedno lub dwa, w zależności od modelu). Samowyzwalacz tworzy losowe wzory, przesuwając je po ścianach oraz podłodze. Przydatną funkcją jest timer, który można ustawić na jeden z wybranych czasów. Niektóre wersje automatycznie wyłączają się po upływie na przykład 15 minut. Dzięki temu właściciel nie musi na bieżąco kontrolować czasu zabawy. Pomimo tego, że laser to świetna zabawka dla kota, nie powinien być włączony dłużej niż 20 minut dziennie.
  • Piłka laserowa – ciekawą odmianą wersji automatycznej jest tocząca się kula, emitująca wiązkę światła. Po natrafieniu na przeszkodę zmienia kierunek, czym jeszcze bardziej intryguje czworonoga. Kula może posiadać opcję pozwalającą na wyłączenie światła bez przerywania turlania. Warto z niej skorzystać, gdy zabawa trwa dłużej niż 20 minut. 

Zobacz wideo: Czy kota można nauczyć mówić?

Czy kota można nauczyć mówić?
Czy kota można nauczyć mówić?Jak komunikować się z kotem?
Dzień Dobry TVN

Laser dla kota – wady i zalety korzystania z zabawki 

Popularność zabawki wiąże się z pobudzaniem instynktu łowieckiego czworonoga. Koty uwielbiają polować i gonić przeciwnika, zaś zmieniające się światło stanowi dla nich nie lada wyzwanie. Sam proces zabawy jest niezwykle ważny dla zwierzaka, pozwala bowiem utrzymać go w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Aktywność umożliwia także rozładowanie stresu. Aby jednak osiągnąć te rezultaty, łowy muszą zakończyć się sukcesem, czyli złapaniem ofiary. Tu z kolei pojawia się wątpliwość, czy laserowa zabawka dla kota, aby na pewno jest bezpieczna. W efekcie pogoni za wiązką światła, zwierzak zawsze znajdzie się na przegranej pozycji. Behawioryści przestrzegają przed konsekwencją takich działań. Częsta zabawa laserem kończąca się porażką czworonoga może prowadzić do frustracji i namnażania się stresu. Należy zauważyć, że koty to bardzo delikatne zwierzęta o słabych nerwach. Porażki wpływają na nich negatywnie, prowadząc do apatii i rezygnacji z polowania. To zaś sprawi, że zwierzak nie będzie czuć się szczęśliwy i z dużym prawdopodobieństwem nabawi się problemów zdrowotnych. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest czas zabawy. Sesje dłuższe niż wspomniane 20 minut będą bardzo wyczerpujące dla kota, który bawiąc się laserem, nie będzie mógł samodzielnie zrezygnować z polowania. Zbyt duży wysiłek fizyczny nie jest wskazany dla czworonoga z uwagi na brak tego typu treningów. Odpowiedzialny właściciel powinien wiedzieć, kiedy przerwać zabawę, pomimo tego, że kot zdaje się być nią zafascynowany. Czy laser dla kota może stanowić bezpieczną zabawkę? Tak, jeśli jest używany zgodnie z zaleceniami i stanowi dodatek do zabawy, a nie jej główną część. Należy również pamiętać, aby po zakończonych łowach nagrodzić zwierzaka smakołykiem, dzięki temu poczuje, że polowanie zakończyło się sukcesem. Przed wyłączeniem lasera, można nakierować światło na jedną z zabawek, pozwalając kotu ją przechwycić. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Image by Chris Winsor/Getty Images

Pozostałe wiadomości