Wielu z nas nie wie, jak dbać o małe psy. Wydaje nam się, że przez ich niewielki rozmiar wymagają od nas mniej uwagi niż te duże - typu owczarek niemiecki czy bernardyn. O tym, na co uważać i jakie potrzeby mają nasi mali przyjaciele - zapytaliśmy behawiorystkę, Sonię Maciuszek. Towarzyszyły jej Jeżynka i Cukinia - psiaki do adopcji ze schroniska w Celestynowie.
Nadchodząca wiosna sprzyja aurze miłości, którą odczuwają także zwierzęta. To czas, kiedy wiele gatunków zaczyna się wiązać w pary. Jak wyglądają zwierzęce zaloty? Opowiadał w naszym studiu przyrodnik Marcin Kostrzyński.
Bardzo istotne jest to, czym karmimy nasze zwierzęta domowe. Równie ważna jest ilość i jakość pożywienia – zwrócił uwagę lekarz weterynarii Franek Paśko, z którym porozmawialiśmy o tym, co powinniśmy dawać naszym pupilom do jedzenia, a czego kategorycznie nie dawać.
Alpaki przyjechały do Polski z Ameryki Południowej. Zwierzęta te mają bardzo łagodne usposobienie, a ich towarzystwo pozytywnie wpływa na zdrowie. Zobacz, jak wygląda alpakoterapia w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu.
W Poznaniu powstał ośrodek niosący pomoc małym ssakom. Jego pacjentami są jeże i wiewiórki. To pierwsze takie centrum w Wielkopolsce. Zobacz miejsce, w którym zwierzęta wracają do zdrowia i dowiedz się, co zrobić, gdy znajdziesz jeża w swoim ogródku.
Kot tonkijski to krzyżówka powstała z połączenia kota syjamskiego oraz kota burmańskiego. Przedstawiciele tej rasy posiadają cechy typowe dla obu swoich przodków. Są niezwykle towarzyskie, spokojne i ufne. Czy kocięta tonkijskie to idealni towarzysze dla ciebie? Poznaj ich charakter i usposobienie.
Sierść psa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Szczotkowanie i mycie nie tylko sprawią, że nasz pupil będzie świetnie się prezentował, ale przede wszystkim zapobiegną powstawaniu kołtunów i usuną brud. O tym, jak prawidłowo pielęgnować sierść psów mówili u nas groomerzy, Małgorzata i Michał Adamczykowie. Ich modelami były dwa pieski ze schroniska w Celestynowie, które czekają na adopcję - Gutek i Sandi.
Pewnego dnia pracownicy ZOO z Zamościa zobaczyli, że kogoś w stadzie brakuje. Jednemu z pelikanów szybciej odrosły pióra i opuścił swój ogród. Jak się okazuję, nie tylko on wybiera się na wycieczki poza teren zamieszkania
W Rybniku pojawili się nowi mieszkańcy. Nutrie urzekają swoim niewątpliwym urokiem osobistym. Mimo że nie wiadomo skąd się wzięły, nie trzeba było długo czekać, żeby te urocze zwierzaki podbiły serca mieszkańców miasta.
Fokarium na Helu to placówka naukowa Uniwersytetu Gdańskiego, która niesie pomoc fokom zamieszkującym Morze Bałtyckie. Według danych WWF populacja fok w tym akwenie liczy obecnie 32 tysięcy, czyli tylko 30% populacji sprzed 100 lat. Na przełomie lutego i marca przychodzą na świat młode foki. Marcin Kostrzyński opowiedział o ich zwyczajach i zachowaniach.
Kilka lat temu Reksio uległ poważnemu wypadkowi. Wymknął się swojemu właścicielowi, pobiegł za drugim pieskiem i wpadł pod pociąg. W wyniku zdarzenia odniósł poważną ranę łapy, przez co trzeba ją było amputować. Z pomocą przyszedł mu student inżynierii biomedycznej, który zaprojektował dla niego protezę.
Australijscy naukowcy ogłosili niedawno, że krowy komunikują się ze sobą i opowiadają o swoim samopoczuciu za pomocą muczenia. Nie są to pierwsze tego typu badania. Specjaliści od lat głowią się nad tym, w jaki sposób porozumiewają się różne gatunki zwierząt.
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, jednak człowiek nie zawsze jest najlepszym przyjacielem dla psa. Schroniska pełne są porzuconych i zaniedbanych czworonogów, które niczego nie pragną bardziej niż ciepłego domu i kochającej rodziny. W ramach akcji zachęcającej do adopcji bezpańskich psów, reporterzy Dzień Dobry TVN odwiedzili schronisko w Korabiewicach, gdzie mieszkają najukochańsze psiaki na świecie.
Na terenie Gdańska ktoś wyrzuca resztki jedzenia z powbijanymi ostrymi przedmiotami. Nieznane są motywy tej osoby, ale można przypuszczać, że chce, aby zwierzęta, które zjedzą niebezpieczne produkty spożywcze umierały w cierpieniach. - Taki ktoś to morderca - stwierdziła weterynarz, Marta Boruczkowska, która ostatnio uratowała labradora mającego w przewodzie pokarmowym dwa gwoździe.
Jest młody, zdolny i dobrze wychowany, choć czasami ma też własne zdanie. W dodatku od kilku miesięcy wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę na lotnisku w Krakowie. Można by rzec, że to chodząca doskonałość. Oto Zen - pies do zadań specjalnych.
Od 83 lat warszawskie zoo czeka na małego słonia. Wielkie nadzieje pokładane są w 19-letnim Leonie, który pała miłością do niejakiej Fryderyki. - Jest jej wierny - zdradził opiekun słonia, Patryk Pyciński. Czy para doczeka się potomstwa? Czy rozmnażanie zwierząt w zamkniętych warunkach jest łatwym procesem?
Decyzja o przygarnięciu drugiego pupila wzbudza często wiele radości, jednak powinna być bardzo dobrze przemyślana. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, nie zawsze dobrze się ze sobą dogadują, co może to być przyczyną wielu kłopotów. Jak ich uniknąć?
Walentynki to czas celebrowania uczuć, a ty czujesz w sercu pustkę? Być może to idealny czas na wypełnienie jej miłością do zwierzaków. Jest wiele czworonogów oczekujących na adopcje, my dziś przedstawiamy dwa koty i dwa psy ze schroniska w Celestynowie koło Warszawy.
Napoleon, królowa Wiktoria, Picasso, Czechow, John F. Kennedy, Mrożek, Osiecka i Adel - co łączy te osoby? Wszystkie były wielbicielami jamników. Za jakie cechy ludzie tak kochają tę rasę psów? - Jamnik ma barwny charakter - od szczekającego niszczyciela do pocieszyciela duszy - uważa behawiorysta, Radek Ekwiński. Zachęcamy również do adopcji Kaśki - półtorarocznej suczki w typie jamnika.
Wyjątkowe mieszkanie, którego lokatorami są jeże, znajduje się w Szczecinie. Od 10 lat Renata Pihan prowadzi pogotowie dla osobników z całego województwa zachodniopomorskiego i okolic. Zobacz, jak wygląda opieka nad tymi zwierzątkami.
Małego królika, siedzącego pod jednym z zaparkowanych samochodów, zauważyły w drodze do szkoły uczennice liceum w Dąbrowie Górniczej. Teraz zwierzak jest ulubieńcem szkolnej młodzieży i maluchów z pobliskich przedszkoli. - Dzieci odwiedzają go, rozmawiają, głaszczą - zdradził dyrektor LO, Artur Iwan.
Dokarmianie ptaków chlebem jest powszechną praktyką, która może im przynieść więcej szkód niż pożytku. Niektórzy uważają, że pieczywo prowadzi do powstania bardzo groźnej choroby, zwanej anielskim skrzydłem. Jak rozwija się to schorzenie? Czy rzeczywiście ma związek z pieczywem? Czym najlepiej karmić ptaki?
Ekscytujące opowieści o życiu wilków, filmy, ognisko oraz nocna wyprawa do chronionej, dzikiej Puszczy Białowieskiej - takie atrakcje przygotowali organizatorzy Międzynarodowej Wilczej Nocy. - Nie ma w Polsce drugiej takiej imprezy jak ta w Białowieży - zapewnia Marcin Kostrzyński.
Z roku na rok wzrasta liczba zgłoszeń skierowanych do warszawskiego eko patrolu. Dotyczą one nie tylko bezdomnych zwierząt, ale także tych dziko żyjących i egzotycznych. Mieliśmy okazję sprawdzić, na czym polega praca strażników przyrody.
Jest moim kumplem, towarzyszem. Nie wyobrażam sobie życia bez niego - mówi Paweł o ważącej 120 kg śwince Nono. Chłopiec cierpi na niezwykle złożoną wadę serca i płuc, ale dzięki swojemu pupilowi ma energię do życia.
Powinniśmy stworzyć dom, w którym kot będzie szczęśliwy, gdzie nie będzie musiał walczyć o przetrwanie. Zwierzę na pewno nam się odwdzięczy – zapewniła behawiorystka Antonina Kondrasiuk. Poradziła nam, co zrobić, by kot nie drapał mebli i nie załatwiał potrzeb poza kuwetą.
Blant to czteroletni pies rasy flat-coated retriever, który od dwóch, wraz z wolontariuszką Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom Aleną Beszter, odwiedza pacjentów wracających do zdrowia. Obecność psa ma odwracać uwagę pacjentów od bolesnej i nieprzyjemnej rehabilitacji, a dotyk jego miłej i gładkiej sierści - działać rozluźniająco.
Klinika Andrzeja i Radosława Fedaczyńskich to wyjątkowe miejsce. Są w niej leczone oraz rehabilitowane nie tylko udomowione zwierzęta, ale także te dzikie. Klinika jest znana w całej Polsce. - W nocy, o północy, w święto ludzie pukają do nas - powiedział pan Andrzej.
Tegoroczna zimna jest jedną z najcieplejszych w ostatnich latach. Zmiany zachodzące w klimacie oddziałują na świat przyrody. Zwierzęta zaczynają powoli budzić się z zimowego snu i przygotowywać się do wiosny. Jakie będą tego konsekwencje?
Empatia, odpowiedzialność i bezwarunkowa miłość - to tylko niektóre korzyści płynące z kontaktu dziecka ze zwierzęciem. - Są one doskonałymi nauczycielami. Nie oceniają, kochają pomimo tego, że jesteśmy w różnych nastrojach i nie mamy dla nich zawsze czasu - powiedziała behawiorystka, Aneta Awtoniku.