Choroby skóry u psa są najczęściej spowodowane drobnoustrojami, alergiami, pasożytami lub zmianami hormonalnymi. Pierwszym sygnałem alarmującym o patologii jest zwykle świąd i zmiana zachowania pupila. Leczenie problemów dermatologicznych u psa jest złożonym i długotrwałym procesem.
Sztuczki i triki wykonywane przez psy w trakcie konkurencji dogfrisbee mogą imponować. Dyscyplina ta staje się coraz popularniejsza wśród właścicieli czworonogów, którzy w parkach trenują ją także amatorsko. Nie ma czemu się dziwić, frisbee dla psa to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu ze zwierzęciem i budowanie trwałych więzi między psem a właścicielem.
Gotowanie posiłków dla psa może być dobrą alternatywą dla gotowej karmy, jednak tylko wtedy, gdy będzie dobrze przemyślane. Pupilowi z pewnością nie powinno się podawać resztek ze stołu, które mogą zawierać składniki zagrażające zdrowiu, a nawet życiu czworonoga.
Surowa karma dla psów może zawierać bakterie odpowiadające za groźne infekcje. Naukowcy ostrzegają, że wiele z nich nie reaguje na leczenie. Nieumiejętne obchodzenie się z pokarmem dla zwierząt może doprowadzić do olbrzymiego wzrostu populacyjnej odporności na antybiotyki.
Małgorzata Głowacka kilka lat temu zdecydowała się na adopcję psa. Dziś jej ekipa liczy już siedem czworonogów. Wśród załogi znalazło się pięć buldogów angielskich i dwa koty. Jak rodzina radzi sobie na co dzień, jak wyglądają spacery oraz podróże? O tym postanowiłam porozmawiać z opiekunką wesołej załogi.
Wasz pupil nie lubi zostawać sam w domu, a wy od dłuższego czasu nie możecie wyjechać na upragnione wakacje? Podróżowanie ze zwierzętami bywa trudne, ale nikt nie powiedział, że jest niemożliwe. Dobra organizacja i sprawny research pozwalają wyruszyć na urlop nawet z całą załogą czworonogów. Najlepszym tego przykładem jest Małgorzata Głowacka, właścicielka piątki psiaków, z którymi jeździła na wakacje zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Udając się za granicę, nie zawsze chcemy lub możemy zostawić z kimś naszego pupila. Podróże do innych krajów z czworonogiem wiążą się z koniecznością wyrobienia mu paszportu. Warto zarezerwować sobie więcej czasu na przygotowanie podróży z psem, bowiem na cały proces wyrobienia paszportu dla psa składa się kilka kroków.
Pies to bez wątpienia najlepszy przyjaciel człowieka i pełnoprawny członek rodziny. Potrafi nas rozśmieszyć i rozczulić, ale przede wszystkim obdarzyć prawdziwą i bezwarunkową miłością. Pod naszym ostatnim postem na Facebooku pojawiło się ponad 6 tysięcy komentarzy, w których zamieszczaliście zdjęcia i filmy ukochanych pupili. Postanowiliśmy więc zrobić małe podsumowanie.
Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka. Według wielu badań, jego towarzystwo może mieć także zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Gwiazdy już się o tym przekonały. Dzień Psa to świetna okazja, aby zobaczyć, kto ma w domu czworonożnego pupila i chętnie dzieli się jego zdjęciami.
W całej Unii Europejskiej zostaną wycofane klatki w hodowli zwierząt. Stanie się to do 2027 roku. Tak zdecydowała Komisja Europejska. Wszystko dzięki obywatelskiej inicjatywie "Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age".
Idealnie byłoby zabrać zwierzę z sobą na wakacje lub zostawić je z osobą, którą zna. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Czym więc powinniśmy kierować się, gdy szukamy profesjonalnej opieki dla pupila?
Coraz powszechniej i chętniej zabieramy ze sobą nasze zwierzaki na wakacje. Najczęściej są to wyjazdy w góry, nad morze czy nad jezioro. W żadnym z tych miejsc nie można dać się ponieść wakacyjnemu szaleństwu i zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – naszego i pupila. Jeżeli wybieramy się nad wodę, warto zabrać ze sobą kapok dla psa. Świetnie sprawdzi się w kryzysowej sytuacji, ale pozwoli także poczuć się bezpieczniej i pewniej (głównie nam). Dzięki niemu zaoszczędzimy sobie mnóstwo stresu i będziemy spokojni o swojego pupila.
Adopcja psa czy kota to powinien być świadomy wybór. Mamy do czynienia z żywym stworzeniem, o które będziemy musieli się zatroszczyć. Technik weterynarii, dietetyczka i behawiorystka, Agnieszka Cholewiak-Góralczyk w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl, Darią Pacańską, opowiedziała o tragicznych historiach zwierząt, które były zwracane.
Lato to czas, w którym często mrówki szukają pożywienia w naszych domach. Jak je powstrzymać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała blogerka "Aga Pomaga", czyli Agnieszka Kałuża.
Michał Kudawski kocha zwierzęta. Dzięki jego zaangażowaniu te zranione lub chore odzyskują zdrowie i wracają do swojego naturalnego środowiska. Jak to się stało, że całe swoje życie poświęcił pomaganiu zwierzętom?
Beata i Miłosz Jaskólscy porzucili wielkomiejskie życie i przeprowadzili się na wieś. Małżeństwo zajęło się hodowlą owiec. Obecnie ich stado liczy ponad 60 sztuk. Jak sobie radzą? Dlaczego zdecydowali się na taki ruch? Dowiecie się tego z naszego reportażu.
Dieta BARF dla psa polega na stosowaniu żywienia zgodnego z dziką naturą zwierzęcia. Jadłospis składa się głównie z surowego mięsa, kości, warzyw oraz suplementów, a dania są w całości przygotowywane przez właściciela. Przed rozpoczęciem żywienia metodą BARF należy dokładnie poznać jej zasady i teoretyczne podstawy.
Wykorzystywanie koni do ciągnięcia wozów z turystami na drodze do Morskiego Oka, od lat budzi ogromne kontrowersje. Obrońcy zwierząt walczą, aby zakazać tego procederu. Czy tak się stanie - czas pokaże. Na tę chwilę Tatrzański Park Narodowy testuje nowe wozy, które mają odciążyć zwierzęta. Czy jeśli się sprawdzą, konie przestaną być potrzebne?
Kiedy jesteśmy świadkami wypadku lub widzimy, że komuś dzieje się krzywda, dzwonimy na numer 112. Gdzie szukać pomocy, jeśli poszkodowany został zwierzak? W takich sytuacjach niezwykle przydatna będzie aplikacja Animal helper. Na jakiej zasadzie będzie działała i kiedy będzie można pobrać ją na telefon? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Adamem Van Bendlerem, stand uperem i założycielem fundacji "Psia Krew" oraz Pawłem Gebertem, z fundacji "Psia krew".
Mopsy i buldożki to obecnie jedne z najpopularniejszych ras, jednak ich właściciele często nie wiedzą, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się te psy. Rozmnażane w pseudohodowlach nastawionych wyłącznie na zysk czworonogi borykają się z chorobami, które niejednokrotnie przerastają ich właścicieli. Porzuconymi zwierzakami zajmuje się fundacja "Załoga buldoga".
Od prawidłowego szczepienia szczeniaka zależy całego jego życie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie właściwych terminów i częstotliwości szczepień. Koniecznie zrób to przed pierwszym spacerem w lesie czy parku i pamiętaj o kolejnych wizytach u weterynarza.
Kwiaty doniczkowe mogą być zarówno piękne, jak i niebezpieczne. Mogą zawierać toksyny, szkodliwe dla zdrowia kotów. Dracena to jedna z najbardziej trujących roślin, której spożycie może wywołać poważne zagrożenie dla życia zwierząt.
Rodzina Szydełów z Sępólna Krajeńskiego uratowała pięć zaledwie tygodniowych dzików po tragicznej śmierci ich matki. Teraz wspólnie pragną uchronić zwierzęta przed wyrokiem śmierci, które wydała na nie powiatowa lekarz weterynarii. O szczegółach tej sprawy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Każdy, kto zdecydował się przygarnąć świnkę morską, może się zdziwić, jak nieufne i wystraszone jest to zwierzę. Piszczy, chowa się w kąt, a nawet niekiedy drży ze strachu, jeśli tylko włożymy rękę do akwarium. Czują się bezbronne, dlatego okazują strach i brak zaufania. Jak oswoić świnkę morską? To złożony proces, który wymaga czasu, cierpliwości i pracy.
Podróż samochodem z domowym pupilem to nie lada wyzwania. Ważny jest nie tylko komfort zwierzaka, ale również bezpieczeństwo - zarówno czworonoga jak i pozostałych podróżnych. Tutaj z pomocą przychodzą gadżety. Jak wybrać te najlepsze radzi behawiorysta Michał Dąbrowski.
Alexis Devine nauczyła swoją suczkę Bunny ludzkiej mowy. Zwierzę posługuje się zasobem ok. stu słów i jak mówi właścicielka, często opowiada o swoich przeżyciach. Tajemnicę psa mówiącego ludzkim głosem poznał Marcin Sawicki.
W kocim świecie, podobnie jak w ludzkim, nie brakuje groźnych chorób. Jedną z najczęściej spotykanych przypadłości wśród kotów domowych jest kocia białaczka, wywoływana przez wirus białaczki kotów (FeLV). Białaczka kotów najczęściej występuje w zdziczałych stadach i dużych hodowlach. Na zarażenie szczególnie narażone są młode osobniki.
Justyna Majcher kocha zwierzęta. Od pięciu lat mieszka w jednej ze świętokrzyskich wsi, gdzie otworzyła hodowlę kóz. Kto zaszczepił w niej miłość do natury i zwierząt? Czy nie tęskni za wielkomiejskim życiem?
Co to jest muflon? To parzystokopytny ssak przypominający owcę. Jego znakiem charakterystycznym są zakręcone do przodu duże rogi. Naturalnie występuje na Korsyce i Sardynii, jednak można go spotkać również w Niemczech, Austrii, Francji, Słowacji, Polsce oraz we Włoszech i w niektórych regionach Hiszpanii.
Sokoły wędrowne, mieszkające w gnieździe na wieży Emitel S.A. w Dobrej koło Nowogardu doczekały się potomstwa. W Dzień Dobry TVN relacjonowaliśmy obrączkowanie piskląt. - Dzięki obrączkom wiemy, skąd te ptaki pochodzą – tłumaczył Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".