Wykorzystywanie koni do ciągnięcia wozów z turystami na drodze do Morskiego Oka, od lat budzi ogromne kontrowersje. Obrońcy zwierząt walczą, aby zakazać tego procederu. Czy tak się stanie - czas pokaże. Na tę chwilę Tatrzański Park Narodowy testuje nowe wozy, które mają odciążyć zwierzęta. Czy jeśli się sprawdzą, konie przestaną być potrzebne?
Kiedy jesteśmy świadkami wypadku lub widzimy, że komuś dzieje się krzywda, dzwonimy na numer 112. Gdzie szukać pomocy, jeśli poszkodowany został zwierzak? W takich sytuacjach niezwykle przydatna będzie aplikacja Animal helper. Na jakiej zasadzie będzie działała i kiedy będzie można pobrać ją na telefon? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Adamem Van Bendlerem, stand uperem i założycielem fundacji "Psia Krew" oraz Pawłem Gebertem, z fundacji "Psia krew".
Mopsy i buldożki to obecnie jedne z najpopularniejszych ras, jednak ich właściciele często nie wiedzą, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się te psy. Rozmnażane w pseudohodowlach nastawionych wyłącznie na zysk czworonogi borykają się z chorobami, które niejednokrotnie przerastają ich właścicieli. Porzuconymi zwierzakami zajmuje się fundacja "Załoga buldoga".
Od prawidłowego szczepienia szczeniaka zależy całego jego życie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie właściwych terminów i częstotliwości szczepień. Koniecznie zrób to przed pierwszym spacerem w lesie czy parku i pamiętaj o kolejnych wizytach u weterynarza.
Kwiaty doniczkowe mogą być zarówno piękne, jak i niebezpieczne. Mogą zawierać toksyny, szkodliwe dla zdrowia kotów. Dracena to jedna z najbardziej trujących roślin, której spożycie może wywołać poważne zagrożenie dla życia zwierząt.
Rodzina Szydełów z Sępólna Krajeńskiego uratowała pięć zaledwie tygodniowych dzików po tragicznej śmierci ich matki. Teraz wspólnie pragną uchronić zwierzęta przed wyrokiem śmierci, które wydała na nie powiatowa lekarz weterynarii. O szczegółach tej sprawy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Każdy, kto zdecydował się przygarnąć świnkę morską, może się zdziwić, jak nieufne i wystraszone jest to zwierzę. Piszczy, chowa się w kąt, a nawet niekiedy drży ze strachu, jeśli tylko włożymy rękę do akwarium. Czują się bezbronne, dlatego okazują strach i brak zaufania. Jak oswoić świnkę morską? To złożony proces, który wymaga czasu, cierpliwości i pracy.
Podróż samochodem z domowym pupilem to nie lada wyzwania. Ważny jest nie tylko komfort zwierzaka, ale również bezpieczeństwo - zarówno czworonoga jak i pozostałych podróżnych. Tutaj z pomocą przychodzą gadżety. Jak wybrać te najlepsze radzi behawiorysta Michał Dąbrowski.
Alexis Devine nauczyła swoją suczkę Bunny ludzkiej mowy. Zwierzę posługuje się zasobem ok. stu słów i jak mówi właścicielka, często opowiada o swoich przeżyciach. Tajemnicę psa mówiącego ludzkim głosem poznał Marcin Sawicki.
W kocim świecie, podobnie jak w ludzkim, nie brakuje groźnych chorób. Jedną z najczęściej spotykanych przypadłości wśród kotów domowych jest kocia białaczka, wywoływana przez wirus białaczki kotów (FeLV). Białaczka kotów najczęściej występuje w zdziczałych stadach i dużych hodowlach. Na zarażenie szczególnie narażone są młode osobniki.
Justyna Majcher kocha zwierzęta. Od pięciu lat mieszka w jednej ze świętokrzyskich wsi, gdzie otworzyła hodowlę kóz. Kto zaszczepił w niej miłość do natury i zwierząt? Czy nie tęskni za wielkomiejskim życiem?
Co to jest muflon? To parzystokopytny ssak przypominający owcę. Jego znakiem charakterystycznym są zakręcone do przodu duże rogi. Naturalnie występuje na Korsyce i Sardynii, jednak można go spotkać również w Niemczech, Austrii, Francji, Słowacji, Polsce oraz we Włoszech i w niektórych regionach Hiszpanii.
Sokoły wędrowne, mieszkające w gnieździe na wieży Emitel S.A. w Dobrej koło Nowogardu doczekały się potomstwa. W Dzień Dobry TVN relacjonowaliśmy obrączkowanie piskląt. - Dzięki obrączkom wiemy, skąd te ptaki pochodzą – tłumaczył Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".
Zwierzęta powinny żyć w swoim naturalnym środowisku, z dala od człowieka. Niestety te chore lub porzucone potrzebują pomocy. Opieką nad takimi zwierzakami zajmuje się Magdalena Jaźwińska. Na czym polega jej praca?
Utarło się, że kleszcze atakują od marca do kwietnia i od września do października. Wraz ze zmianami w pogodzie w naszej szerokości geograficznej miesiące te uległy zmianie. Warto stosować dobry preparat na kleszcze dla kota lub psa przez cały rok, by uniknąć chorób odkleszczowych. Istotne jest, aby po każdym spacerze dokładnie oglądać zwierzę, zwłaszcza w okolicy oczu, pod obrożą, pod ogonem, pomiędzy palcami i na powiekach. Jeżeli mimo zastosowania preparatu na kleszcze dla psa lub kota zauważysz pasożyta, spróbuj wyjąć go według rad zawartych w tym artykule lub udaj się do lekarza weterynarii – im szybciej, tym lepiej!
Warszawskie Łazienki Królewskie są miejscem o największym na świecie zagęszczeniu populacji tych sympatycznych gryzoni. Badacze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przyjrzeli się ich zwyczajom sprawdzając, czy grozi im niebezpieczeństwo.
Co zrobić, jeśli wyruszając w podróż nie możemy zabrać ze sobą kota? Czy zwierzę pozbawione kontaktu z właścicielem będzie tęskniło? Zapytaliśmy o to behawiorystkę Anetę Awtoniuk.
Nieodłącznym elementem górskiego krajobrazu są owce, które wypasają na halach. Czy opieka nad tymi zwierzęta jest bardzo wymagająca? Dlaczego w tym roku ich wypasanie zaczęło się dużo później niż zazwyczaj? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Coraz częściej w mieszkaniach mamy nie tylko psy, koty czy papugi, ale też świnie i kury. Jakie zwierzaki możemy trzymać w naszych czterech ścianach? Co zrobić, gdy przeszkadza nam zwierzątko sąsiada? O tym rozmawialiśmy z radcą prawnym Przemysławem Ligęzowskim.
W tym roku wiele osób zrezygnuje z zagranicznych wczasów na rzecz pobytu w Polsce. Co ciekawego można zobaczyć w naszym kraju? Miło czas można spędzić np. w Puszczy Niepołomickiej. W Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pokazał, co może w niej zachwycić.
Siemię lniane dla psa to niezastąpiony element prawidłowej i zbilansowanej diety, który sprawdzi się zarówno w przypadku zdrowych, jak i schorowanych zwierzaków. To naturalny środek na biegunkę, zaparcia i problemy z sierścią. Sprawdź, jak przygotować siemię lniane dla psa, jak często je podawać i z czym najlepiej je łączyć.
Rozwolnienie u psa nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem. Choć jest to dolegliwość dość powszechna, nigdy nie należy jej lekceważyć, ponieważ może być oznaką poważnych chorób układu pokarmowego i nie tylko. W tej przykrej dolegliwości zwierzakowi mogą ulżyć domowe sposoby, które każdy właściciel czworonoga powinien znać.
Ziemowit Wiktorski ma dziesięć lat i jest zafascynowany przyrodą. Najbardziej interesują go dzikie zwierzęta. Wypatruje ich w swoim rodzinnym Wrocławiu oraz dolnośląskich lasach. Tym razem młody przyrodnik postanowił bliżej przyjrzeć się niedźwiedziom.
Wiosna to czas pszczół. Zaczynają obecnie podróżować po różnych kwiatach i zbierać pyłek, z którego następnie tworzą miód. Mimo że przez przymrozki ich praca jest opóźniona, już zaczęły produkować nektar. Jak to robią? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział miejski pszczelarz, Tomasz Petryka.
Niepełnosprawność zwierzęca nadal jest tematem tabu, a potencjalni właściciele zazwyczaj szukają do adopcji zdrowych szczeniąt. Schemat ten doprowadza do tego, że bezdomne kaleki pozostają w schroniskach do końca swoich dni. Jak się okazuje, opieka nad niepełnosprawnym pupilem wcale nie jest trudna. W dzisiejszych czasach istnieje wiele rozwiązań, które ułatwiają nie tylko psu, ale i jego opiekunowi łatwiejsze funkcjonowanie. O tym opowiedziały nam Honorata Wolska – opiekunka sparaliżowanego Piksela oraz Joanna Wojciechowska – zoofizjoterapeutka, producent sprzętu rehabilitacyjnego dla zwierząt
Monikę i Marcina Krasoniów połączyła miłość do zwierząt. W Nowym Węgorzynku założyli azyl dla świnek, drugi taki w Polsce. Znajdują w nim schronienie zarówno świnki domowe, jak i hodowlane, które potrzebują pomocy.
Kury to ptaki, które hodowane są przede wszystkim dla jajek czy mięsa. Tymczasem kontakt z nimi może stanowić formę terapii. Kto może z niej korzystać? Co daje? Kiedy się ją stosuje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agatą Michalską, hodowczynią kur.
Sokoły wędrowne to dzikie ptaki, które można spotkać także w miastach. Jedno z sokolich gniazd znajduje się m.in. pod iglicą Pałacu Kultury i Nauki. Kilka dni temu sokolej parze, która tam mieszka wykluły się cztery maluchy. Jak się mają pisklęta?
Kamil Skoczeń od dziecka pasjonuje się bażantami. Obecnie ma ich 60 sztuk - 30 rozmaitych gatunków z różnych części świata. Skąd wzięła się w nim miłość do tych ptaków? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Jak obciąć kotu pazury? Czy trzeba to robić? Jeśli tak, to jak często? Oto kwestie, które nurtują niemal każdego, kto wziął kota pod swój dach, zwłaszcza wówczas, gdy problemem stają się podrapane dłonie czy meble. Na powyższe pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi.