Jarosław Ławrowski z Rudawicy zajmuje się hodowlą koników polskich już od ponad dwóch dekad. Jego miłość do tej rasy rozpoczęła się w Bieszczadach, gdzie wyjechał jeszcze jako młody leśniczy. Obecnie w jego gospodarstwie znajduje się kilka stad tego gatunku. Jak wygląda jego codzienność?
Papuga kakadu jest niezwykle inteligentna i towarzyska, jednak jej zakup należy odpowiednio przemyśleć. Ptak szybko przywiązuje się do człowieka, traktując go jako swojego partnera. Wyraża swoje emocje – od radości po złość czy nawet zazdrość. Papuga kakadu wymaga dużej i przestronnej klatki, odpowiedniego pożywienia oraz reguarego wymieniania wody na świeżą.
W sieci zawrzało po emocjonalnej przemowie Bartosza Żukowskiego, który opowiedział o krzywdzie wyrządzanej zwierzętom w Polsce. Nagranie powstało na potrzeby organizacji Pogotowie dla zwierząt, w której aktor prężnie działa. O tej misji oraz miłości do czworonogów porozmawialiśmy z nim w Dzień Dobry TVN.
Bardzo często wśród opiekunów zwierzaków można usłyszeć, że ciepły nos u psa jest oznaką, że ma on gorączkę lub cierpi na jakąś chorobę. Tymczasem okazuje się, że nawet psiaki z mokrymi i zimnymi noskami mają podwyższoną temperaturę. Skąd wziął się mit, że zwierzak z suchym i ciepłym nosem musi być chory?
Fenek to zwierzę, które kojarzy się z pustynią i egzotyką. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, iż fenek może być także hodowany jako zwierzątko domowe. Co warto wiedzieć o hodowli fenka?
10-letni Leo stracił w płomieniach wszystko: swój kocyk, fotel, a co najważniejsze kochającą opiekunkę. Choć próbował ją ratować, niestety – został sam. Dziś szuka ciepłego domu.
Wiosna to czas narodzin w poznańskim zoo. Ostatnio na świat przyszły dwa wielbłądzie maluchy, które odwiedziła nasza prezenterka pogody Diana Kautz. Przy okazji sprawdziła też, co słuchać u lemurów oraz czy niedźwiedzie wybudziły się już z zimowego snu.
Anna Czartoryska-Niemczycka wraz z mężem wychowuje trójkę dzieci. Teraz do ich grona dołączył kolejny członek rodziny. Bryza ma 6 lat i wywołuje uśmiech na twarzy wszystkich domowników. Jak się u nich znalazła? O tym aktorka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Studio Dzień Dobry TVN regularnie odwiedzają zwierzaki czekające na adopcję. Tym razem domu szukają dwie 10-tygodniowe sunie. Jak wychować szczeniaka? O tym nasi prowadzący, Paulina Krupińska-Karpiel i Damian Michałowski, rozmawiali z Radosławem Ekwińskim, specjalistą od zachowania zwierząt.
Od lat królowej Elżbiecie II towarzyszą psy rasy corgi lub dorgi. W połowie lutego dostała w prezencie dwa nowe pupile, które właśnie otrzymały imiona. Nawiązują one do historii brytyjskiego rodu królewskiego.
Pozytywny wpływ psów na kształtowanie rozwoju dziecka jest znany od wielu lat. Wybór rasy powinien być jednak uzależniony od możliwości finansowych i przestrzennych przyszłych właścicieli. Warto także zapoznać się z usposobieniem zwierzaka, jego wymaganiami i sposobem żywienia. Duże psy mogą stanowić doskonały wybór dla rodzin z dziećmi, które są świadome przyszłych obowiązków. Jakie rasy są najbardziej przyjazne?
Ciąża psa trwa średnio 9 tygodni. Na początku trudno jest rozpoznać ciążę u psa, gdyż zaczyna być widoczna dopiero około piątego tygodnia. Właściciele czworonogów powinni jednak wiedzieć, jakie są główne objawy ciąży psa, jak wygląda jej przebieg i kiedy może dojść do zapłodnienia.
W pierwszy dzień astronomicznej wiosny nie możemy pominąć tematu dotyczącego bocianów. Ich obecność jest bowiem zwiastunem rychłego pożegnania z zimną aurą. Od kilku dni obserwujemy powrót "boćków" do kraju. Czy to oznacza, że wiosna tuż, tuż?
Kot brytyjski to wspaniały towarzysz i oddany przyjacie Decydując się na takiego kota, należy wziąć pod uwagę jego wymagania, zwłaszcza dotyczące diety, którą trzeba wzbogacać o smakołyki odkłaczające. Koty brytyjskie są spokojną, opanowaną i tolerancyjną rasą, dlatego mogą mieszkać razem z dziećmi, a nawet innymi zwierzętami.
Andrzej Kosiorek to ptasi specjalista i twórca papuziej telewizji. U Olgi Borys mieszka JoJo (ostatnio zwany "Burkiem"), a Żaczek kiedyś zdecydował się "pomóc" Ewie Siedleckiej przy wywiadzie. Wszystkich naszych gości łączy jedno - kochają papugi. W naszym programie opowiedzieli, jak dbać o te piękne ptaki. Co należy wziąć pod uwagę zanim je przygarniemy?
Kot bez sierści to osobnik o szczególnych potrzebach w zakresie pielęgnacji i opieki, ale też czworonóg o wyjątkowo ciepłym, przyjacielskim charakterze. Koty bez sierści wymagają regularnych kąpieli, źle tolerują zmiany temperatury i chłód. Lubią ciepło, dlatego często przytulają się do właścicieli i innych kotów.
Pigcasso to świnia, która miała trafić do rzeźni w Afryce Południowej. Uratowała ją Joanne Lefson. - Gdybym jej stamtąd nie zabrała, skończyłyby jako bekon w kanapce - mówiła. Obecnie zwierzę jest znaną na całym świecie malarką, a jej prace warte są krocie. Poznajcie świnkę-artystkę.
W Łubianach, pod Opolem Marta Węgrzyn prowadzi Centrum Leczenia Dzikich Zwierząt. To tu mieszka niezwykła para przyjaciół – jenot i wydra. Jak zwierzęta trafiły do schroniska?
Miejskie ulice stają się coraz bardziej dzikie. I to nie tylko z nazwy – jak ul. Dzika w Warszawie. Zwierzęta bowiem możemy spotkać pomiędzy blokami, na placach zabaw i spacerujące wśród ludzi. Czy stanowią zagrożenie?
W Afryce spotkamy zarówno najbardziej niebezpieczne, jak i urocze zwierzęta świata. Sporo gatunków zwierząt w Afryce zagrożonych jest wyginięciem. Polowanie na nie jest surowo wzbronione.
Różnorodność dostępnych karm dla kotów potrafi przyprawić o zawrót głowy. Aby wybrać spośród nich produkt, który najlepiej będzie służył zdrowiu pupila, konieczne jest zrozumienie jego specyficznych potrzeb żywieniowych.
Każdy właściciel psa czy kota czasem kupuje swojemu pupilowi zabawki. Czy wszystkie są bezpieczne? Lepsze są te naturalne czy wykonane z tworzywa sztucznego? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z lekarzem weterynarii Frankiem Paśko.
W małej wsi Przewóz, niedaleko Kędzierzyna-Koźla, w domu Agnieszki i Marka zamieszkały trzytygodniowe kózki. Jak to się stało, że małżeństwo stało się dla małych zwierzaków rodziną zastępczą? Sprawdziła to nasza reporterka Dagmara Kowalczyk.
Zbliżają się cieplejsze temperatury, co niestety wiąże się z powrotem kleszczy. Podczas spacerów z pupilami w lasach i parkach trzeba będzie nieustannie uważać na znienawidzone pajęczaki, które mogą doprowadzić do babesziozy, a nawet śmierci zwierzęcia. Jak tego uniknąć? W Dzień Dobry TVN weterynarz Franek Paśko opowiedział o najskuteczniejszych preparatach.
Wabi się Słodziak, ale jego życie nigdy nie było słodkie. Psiak żył w tragicznych warunkach, upięty do łańcucha. Wyszedł już z tamtego piekła, lecz teraz jest bezdomny. Pilnie poszukuje kochającego domu. W schronisku w Celestynowie na nowy dom czeka też Cziko. Jakim jest pieskiem?
Określenie "samiec alfa" odnosi się nie tylko do świata ludzi. Okazuje, że wśród zwierząt także są osobniki, które dominują i górują nad innymi. O hierarchii w świecie "braci mniejszych" rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dawidem Myśliwcem, popularyzatorem nauki.
Zwierzęta, tak samo, jak ludzie mogą mieć różne usposobienie. Jedne to przylepy, które uwielbiają być głaskane, drugie już na sam widok zbliżającej ręki zaczynają warczeć. Dlaczego niektóre domowe zwierzaki są agresywne? Czy można złagodzić usposobienie psa czy kota? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Sonią Maciuszek, behawiorystką.
Tiffany to buldog angielski. Suczka przyszła na świat z poważną wadą serca. Weterynarze nie umieli jej pomóc i dawali psu zaledwie kilka miesięcy życia. Na szczęście właściciele psa trafili do prof. Piotra Buszmana kardiologa, który na co dzień operuje ludzkie serca. Jak to się stało, że pomógł Tiffany?
Skoczkowie narciarscy, by zajmować wysokie miejsca w zawodach, korzystają z rozmaitych programów treningowych. Jeden z nich jest wyjątkowo oryginalny i polega na ćwiczeniach z osiołkami. Jak wyglądają treningi z tymi upartymi zwierzakami? O szczegółach twórca programu Austriak Harald Pernitsch opowiedział w Dzień Dobry TVN.