Dlaczego psy gryzą w domu rzeczy?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego ich zwierzak gryzie w domu meble, buty czy inne przedmioty. Choć głównym i podstawowym powodem jest młody wiek i ząbkowanie oraz swędzenie dziąseł, istnieją również inne powody.
- Bo może. I nam się wydaje, że to jest banalne, ale kiedy byśmy kucnęli na poziomie podłogi - kiedy przychodzi nasz pies - i zobaczyli, ile tam rzeczy może być atrakcyjne dla psa, ale ich nie widać z naszego poziomu, Wtedy łatwiej jest zabezpieczyć mieszkanie o wszystkie kable i inne 'durnostojki' - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Radek Ekwiński, behawiorysta.
W pewnych przypadkach może być to również wina człowieka, który zapewnia pupilowi zbyt mało rozrywek. Z natury pies jest inteligentny i ciekawy, potrzebuje bodźców oraz stymulacji dla swojego dobrego samopoczucia . Właściciele jednak często nie myślą o tym, że ich przyjaciel może się po prostu nudzić. Czy dlatego właśnie gryzie?
- Dlatego, że zostaje na wiele wiele godzin w domu sam, bo ma za dużo energii, bo jest zbyt bogato karmiony, bo ma za krótkie są spacery, bo nie zostawiamy mu zabawek, które mogą zapewnić potrzebę gryzienia . A węszenie, gryzienie i żucie to są rzeczy po które sięga pies, który chce zneutralizować swój stres i to jest u niego normalne i instynktowne - wyjaśniał nasz gość.
Szczekanie psa
Zdarza się, że właściciele psiaków narzekają na szczekanie. Powody tego zachowania również mogą być bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim przy wybieraniu psa należy poczytać o jego usposobieniu, a nie tylko "przygarniać oczami", ponieważ teriery, jamniki czy owczarki niemieckie już takie są - po prostu lubią być głośne. Jeżeli jednak nasz przyjaciel jest innej rasy, powody jego szczekania mogą być inne - nawet nasze zachowanie.
- Szczekają psy lękliwe, które boją się i chcą odstraszyć potencjalne zagrożenie. Ale szczekają też psy dominujące i odważne, które uważają - źle czytając nasze zachowanie - że my potrzebujemy ich ochrony . One zawsze na spacerze wychodzą przed nas, są bardzo pewne siebie i próbują wszystko co może w ich ocenie nam zagrozić odstraszyć szczekaniem - tłumaczył w naszym programie ekspert.
Oduczanie złych nawyków
Każdego psa można oduczyć zachowania, które nam przeszkadza. Choć u szczeniaków jest to łatwiejsze, nawet u adoptowanych ze schroniska czworonogów można zniwelować wady.
- Pies to jest czas, cierpliwość i empatia - podkreślał Radek Ekwiński.
Będzie to wymagało więcej zaangażowania, jednak należy to traktować, jako wspólną przygodę rozwijającą się z czasem, kiedy psiak będzie nabywał zaufania do nas i budował relację.
Obecny w studiu Tropek trafił do schroniska w Celestynowie przestraszony i zabiedzony. Teraz jest wesołym, radosnym, towarzyskim pieskiem, lubi inne psy. Ma około 4 lata i szuka domu.
W celu jego adopcji należy kontaktować się ze schroniskiem w Celestynowie (nr tel. 22 789 70 61).
Zobacz też:
- Niezwykłe daniele w Dolinie Baryczy. "Są bardzo rzadkie. W naszym nadleśnictwie jest kilka takich egzemplarzy"
- Czym są rykowiska i gdzie można je zaobserwować?
- Zmiany klimatu wpływają na zachowanie zwierząt, a nawet powodują u nich depresję. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba