Co zrobić, kiedy dziecko zapragnie mieć psa? Jak sprawdzić, czy jest przygotowane na obowiązki, z którymi wiąże się posiadanie pupila i jakie są pozytywne strony wychowania dziecka w towarzystwie zwierząt? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karoliną Ferenstein-Kraśko, Krzysztofem Hołowczycem, Tosią Hołowczyc i Martą Żysko-Pałubą.
Lek. wet. Piotr Konarski opowiada o zawodzie ichtiologa. Czym się zajmuje? Od kiedy postanowił leczyć ryb? Jak wygląda operacja? Czy pomoc tym małym pacjentom przynosi mu dużo radości?
Hau Good postanowił zorganizować koncert charytatywny dla czworonogów. W jakim celu organizowany jest koncert? Co będzie można na nim wylicytować? Kto wystąpi na scenie? Kiedy odbędzie się koncert?
Alpaki to bardzo sympatyczne i przyjaźnie nastawione do ludzi zwierzęta. Ich urocze mordki i bujne czuprynki sprawiają, że przebywanie w ich otoczeniu korzystnie wpływa na samopoczucie człowieka. O zaletach przebywania z alpakami mówił prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
Skrzywdzony piesek Fijo znalazł w końcu nowy dom. Psiakiem zaopiekował się Artur Serocki z Pabianic. Czy zwierzak zaaklimatyzował się już w nowym miejscu? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Ubieranie psów uważane jest przez wielu za fanaberię. Okazuje się jednak, że w przypadku niektórych ras to konieczność. Wykonane z odpowiedniego materiału kurteczki, derki i sweterki pomagają im utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Chronią je również przed deszczem i wiatrem. Jak zatem wybierać ubranka dla psa i czy każdy pupil potrzebuje garderoby?
W okresie jesienno-zimowym szybko zapada mrok i już w czasie późnych popołudniowych spacerów psy - zwłaszcza te czarne - stają się mało widoczne. Są jednak sposoby, aby nasze pupile nie "znikały" w ciemności. Wystarczy kupić obrożę i smycz ledową albo szelki odblaskowe. Jak działają takie akcesoria? Sprawdziliśmy to.
Do schronisk trafia co miesiąc bardzo dużo kotów i jeszcze więcej psów. Jak placówki przygotowują się do zimy? W jaki sposób każdy z nas może im pomóc? Sprawdził to prezenter radiowy i wielbiciel zwierząt Krzysztof Jankowski "Jankes". Jakie prezenty dla miał dla piesków?
Największe dzikie koty świata to zwierzęta, które budzą szacunek i uznanie u przedstawicieli wszystkich gatunków. Ludzi nieustannie fascynuje ich dzika natura oraz wyjątkowe piękno. Bliscy krewni dzikich kotów, czyli koty domowe, towarzyszą człowiekowi od ponad 10 tysięcy lat.
Kot europejski krótkowłosy nazywany jest także kotem celtyckim. To rasa naturalna, której przodkowie pochodzą z obszarów basenu Morza Śródziemnego. Na Starym Kontynencie obecne były już w czasach Cesarstwa Rzymskiego.
Munchkin to rasa, której nie sposób pomylić z żadną inną. Wyjątkowo krótkie łapy sprawiają, że kot munchkin określany bywa mianem kociego jamnika. Rasa ta wzbudza wiele kontrowersji, zarówno wśród hodowców, jak i organizacji felinologicznych.
Kot kartuski to rasa, która ukształtowała się we Francji. Jest to najstarsza rasa świadomie hodowana w Europie. Pierwsze koty zostały przywiezione do Francji prawdopodobnie już w XV wieku.
Kot norweski leśny to narodowy kot Norwegii – taki tytuł nadał mu król Olaf w latach 70. XX wieku. Norweski kot leśny jest bardzo popularny w krajach nordyckich, a także we Francji. Jednym z najbardziej znanych kotów norweskich leśnych jest Sølvfaks – bohater książki autorstwa Gabriela Scotta.
Kot egipski to jedna z najstarszych naturalnych ras kotów. Wielu badaczy sugeruje nawet, że może być on protoplastą wszystkich znanych obecnie ras. Charakterystyczną cechą egipskich kotów mau są cętki – znajdują się one zarówno na futrze, jak i na skórze.
Koty burmskie wywodzą się z dalekiej Azji, a pierwsze wzmianki o istnieniu tej rasy pochodzą z XIV wieku. Koty burmskie wyróżniają się niepowtarzalnym, nieco egzotycznym wyglądem, dużą aktywnością oraz bardzo przyjaznym usposobieniem.
Kot birmański nazywany jest świętym kotem z Birmy nie tylko dzięki legendom, które towarzyszą tej rasie, ale także z uwagi na wyjątkowo wyważony charakter i piękny wygląd. To koty, które potrafią stworzyć z właścicielem wyjątkową więź.
Kilka miesięcy temu cała Polska żyła sprawą pieska Fijo, któremu właściciel zmiażdżył kręgosłup, połamał żebra, stłukł szczękę i wybił zęby. Niestety mimo długiego leczenia nie udało się przywrócić pieskowi czucia w tylnych łapkach i teraz musi się poruszać za pomocą specjalnego psiego wózka. W chwili obecnej Fijo czeka na odpowiedni dom. Jakie warunki powinna spełniać rodzina, która chciałaby go zaadoptować? Do ośrodka, w którym przebywa Fijo pojechał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Jak reagują właściciele zwierząt, które są im odbierane przez patrol interwencyjny? Jakie kwalifikacje posiadają członkowie takich grup i ile zgłoszeń dziennie dostają ich organizacje? Naszymi gośćmi byli Dawid Fabjański - Koordynator Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue i Grzegorz Bielawski - Pogotowie dla Zwierząt: "Mamy obowiązek, a nie możliwość, odebrania zwierzęcia, jeżeli jego zdrowie lub życie jest zagrożone". Czy, na przestrzeni lat, sytuacja zwierząt w Polsce zmienia się na lepsze?
Podróż samochodem z psem wymaga odpowiedniego przygotowania. W czym go przewozić? Jak unieruchomić transporter, aby nie latał po aucie? O tym mówił gość Dzień Dobry TVN behawiorysta Dawid Zawadzki.
Są osoby, które na czas urlopu decydują się oddać swojego pupila do hotelu dla psów. Mają w czym wybierać, bo takich miejsc jest coraz więcej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy behawiorystę Radka Ekwińskiego, aby zapytać, na jakie usługi proponowane przez hotele i kompetencje ich właścicieli zwracać uwagę oraz po czym poznać, że pies nie jest gotowy na rozłąkę z panem.
W ciągu ostatnich kilku tygodni na bałtyckich plażach znaleziono już 9 martwych fok. Część z nich ewidentnie została zabita przez ludzi. Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo, które ma wykazać kto zabija bałtyckie foki. O sytuacji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Janem Wilkanowskim z błękitnego patrolu WWF. Jak skutecznie chronić te zwierzęta?
Gościem Dzień Dobry TVN był dziś Tomasz Petryka - hodowca pszczół, który założył pasiekę m.in. na dachu Opery Narodowej. Jak buduje się taki ul i na czym polega hodowla pszczół?
W parku miejskim w Nysie na stałe zamieszkały aleksandretty obrożne. Ptaki czują się tam bardzo dobrze i już zaczęły wychowywać potomstwo. Gdzie naturalnie występują te papugi? Czy mieszkańcy Nysy chcą, aby się zadomowiły? A co o tym myślą ornitolodzy? Sprawdziliśmy to.
W schronisku na Paluchu jest wiele wspaniałych futrzaków spragnionych miłości i własnego kąta. Wśród nich są: pożeracz parówek Bąbel, młoda duchem Szansa, gangsta Maxio, uwielbiająca romanse Kropeczka, całuśny Amor oraz kochająca modę i czerwone dywany Bianca. Zostaniesz ich drugą połówką? :) Pieski zaprezentowali prowadzący Dzień Dobry TVN Dorota Wellman i Marcin Prokop.
Mieszkańcy Warszawy alarmują, że są atakowani przez wrony. Jedną z kobiet ptak dziobnął w głowę. Dlaczego wrony mogą się tak zachowywać? Sprawę postanowił zbadać nieustraszony dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki ;)
Kiedy robi się ciepło, żmije budzą się z hibernacji. Kiedy mogą zaatakować? Czy ich ugryzienie jest groźne dla ludzi? Jaką rolę odgrywają w ekosystemie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN herpetologa dra Krzysztofa Klimaszewskiego z Wydziału Nauk o Zwierzętach na SGGW.
Masaż relaksacyjny dla psów może wydawać się fanaberią, ale dla zestresowanych lub pracujących psów jest naprawdę pożyteczny. Jak się go wykonuje? Jak długo powinien trwać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN trenerkę szkolenia psów, dogoterapeutkę Katarzynę Nowicką. Dowiedzieliśmy się również od niej, na czym polega masaż TTouch. Naszemu gościowi towarzyszyła w studiu śliczna Fibi :)
Wiele dzieci marzy o psie. Czy są rasy, które są bardziej predysponowane do przebywania z naszymi pociechami? Jak wprowadzić psa do rodziny, w której jest dziecko? Jak przygotować psa na pojawienie się w rodzinie malucha? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN behawiorystę Radka Ekwińskiego.
Skąd się bierze agresja u psa i jak sobie z nią radzić? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Dawidem Zawadzkim, instruktorem szkolenia psów i aktorem. Jak komunikować się z psem? I jakie błędy najczęściej popełniamy?
Ze względu na globalne ocieplenie kleszcze są problemem całorocznym, jednak wiosną i jesienią występuje ich najwięcej. Kleszcze są groźne nie tylko dla naszych czworonogów, ale także dla nas. Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby. Jakie? Co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz? Zgłosić się do lekarza, czy próbować wyjąć go samemu? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Małgorzata Konik, lekarz rodzinny i specjalista w leczeniu boreliozy oraz Cezary Okrasa, weterynarz.