Zwierzęta

Koty z wilczym apetytem – jak je odchudzić, gdy waga okaże się zbyt duża?

Zwierzęta

Aktualizacja:

Sami często dbamy o własną sylwetkę, stosując wszelakie diety i ćwiczenia. Co jednak w sytuacji, gdy to nasz koci pupil przybrał zbyt wiele kilogramów? Jak skutecznie zbić jego wagę?

Kocie kilogramy

Problem zbyt dużej wagi u kotów nie jest wcale taki rzadki. Jak zauważył Franek Paśko, lekarz weterynarii, często przyczyniają się do tego sami właściciele zwierzaków.

Chcą zrobić im dobrze, dokarmiają, dosypują bez limitu karmę, podkładają różnego rodzaju kąski

- powiedział bez ogródek w studiu Dzień Dobry TVN.

Jeśli do tego kot mało się rusza, kilogramy będą przybywały u niego w bardzo szybkim tempie. Pojawiające się wtedy nadwaga z otyłością mogą być bardzo dla niego szkodliwe i doprowadzić do wielu chorób, a nawet zagrozić jego życiu. Narażone na szybkie tycie są koty poddane kastracji. U nich bowiem ten apetyt jest zdecydowanie większy niż w przypadku pozostałych kotów niewykastrowanych.

Koci spryt

Sylwii Kowalskiej, dziennikarce i właścicielce Kolesława, lekarz weterynarii zaproponował stosowanie specjalnego podajnika na karmę. Czworonóg okazał się jednak sprytniejszy i po miesiącu „diety podajnikowej” przytył. Jak do tego doszło?

Prawda wyszła tego samego dnia, albo następnego, kiedy spojrzałam, co robi mój kot, a on leżał przy podajniku, wygiął się w jakąś dziwną literę, wkładał łapę od spodu do podajnika i wyjmował sobie po jednym ziarenku. Przez miesiąc jadł tyle, ile chciał

- opowiedziała właścicielka spryciarza.

Skuteczne odchudzanie kota

Zapewne jest jeszcze wiele takich przykład jak Kolesław, ale właściciele kotów nie są skazani z góry na porażkę. Weterynarz Franek Paśko opowiedział o specjalnych karmach, która są już stricte odchudzające lub o obniżonej kaloryczności. Problematyczne może być ich wprowadzenie do diety zwierzaków – niektóre bywają wybredne, jeśli chodzi o nowe posiłki. Co wtedy?

Ja najpierw zachęcam właścicieli, żeby spróbowali ograniczyć, wyliczać konkretną dawkę dobową tej karmy, która do tej pory była stosowana

- powiedział lekarz.

Czy można zostawiać kotu pełną miskę jedzenia na cały dzień? na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście zwierzak powinien mieć dostęp do odpowiedniej ilości pożywienia. Część z nich potrafi zachować odpowiedni rygor, jednak niektóre będą jadły dużo i często. Właściciel powinien więc bacznie zwracać uwagę na to, co robi jego pupil, a na pewno zrezygnować z dokarmiania.

Kot zje tyle, ile mu damy jedzenia. Więcej nie

- przypomniała Sylwia Kowalka.

To w ręku człowieka więc leży zdrowie jego kociego przyjaciela.

Do serca przytul kota

Gośćmi w studiu byli również Roman i Pepsi - koty, które czekają na adopcję w Pruszkowskim Stowarzyszeniu na Rzecz Zwierząt.

Kot Roman

Kot Pepsi

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości