Każdy pies powinien mieć swoje własne posłanie, ponieważ jest to swego rodzaju wyznaczenie granicy – zwierzę wie, które miejsce w domu jest przeznaczone tylko dla niego i może traktować je jako swój azyl. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów legowisk, które różnią się wielkością, kształtem i materiałem. Przy wyborze w pierwszej kolejności należy kierować się gabarytem pupila. Można też samemu wykonać legowisko dla małego psa.
Legowisko dla małego psa – czym kierować się przy wyborze?
Wybór legowiska dla małego psa nie jest prosty. Każdy model, kształt oraz materiał ma swoje wady i zalety. Wiele zależy też od ceny, oczekiwań właściciela i miejsca w domu, w którym posłanie będzie się znajdować. A także od rasy i indywidualnych preferencji pupila. Legowisko dla yorka będzie spełniać inne kryteria niż dla shih tzu czy szczeniaka. Z tego względu należy wcześniej wiedzieć, czym warto kierować się przy wyborze.
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wielkość legowiska. Powinno być ono o minimum 15 centymetrów dłuższe od psa. Jest to najoptymalniejszy rozmiar, ponieważ wtedy pupil będzie mógł się wygodnie ułożyć lub rozprostować łapy. Warto przed pójściem do sklepu lub przystąpieniem do szycia posłania zmierzyć zwierzę od głowy do podstawy ogona.
Materiał, z którego jest wykonane legowisko dla małego psa, powinien być miękki, miły w dotyku, wytrzymały, odporny na zabrudzenia i zadrapania pazurami. Preferowane są tkaniny tapicerskie – kodura, antara i suedine. Do wypełnienia posłania najlepiej sprawdzają się kulki silikonowe lub włókno poliestrowe, ponieważ są sprężyste i nie odkształcają się. Jeżeli pupil ma skłonności do alergii, należy wybrać tworzywo hipoalergiczne i naturalne, np. bawełnę.
Kształt legowiska dla psa ma najmniejsze znaczenie. Trzeba jednak pamiętać, aby zwierzę czuło się w nim bezpiecznie i miało do niego łatwy dostęp, a samo wejście na posłanie nie powodowało u niego niepotrzebnego stresu.
Legowisko dla szczeniaka – o czym należy pamiętać?
Podczas wyboru legowiska dla szczeniaka należy pamiętać, że pies na pewno jeszcze sporo urośnie. Można kupić lub wykonać małe posłanie i wymienić je po kilku miesiącach lub od razu zdecydować się na większe. Drugie rozwiązanie nie jest polecane, ponieważ zbyt duża ilość miejsca sprawi, że zwierzę nie będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo.
Posłanie dla szczeniaka nie powinno być wykonane z wikliny ani zawierać żadnych elementów ozdobnych, ponieważ młody pies ma skłonności do gryzienia różnych przedmiotów, a wszelkiego rodzaju dodatki (np. kokardki lub wstążki) mogą zostać przez niego odgryzione i połknięte. Dobrze jest też wybrać legowisko wykonane z materiału wodoodpornego.
Jak zrobić legowisko dla psa?
Posłanie dla małego psa można wykonać samodzielnie. Nie jest to trudne, wymaga jedynie odrobiny czasu, niewielkich zdolności manualnych i wyobraźni. Poniżej znajduje się kilka pomysłów na samodzielne wykonanie legowiska dla pupila.
Legowisko dla małego psa ze swetra
Do wykonania posłania potrzebny będzie niepotrzebny, miękki sweter, stara poduszka lub kupione w sklepie kulki silikonowe oraz igły i nici. Po kolei należy:
- zaszyć dekolt;
- zszyć ze sobą przód i tył na wysokości pach;
- rękawy wypchać wypełnieniem z poduszki lub kulkami silikonowymi i zszyć ze sobą, tak aby utworzyły obręcz;
- pozostałe wypełnienie włożyć pod spód swetra i zszyć;
- przyszyć końce do powstałej obręczy.
Posłanie z koszyka wiklinowego
Do średniej wielkości kosza wiklinowego należy włożyć starą poduszkę (lub uszyć ją samodzielnie). Tego typu legowisko jest bardzo eleganckie i efektowne, jednak nie nadaje się dla szczeniaka i psa, który ma skłonność do niszczenia przedmiotów.
Legowisko dla psa ze starego koca i poduszki
Posłanie dla psa można uszyć samodzielnie, wykorzystując do tego stary koc oraz poduszkę jako wypełnienie. Koc należy przeciąć na dwa elementy równiej wielkości, w zależności od rozmiaru pupila (elementy z materiału na legowisko dla shih tzu powinny mieć wymiary 53 x 43 cm). Następnie zszyć ze sobą trzy krawędzie, przewrócić na drugą stronę, wypełnić wnętrze poduszką i zaszyć otwór.
Zobacz także:
- Ile słów zna twój pies? Behawiorystka o tym, jak uczą się czworonogi
- Ubranka dla psa – najciekawsze modele
- Ekopatrol. Jak funkcjonariusze pomagają zwierzętom?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Anita Kot/Getty Images