Lilka ratowała ludzi, teraz sama potrzebuje pomocy. Adoptowany psiak traci wzrok, a leczenie jest bardzo kosztowne. Agata Zjawińska odwiedziła Gdańsk, żeby poznać historię niezwykłego zwierzęcia. Zobaczcie materiał.
Wiadomo, że właściciele psów chcą dbać o swoich domowników, jak najlepiej potrafią. Co to jednak znaczy? Panuje wiele opinii na temat tego, w jaki sposób powinniśmy karmić naszych czworonożnych przyjaciół. A która z nich jest prawidłowa? Opowiedziała o tym dietetyk psów i kotów oraz technik weterynarii, Agnieszka Cholewiak-Góralczyk.
200 motyli mieszka przy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu koło Bielska-Białej. W tamtejszej motylarni żyje wiele gatunków pochodzących z różnych zakątków świata. Jakie jeszcze stworzenia można tam spotkać? Sprawdziła to nasza reporterka.
Gdy Michał Torzecki był dzieckiem, rodzice uczyli go, że o bezbronne stworzenia należy dbać. Dziś miłość do zwierząt łączy z życiową pasją i tworzy niezwykłe portrety porzuconych psów. Robi to w niezwykłym celu.
Juri to piesek, który przez wiele miesięcy błąkał się po ulicach z przestrzelonym pyskiem. Na szczęście dobrzy ludzie znaleźli mu kochający dom i opiekunkę, dla której jego wygląd nie ma znaczenia.
Ewa Zgrabczyńska to dyrektorka poznańskiego ogrodu zoologicznego i działaczka na rzecz praw zwierząt. Miejsce, którym kieruje od czterech lat, dało schronienie siedmiu tygrysom uratowanym na polsko-białoruskiej granicy w październiku 2019 r. Po kim odziedziczyła miłość do zwierząt? Jak wygląda jej praca? Ile ma w domu pupili? Postanowiliśmy to sprawdzić.
W ostatnim czasie dotarły do nas informacje o dwóch atakach psów rasy amstaff. Oba wypadki zakończyły się tragicznie. Czy można było temu zaradzić? Czy istnieją "groźne" rasy? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z terapeutką zachowań zwierząt i behawiorystką Anetą Awtoniuk oraz Arturem Szpilką, pięściarzem i właścicielem dwóch psów w typie bull.
Właścicielka 8-letniego owczarka Fado została uznana winną "utrzymywania psa w sposób stwarzający uciążliwość dla otoczenia poprzez hałas". Sąd w Elblągu nałożył na nią naganę oraz obowiązek pokrycia kosztów procesowych w wysokości 3 tys. złotych. Z czego wynika długotrwałe wycie psa i jak pomóc mu zmienić to zachowanie? Zapytaliśmy o to behawiorystkę Sonię Maciuszek.
Tom Justyniarski ma niezwykłe marzenie - zamierza otworzyć szkołę, w której dzieci będę uczyć się miłości do zwierząt. O swojej inicjatywie opowiedział w naszym programie. Na kanapie zasiadł z nowym kolegą - pieskiem Hugo, który szuka domu.
Taki widok w samym centrum Warszawy nie zdarza się często. W stolicy została zorganizowana parada psów szwajcarskich, która zebrała aż 85 przedstawicieli rasy wychowanych przez polskich hodowców.
W swoich gospodarstwach domowych większość ludzi posiada psy, koty, chomiki lub rybki, a takie historie jak ta, opowiedziana w Dzień Dobry TVN, nie zdarzają się zbyt często. Polka mieszkająca w Australii podzieliła się poruszającą opowieścią. Wraz z mężem zajęła się porzuconym łabędziem i zyskała nowego członka rodziny.
Czworonożni pupile towarzyszą nam w domu i podczas wielu aktywności na zewnątrz. Często można spotkać sportowych amatorów, którzy z psami biegają i jeżdżą na rowerze. Czy dla każdej rasy takie przebieżki będą dobre?
W 2021 roku podatek dla posiadaczy psów wzrośnie. Już od blisko 30 lat jego wysokość ustalają indywidualnie poszczególne gminy. Jakich zmian możemy się spodziewać?
We wtorkowy poranek doszło do dramatycznej w skutkach szarpaniny między psami. Według doniesień Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, dwa osobniki w typie amstaffa rozszarpały jamnika na krakowskich Plantach. Ich właściciel miał nie podjąć żadnej próby zapobiegnięcia sytuacji.
W czasie pandemii, gdy spora część osób decyduje się na zakup zwierzaka, my polecamy adopcje. W schroniskach w całej Polsce znajduje się wiele porzuconych kotów i psów, które czekają na kochający dom. Niestety nie wszystkim czworonogom dane jest przebywać w dogodnych warunkach, takich jak te, które stworzył im Dom Kota w Dobrej.
Świat zwierząt bywa zaskakujący, a bezwarunkowej przyjaźni właśnie od naszych „mniejszych braci” powinniśmy się uczyć. Poznajcie historię baranka Niunio, który porusza się na wózku i jego przyjaciółki – owcy Jadzi.
Kurt Scheller jest opiekunem dwóch berneńskich psów pasterskich. Urocze stworzenia szefa kuchni i krytyka kulinarnego wabią się Beri i Juna. Za co Szwajcar pokochał tę rasę? Rozmawiała z nim nasza dziennikarka i wielbicielka psów, Gabi Drzewiecka.
2300 gatunków na świecie i jeden żyjący w Polsce. Po latach powróciły i wprowadziły spore zamieszkanie. Modliszki, czyli najsłynniejsze owady-kanibale możemy spotkać już nie tylko w parkach, ale także w naszych domach. Co robić, kiedy staniemy z nimi "twarzą w twarz"? Na to pytanie odpowiedziała entomolog, Ewa Sady.
Odpowiednia dieta kota jest ważna, aby zapewnić mu zdrowie i dobre samopoczucie. Produkty takie jak czekolada, szpinak, cebula nie tylko szkodzą zwierzęciu, ale są dla niego wręcz trujące. Kota nie należy również karmić resztkami z obiadu, a także podawać mu surowej wieprzowiny, od której pupil może zarazić się wirusem wywołującym wściekliznę rzekomą.
W marcu tego roku w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym zmarła 35-letnia słonica Erna, przywódczyni stada. Wydarzenie to okazało się bolesne dla jej przyjaciółek z grupy. Zoo zdecydowało więc na zastosowanie terapii z użyciem oleju CBD. Doświadczenie pokaże, czy substancja pomoże zmniejszyć poziom stresu u zwierząt.
Pomorze to kraina zamieszkiwana przez wiele wspaniałych zwierząt. Opowiedział o nich dziennikarz Adam Wajrak, od lat zaangażowany w tematykę ochrony przyrodę. Z kamerami Dzień Dobry Wakacje spotkaliśmy go na festiwalu Literacki Sopot.
O dzikich koniach, które wciąż jeszcze można spotkać w Polsce opowiedział w Dzień Dobry TVN - "Marcin z lasu" czyli Marcin Kostrzyński. Gdzie można je spotkać i czym charakteryzuje się ta rasa koni?
Wysoka temperatura w Polsce sprzyja ptakom, które gniazdują w naszym kraju. Dzięki temu mogą opóźnić swój lot w cieplejsze rejony świata. W naszym programie zgłębiliśmy ten temat w rozmowie z Dawidem Myśliwcem, popularyzatorem nauki, który prowadzi własny kanał "Uwaga! Naukowy bełkot".
Sowy mają niesamowitą aurę oraz potrafią zauroczyć. Przekonali się o tym Anna Smoter i jej mąż Damian. Małżeństwo jest zafascynowane tymi ptakami. Poznajcie historię hodowców sów.
Majestatyczne i królewskie, a jednocześnie kruche i wrażliwe. Kiedyś zagrożone wyginięciem, obecnie są potęgą w Europie. O to, żeby polskim żubrom żyło się dobrze, od ponad 30 lat dba prof. Wanda Olech-Piasecka z Katedry Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt. Jak wygląda praca z osobnikami, które ważą ponad 800 kg?
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio zbilansowana dieta to gwarancja zdrowia. Nie dziwi więc, że właściwe odżywianie odgrywa znaczącą rolę nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt. Zobacz, jak przygotowywane są posiłki dla mieszkańców ogrodów zoologicznych.
Według najnowszych badań najbardziej zagrożeni wyginięciem są roślinożercy. Milion lat temu podobny los spotkał ich poprzedników, co doprowadziło do zmian cyklów biogeochemicznych na Ziemi, a w rezultacie do ochłodzenia klimatu. Za obecny stan rzeczy niestety odpowiedzialny jest w dużej mierze człowiek.
Nietoperze w Polsce możemy spotkać na poddaszach szkół, kościołów, prywatnych domów, zamków, ale i w dziuplach drzew czy w szczelinach bloku. Na nietoperza możemy tak naprawdę natknąć się w każdej sytuacji, szczególnie jeśli odwiedzimy gminę Brenna, gdzie żyje blisko 70 proc. wszystkich nietoperzy, które znajdują się w naszym kraju.
Dieta BARF dla kota opiera się na założeniu, że naturalne i nieprzetworzone składniki w pokarmie zwierząt są dużo zdrowsze niż powszechnie stosowane gotowe karmy. Jadłospis czworonoga zawiera przede wszystkim surowe mięso, kości i jajka. Karma BARF powinna być przygotowywana przez właściciela.
Okres wakacji to tradycyjnie odpoczynek na świeżym powietrzu, pikniki i spacery w lasach. Jednak w miejscach, gdzie rządzi natura, warto uważać na węże, które mogą napędzić nam strachu. Które z gadów żyjących w Polsce są niebezpieczne?