Michał Dąbrowski jest behawiorystą i doktorantem uniwersytetu w Sydney, skończył wydział nauk weterynaryjnych oraz inżynierii i technologii informacyjnych. Dziś pracuje nad aplikacją, która pomoże właścicielom psów w komunikacji ze zwierzęciem. Kiedy będzie gotowa?
Obecna sytuacja sprawiła, że ku uciesze zwierząt możemy spędzać z nimi dużo więcej czasu niż dotychczas. Można więc kilka chwil poświęcić na sesję zdjęciową. Co zrobić, gdy nasz pupil niechętnie staje przed obiektywem? Kilku cennych wskazówek udzieliła fotografka Wiktoria Kurek.
Z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19 ogrody zoologiczne są również zamknięte. Niestety prywatne ZOO Safari w Borysewie nie kwalifikuje się do pomocy w ramach rządowego pakietu gospodarczego, ponieważ prowadzi działalność sezonową. Co teraz?
Jonasz Pospieszny jest najmłodszym podkuwaczem koni w Polsce. Jego praca to też jego największa pasja. Z końmi łączy go niezwykła relacja – zobaczcie sami!
Havana to buldożka francuska, która dołączyła do lekarzy i pielęgniarek towarzyszących na co dzień nieuleczalnie chorym dzieciom w hospicjum prowadzonym przez Fundację Gajusz. Jej praca polega na tym, aby sprawiać małym pacjentom jak najwięcej przyjemności - powiedziała opiekunka pieska i dyrektor hospicjum Natalia Pasiecznik.
Rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. W niektórych zakątkach Polski pojawiają się pierwsze bociany, które wracają do nas z ciepłych krajów. Marcin Sawicki udał się do Siedlec, gdzie porozmawiał na temat tych ptaków z Ireneuszem Kaługą z Grupy Ekologicznej.
Rozprzestrzenianie się koronawirusa wywołało falę paniki. Wielu właścicieli zwierząt obawia się, że ich pupile mogą zarazić ich COVID-19. Jak jest naprawdę? Dowiedz się, czy nasze pupile stanowią dla nas jakiekolwiek zagrożeniem w okresie pandemii.
Nika, Pepsi i Cola - trzy szczeniaki, które zostały porzucone nad rzeką szukają domu. Pieski zostały uratowane przez dzielnych strażaków. Piotr Wojtasik odwiedził Orszewice, gdzie rozgrywała się cała akcja. Zobaczcie, jak to wyglądało!
Kiedy młody pies pojawia się w nowym domu, jest to zarówno dla niego, jak i dla właściciela stresująca sytuacja. Ważne, żeby już w tych pierwszych dniach oswajać się ze sobą nawzajem i wprowadzać prawidłową naukę czystości szczeniaka.
Ślimaki widział każdy z nas. Jest to jedna z najliczniejszych gromad zaliczanych do mięczaków. Od pewnego czasu należą również do kategorii "zwierząt domowych". Jaka jest jednak specyfika ślimaków egzotycznych? Jak prawidłowo prowadzić ich hodowlę? Zapytaliśmy o to akwarystę, Mariusza Buczka.
Jak wiadomo, pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Okazuje się, że świetnie sprawdzi się również jako… kolega z pracy. Dowiedz się, jakie korzyści może przynieść zabieranie Twojego pupila do biura.
Konie to majestatyczne i piękne stworzenia, które od wieków żyją z człowiekiem w zgodzie. Pomimo swojej przyjaznej natury często bywają zaniedbywane i krzywdzone. Na szczęście, niektórym z nich udaje się pomóc. Poznaj Agatę Geilke, która od lat aktywnie działa na rzecz ochrony tych wspaniałych zwierząt.
Sami często dbamy o własną sylwetkę, stosując wszelakie diety i ćwiczenia. Co jednak w sytuacji, gdy to nasz koci pupil przybrał zbyt wiele kilogramów? Jak skutecznie zbić jego wagę?
O siedmiu tygrysach uratowanych na polsko-białoruskiej granicy usłyszała cała Polska. Sprawdziliśmy, jak się czują kilka miesięcy od odnalezienia ich w ciasnych klatkach w ciężarówce z Włoch.
Wielu z nas nie wie, jak dbać o małe psy. Wydaje nam się, że przez ich niewielki rozmiar wymagają od nas mniej uwagi niż te duże - typu owczarek niemiecki czy bernardyn. O tym, na co uważać i jakie potrzeby mają nasi mali przyjaciele - zapytaliśmy behawiorystkę, Sonię Maciuszek. Towarzyszyły jej Jeżynka i Cukinia - psiaki do adopcji ze schroniska w Celestynowie.
Nadchodząca wiosna sprzyja aurze miłości, którą odczuwają także zwierzęta. To czas, kiedy wiele gatunków zaczyna się wiązać w pary. Jak wyglądają zwierzęce zaloty? Opowiadał w naszym studiu przyrodnik Marcin Kostrzyński.
Bardzo istotne jest to, czym karmimy nasze zwierzęta domowe. Równie ważna jest ilość i jakość pożywienia – zwrócił uwagę lekarz weterynarii Franek Paśko, z którym porozmawialiśmy o tym, co powinniśmy dawać naszym pupilom do jedzenia, a czego kategorycznie nie dawać.
Alpaki przyjechały do Polski z Ameryki Południowej. Zwierzęta te mają bardzo łagodne usposobienie, a ich towarzystwo pozytywnie wpływa na zdrowie. Zobacz, jak wygląda alpakoterapia w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu.
W Poznaniu powstał ośrodek niosący pomoc małym ssakom. Jego pacjentami są jeże i wiewiórki. To pierwsze takie centrum w Wielkopolsce. Zobacz miejsce, w którym zwierzęta wracają do zdrowia i dowiedz się, co zrobić, gdy znajdziesz jeża w swoim ogródku.
Kot tonkijski to krzyżówka powstała z połączenia kota syjamskiego oraz kota burmańskiego. Przedstawiciele tej rasy posiadają cechy typowe dla obu swoich przodków. Są niezwykle towarzyskie, spokojne i ufne. Czy kocięta tonkijskie to idealni towarzysze dla ciebie? Poznaj ich charakter i usposobienie.
Sierść psa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Szczotkowanie i mycie nie tylko sprawią, że nasz pupil będzie świetnie się prezentował, ale przede wszystkim zapobiegną powstawaniu kołtunów i usuną brud. O tym, jak prawidłowo pielęgnować sierść psów mówili u nas groomerzy, Małgorzata i Michał Adamczykowie. Ich modelami były dwa pieski ze schroniska w Celestynowie, które czekają na adopcję - Gutek i Sandi.
Pewnego dnia pracownicy ZOO z Zamościa zobaczyli, że kogoś w stadzie brakuje. Jednemu z pelikanów szybciej odrosły pióra i opuścił swój ogród. Jak się okazuję, nie tylko on wybiera się na wycieczki poza teren zamieszkania
W Rybniku pojawili się nowi mieszkańcy. Nutrie urzekają swoim niewątpliwym urokiem osobistym. Mimo że nie wiadomo skąd się wzięły, nie trzeba było długo czekać, żeby te urocze zwierzaki podbiły serca mieszkańców miasta.
Fokarium na Helu to placówka naukowa Uniwersytetu Gdańskiego, która niesie pomoc fokom zamieszkującym Morze Bałtyckie. Według danych WWF populacja fok w tym akwenie liczy obecnie 32 tysięcy, czyli tylko 30% populacji sprzed 100 lat. Na przełomie lutego i marca przychodzą na świat młode foki. Marcin Kostrzyński opowiedział o ich zwyczajach i zachowaniach.
Kilka lat temu Reksio uległ poważnemu wypadkowi. Wymknął się swojemu właścicielowi, pobiegł za drugim pieskiem i wpadł pod pociąg. W wyniku zdarzenia odniósł poważną ranę łapy, przez co trzeba ją było amputować. Z pomocą przyszedł mu student inżynierii biomedycznej, który zaprojektował dla niego protezę.
Australijscy naukowcy ogłosili niedawno, że krowy komunikują się ze sobą i opowiadają o swoim samopoczuciu za pomocą muczenia. Nie są to pierwsze tego typu badania. Specjaliści od lat głowią się nad tym, w jaki sposób porozumiewają się różne gatunki zwierząt.
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, jednak człowiek nie zawsze jest najlepszym przyjacielem dla psa. Schroniska pełne są porzuconych i zaniedbanych czworonogów, które niczego nie pragną bardziej niż ciepłego domu i kochającej rodziny. W ramach akcji zachęcającej do adopcji bezpańskich psów, reporterzy Dzień Dobry TVN odwiedzili schronisko w Korabiewicach, gdzie mieszkają najukochańsze psiaki na świecie.
Na terenie Gdańska ktoś wyrzuca resztki jedzenia z powbijanymi ostrymi przedmiotami. Nieznane są motywy tej osoby, ale można przypuszczać, że chce, aby zwierzęta, które zjedzą niebezpieczne produkty spożywcze umierały w cierpieniach. - Taki ktoś to morderca - stwierdziła weterynarz, Marta Boruczkowska, która ostatnio uratowała labradora mającego w przewodzie pokarmowym dwa gwoździe.
Jest młody, zdolny i dobrze wychowany, choć czasami ma też własne zdanie. W dodatku od kilku miesięcy wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę na lotnisku w Krakowie. Można by rzec, że to chodząca doskonałość. Oto Zen - pies do zadań specjalnych.
Od 83 lat warszawskie zoo czeka na małego słonia. Wielkie nadzieje pokładane są w 19-letnim Leonie, który pała miłością do niejakiej Fryderyki. - Jest jej wierny - zdradził opiekun słonia, Patryk Pyciński. Czy para doczeka się potomstwa? Czy rozmnażanie zwierząt w zamkniętych warunkach jest łatwym procesem?