Wiosna to czas pszczół. Zaczynają obecnie podróżować po różnych kwiatach i zbierać pyłek, z którego następnie tworzą miód. Mimo że przez przymrozki ich praca jest opóźniona, już zaczęły produkować nektar. Jak to robią? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział miejski pszczelarz, Tomasz Petryka.
Niepełnosprawność zwierzęca nadal jest tematem tabu, a potencjalni właściciele zazwyczaj szukają do adopcji zdrowych szczeniąt. Schemat ten doprowadza do tego, że bezdomne kaleki pozostają w schroniskach do końca swoich dni. Jak się okazuje, opieka nad niepełnosprawnym pupilem wcale nie jest trudna. W dzisiejszych czasach istnieje wiele rozwiązań, które ułatwiają nie tylko psu, ale i jego opiekunowi łatwiejsze funkcjonowanie. O tym opowiedziały nam Honorata Wolska – opiekunka sparaliżowanego Piksela oraz Joanna Wojciechowska – zoofizjoterapeutka, producent sprzętu rehabilitacyjnego dla zwierząt
Monikę i Marcina Krasoniów połączyła miłość do zwierząt. W Nowym Węgorzynku założyli azyl dla świnek, drugi taki w Polsce. Znajdują w nim schronienie zarówno świnki domowe, jak i hodowlane, które potrzebują pomocy.
Kury to ptaki, które hodowane są przede wszystkim dla jajek czy mięsa. Tymczasem kontakt z nimi może stanowić formę terapii. Kto może z niej korzystać? Co daje? Kiedy się ją stosuje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agatą Michalską, hodowczynią kur.
Sokoły wędrowne to dzikie ptaki, które można spotkać także w miastach. Jedno z sokolich gniazd znajduje się m.in. pod iglicą Pałacu Kultury i Nauki. Kilka dni temu sokolej parze, która tam mieszka wykluły się cztery maluchy. Jak się mają pisklęta?
Kamil Skoczeń od dziecka pasjonuje się bażantami. Obecnie ma ich 60 sztuk - 30 rozmaitych gatunków z różnych części świata. Skąd wzięła się w nim miłość do tych ptaków? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Jak obciąć kotu pazury? Czy trzeba to robić? Jeśli tak, to jak często? Oto kwestie, które nurtują niemal każdego, kto wziął kota pod swój dach, zwłaszcza wówczas, gdy problemem stają się podrapane dłonie czy meble. Na powyższe pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Ośrodek Psychoterapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży Koparka, który prowadzi m.in. alpakoterapię w Warszawie apeluje o wsparcie. Pandemia koronawirusa pozbawiła ich możliwości prowadzenia regularnej działalności. Dlaczego warto pomóc? Co dają spacery z alpakami?
Kot i trawa to z pozoru niedorzeczne połączenie. Jednak nasi mięsożercy lubią czasami skubnąć sobie odrobinę zielska. Ma ono zbawienny wpływ nie tylko na koci układ pokarmowy, ale i cały organizm. Jeżeli jeszcze nie wiesz, dlaczego trawa dla kota jest tak bardzo ważna, przeczytaj nasz artykuł. A później zabierz się za wysiew i stwórz wspaniały ziołowy kącik dla swojego mruczącego przyjaciela.
Słowaccy przyrodnicy zastrzelili dwa niedźwiedzie, ponieważ te podchodziły zbyt blisko pod popularny hotel w Dolinie Wielickiej pod Gerlachem. Pozostałe zwierzęta z grupy uciekły do lasu. Do zdarzenia doszło w nocy z 2 na 3 maja.
Wyróżnia się około 16 podgatunków niedźwiedzia czarnego, jednak wszystkie osobniki charakteryzuje taki sam tryb życia, a także sposób rozmnażania się i zdobywania pokarmu. Baribal jest ssakiem drapieżnym, który może być niezwykle niebezpieczny w kontakcie z człowiekiem.
Psi fitness raczej kojarzy się z bieganiem po parku czy lesie i aportowaniem patyka. Tymczasem np. w Warszawie są specjalne miejsca, w których pupil może zrobić porządny trening. Jak wyglądają zajęcia fitness dla psów i dlaczego zwierzak powinien na nie chodzić? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Justyną Piesiewicz, szkoleniowcem i instruktorką psiego fitnessu.
Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan opiekują się kilkoma psami. Choć każdy ze zwierzaków jest buldogiem, mają zupełnie odmienne charaktery. Jakie dokładnie są? O tym para opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Morza i oceany skrywają wiele ciekawych gatunków zwierząt. Jednym z nich jest kotik – ssak, drapieżnik, który wyglądem przypomina nieco fokę z uszami. Kotiki cenione były niegdyś za futro, przez co padały łupem kłusowników. Do dziś duże zagrożenie stanowią dla nich sieci rybackie i zanieczyszczenia wód.
Pinczer miniaturka to niewielki pies o małych wymaganiach. Ceni sobie towarzystwo człowieka i nie lubi samotności. Pinczerki lubią się uczyć, bawić i spędzać czas z człowiekiem.
Sweterki dla psów są coraz częściej spotykane. Widok ubranych zwierząt już nie szokuje, tak jak kiedyś. Posiadacze czworonogów często zastanawiają się, gdzie mogą kupić lub jak zrobić seterek dla psa samodzielnie. Warto również sprawdzić, w jaki sposób dobrać sweter dla psa oraz jakie są jego rodzaje.
Pies przewodnik zapewnia samodzielność osobie niedowidzącej lub niewidomej. Jest specjalnie szkolony, by wykonywać swoje zadania. Ale opiekun czworonoga też musi wykonać pracę, by stanowili zgrany duet. Jak wygląda życie z takim psem?
Koty amerykańskie krótkowłose to silne, zwinne, łagodne i przyjazne zwierzęta. Lubią towarzystwo ludzi, dobrze czują się w otoczeniu dzieci i innych zwierząt. Są cierpliwe i inteligentne.
Kuna domowa (kamionka) to drapieżny ssak z rodziny łasicowatych. Choć na pierwszy rzut oka prezentuje się dość przyjaźnie, jest znanym szkodnikiem, który może spowodować wiele strat. Jak wygląda kuna domowa i na czym polega jej zwalczanie?
Zbliża się weekend majowy, czas wypoczynku oraz rodzinnych wyjazdów. Coraz więcej osób decyduje się na zabranie ze sobą czworonożnych przyjaciół. W naszym studiu gościła behawiorystka Sonia Maciuszek, która podzieliła się wskazówkami, jak przygotować zwierzęta do podróży. Na co zwrócić uwagę? Jak zmniejszyć stres pupila, aby podróż była znośna dla niego i właściciela?
Shih tzu to pies o przyjaznym, łagodnym usposobieniu. Jest żywiołowy, aktywny i wesoły, choć nie stroni też od wylegiwania się na kanapie lub kolanach właścicieli. Może być przyjacielem dorosłych i dzieci, ale trzeba uważać na uczucia shih tzu – pies ten bywa niezwykle wrażliwy.
Wiosną w przyrodzie dużo się dzieje. Roślinność budzi się do życia, a zwierzęta zaczynają okres godowy. Wśród nich są także żaby, które, aby mogły złożyć jaja, muszą przedostać się do zbiornika wodnego. Niestety podczas tej podróży czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Na szczęście są osoby, które dbają o ich bezpieczeństwo.
Katarzyna Harmata jest instruktorką szkolenia psów i założycielką grupy poszukiwawczo-ratowniczej. Jej podopieczni odnoszą pierwsze sukcesy. - Mój pies ma na koncie odnalezienie dwóch osób – zadeklarowała. Czy każdy pupil może pomagać w ten sposób?
Alergia dla wielu osób jest poważnym problemem, który uniemożliwia opiekę nad czworonogiem. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często to nie sierść jest alergenna, ale skóra albo ślina zwierzaka. Dlatego pies dla alergika wcale nie musi być bezwłosy. Istnieje wiele ras psów, których obecność w domu jest bezpieczna nawet dla osób z uczuleniami. Jakie to psy?
O lagunie, który pojawił się na jednym z krakowskich osiedli pisał cały świat. Choć tajemnicze "zwierzę" okazało się być rogalikiem, który utknął między gałęziami, to praca osób z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami nie należy do zabawnych. Z czym stykają się na co dzień? Czy historia z lagunem ma szansę odmienić los bezdomnych zwierząt? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Pauliną Bobą i Adamem Trochałą z Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Ostatnio w Polsce można zaobserwować prawdziwy boom na kupowanie szczeniaków. Jakie konsekwencje może mieć ta tendencja? Jak wiele wspólnego ma z tym samotność, której wiele osób doświadcza w czasie izolacji? Na te pytania odpowiadali goście Dzień Dobry TVN: Radek Ekwiński, który jest behawiorystą i instruktorem szkolenia psów oraz filozof Tomasz Stawiszyński.
Paulina Młynarska trzy lata temu spełniła swoje marzenie o domu na Krecie. Choć dziennikarka zwolniła tempo życia i oddycha pełną piersią, to nie stroni od mediów społecznościowych. Teraz zdradziła swój przepis na udany poranek.
Jak rozczesać kołtuny u psa? To ważne pytanie, ponieważ wbrew pozorom kołtuny mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zwierzęcia. Mogą prowadzić do stanów zapalnych i rozwijających się u psa infekcji. Nauka rozczesywania kołtunów to więc nie tylko kwestia pielęgnacji sierści, lecz także troski o zdrowie pupila.
Koty abisyńskie charakteryzuje orientalny, nietuzinkowy wygląd. Niektórzy koty te nazywają miniaturkami pum. Są charakterne, energiczne, bywają uparte, ale są też bardzo inteligentne i uwielbiają towarzystwo człowieka.
Lori kukang (Nycticebus coucang), czyli kukang większy, to niewielkie zwierzę o tak przyjaznym, sympatycznym wyglądzie, że u wielu osób już w pierwszej chwili wywołuje pytanie o cenę oraz drugie – gdzie go kupić. Jednak odpowiedź nie będzie dla nich pewnie zadowalająca. Lori kukang to gatunek fascynujący, ale narażony na wyginięcie.