Myślenie, że domowe gryzonie nie wymagają opieki jest błędem. Wprawdzie nie trzeba wychodzić z nimi na spacery kilka razy dziennie, niemniej jednak małe zwierzęta również potrzebują uwagi i troski. Najpierw należy wyposażyć się w odpowiedniej wielkości klatkę oraz niezbędne akcesoria i dopiero wtedy kupić lub adoptować gryzonia.
Chomiki są bardzo popularnymi zwierzętami domowymi. Cieszą się zainteresowaniem rodzin z małymi dziećmi. Należy jednak pamiętać, że gryzonie nie są najlepszymi towarzyszami dzieci, gdyż są aktywne przede wszystkim nocą. Jakie są popularne rasy chomików.
Żabę trawną można licznie spotkać w czasie deszczu, zwłaszcza podczas wędrówki płazów do miejsca rozrodu. Należy na nią uważać i omijać, żeby nie zginęła pod kołami samochodu. Żaba trawna jest objęta ścisłą ochroną gatunkową w Polsce i ma duże znaczenie w zachowaniu równowagi ekosystemu. W Dzień Dobry TVN prowadzący cykl "Marcin z lasu", leśnik i przyrodnik Marcin Kostrzyński opowiedział nam o o wielkich wędrówkach żab, które właśnie się zaczynają.
Umaszczenie koni to ich barwa, na którą składa się odcień sierści, kolor ogona, grzywy i kopyt. W oznaczaniu maści bierze się również pod uwagę efekt rozjaśniania lub podpalania. Różne rodzaje maści koni powstały na skutek lat ewolucji i naturalnego dostosowania się zwierząt do środowiska, w którym żyły.
Naukowcy z projektu SALSA dokonali Niezwykłego odkrycia na Antarktydzie. W podlodowcowym jeziorze Mercera odkryli bakterie oraz świetnie zachowane szczątki prehistorycznych form życia: skorupiaków i niesporczaków, które uchodzą za najodporniejsze organizmy na naszej planecie.
8-letnia Maja Mulak walczy o ochronę orangutanów, ponieważ z powodu wycinki lasów są one zagrożone wyginięciem. Przewiduje się, że już w 2025 roku gatunek może zupełnie zniknąć z powierzchni ziemi. Dziewczynka tak bardzo się tym przejęła, że postanowiła założyć Klub Ochrony Orangutanów. Została także zaproszona na szczyt klimatyczny w Katowicach, gdzie opowiadała o swojej akcji, a teraz spełniła swoje największe marzenie – była na Borneo i widziała orangutany w lesie deszczowym.
Koci język to połączenie mowy ciała, dźwięków oraz zapachów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kocią behawiorystkę Sonię Maciuszek, aby poradziła co zrobić, by kocia mowa stała się naszym drugim językiem.
Potężny, leniwy, przymilny – tak w skrócie opisać można najważniejsze cechy kota angielskiego. Rasa ta należy do grupy ras pierwotnych, co oznacza, że koty angielskie powstały naturalnie, bez ingerencji człowieka.
Kucyk Louis porusza się dzięki protezie. Jak doszło do tego, że musi ją nosić? Kto ją dla konia przygotował? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
W gdańskim zoo przyszedł na świat pingwin albinos. Dlaczego pracownicy ogrodu musieli go oddzielić od stada? Czy to pierwszy albinos, który urodził się w europejskim zoo? W Gdańsku był reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Ptaki są bardzo ważne, a ich wkład w cały ekosystem jest wręcz nieoceniony. Niestety ich liczba w ostatnim czasie dramatycznie spadała. Dlaczego? Czy budowanie budek lęgowych choć trochę poprawi sytuację ptaków? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN miłośnika przyrody Marcina Kostrzyńskiego.
Pies Lady Gagi na Instagramie cieszy się nie mniejszą sławą niż jego znana pani. Buldożka francuskiego Lady Gagi obserwuje aż 200 tys. fanów. I nie jest to wyjątek. Psich i kocich celebrytów jest znacznie więcej. Poznajcie ich!
Do obowiązków opiekunów zwierząt w zoo należy między innymi przeprowadzanie treningów medycznych. Po co wykonywane są te ćwiczenia? Czym się różnią od tresury praktykowanej w cyrkach?
Mariusz Jaraczewski nie był spełniony w życiu. Czegoś mu brakowało, dlatego postanowił zacząć robić... rzeczy piękne. Pan Mariusz wpadł na pomysł robienia kuwet z ceramiki dla kotów. Początkowo jego pomysł wywołał duże zdziwienie, wręcz śmiech. Nikt nie spodziewał się, że jego idea niebawem się urzeczywistni i stanie się dobrym biznesem. Poznajcie tę historię!
Sylwia i Akop Szostak są wielbicielami psów. Obecnie mają w domu trzy - Mateusza, Bójkę i Mimi. Dlaczego małżeństwo sportowców nie kupiło psów, tylko zdecydowało się na adopcję? Jakie charaktery mają ich pupile? Czy są problematyczne? Jak przy natłoku obowiązków zawodowych radzą sobie z opieką nad psami?
Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Nie tylko ludzie są narażeni na ich ugryzienia. Zwierzęta domowe, a w tym koty, również często mogą stać się ofiarą kleszcza. Mimo profilaktyki, jaką jest stosowanie środków przeciwkleszczowych, pasożyt i tak może znaleźć się na ciele pupila.
Krowa Heidi wróciła z wczasów odchudzających, które zakończyły się wielkim, spektakularnym sukcesem. Jaką miała nadwagę? Na czym polegała jej kuracja odchudzająca? W Zoo Görlitz-Zgorzelec, gdzie na co dzień mieszka krowa był reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Jak szacują naukowcy, około 631 milionów ssaków i prawie 144 miliony ptaków co roku pada w Polsce ofiarami kotów. Czy w związku z tym powinniśmy wypuszczać koty z domu? Czy można oduczyć je polowania? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: biologa i fotografa przyrody Łukasza Bożyckiego oraz zoopsycholog Antoninę Kondrasiuk.
Maja to pierwsza kotka z Polski, która na skutek zabiegu sztucznego zapłodnienia urodziła trzy kocięta. Jak wygląda zabieg sztucznej inseminacji u kotów? Jak się czuje mama i jej dzieci? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Nie miała apetytu, nie chciała chodzić i pokładała się z bólu - tak cztery miesiące temu wyglądało życie niedźwiedzicy Cytry. Aby ją ratować, lekarze postanowili zastosować metodę, która niedawno pojawiła się w weterynarii - użyli osocza płytkowego. Czy leczenie przyniosło jakiś skutek? Sprawdziła to reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Borsuk Karolek obudził się za wcześnie ze swojego zimowego snu. Kiedy wyszedł z nory, prawdopodobnie został pogryziony przez psy. Zwierzak uciekając, wpadł do betonowego rowu i utknął. Trafił pod opiekę lecznicy w Przemyślu. Jak się czuje Karolek? Jakimi jeszcze dziko żyjącymi zwierzakami zajmował się ten ośrodek?
Papugi - obok kanarków - są jednymi z najchętniej trzymanych w domu ptaków. Panuje przekonanie, że kochają się na zabój oraz na całe życie i z tego powodu należy je hodować parami. Czy to prawda? Przyzwyczajają się do ludzi? Jakie mają wymagania? Zapytaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN Monikę Łukasiewicz z Wydziału Nauk o Zwierzętach na SGGW.
Ten uroczy piesek o niewinnym wyrazie pyszczka urzeka wiele osób. Jest przyjacielski i wesoły, co sprawia, że jest idealnym kompanem dla rodzin. Okazuje się jednak, że buldog francuski miniaturka może także pokazać rogi. Tylko czy ta rasa psów w ogóle istnieje w wersji mini?
Adam Pokorski jest poszukiwaczem zaginionych psów. Dla swojego psiego pupila zrezygnował z żeglarstwa morskiego. Któregoś razu zaangażował się w poszukiwaniu psa, który uciekł ze schroniska. Tak zaczęła się jego przygoda w byciu psim detektywem. Jak należy się zachować w sytuacji, kiedy ucieknie nam pies? Od czego zacząć poszukiwania?
Czy psy powinny nosić ubranka? To zwykła fanaberia czy konieczność? W "Dzień Dobry TVN" opowiadał o tym Igor Tracz, mistrz świata psich zaprzęgów oraz Agnieszka Szymańska, prezes klubu Dolina Noteci Racing Team.
Żyrafy, które przyjechały niedawno do warszawskiego zoo z Czech dopiero przyzwyczajają sie do nowych warunków. Jednak okres adaptacyjny to nic w porównaniu do trudności, które muszą pokonać ludzie organizujący taki transport. Jak zatem wygląda przewożenie żyraf i innych zwierząt egzotycznych dziś, a jak wyglądało kiedyś? Czy zdarzały się ich ucieczki?
Chcesz kompleksowo zadbać o uzębienie swojego czworonoga? Podpowiadamy, jaką pastę do zębów dla psa wybrać, aby zapewnić jego zębom to, co najlepsze.
Poszczególne rasy królików domowych różnią się między sobą wielkością, umaszczeniem, rodzajem sierści, kształtem głowy, wielkością uszu, kończyn i ogólnymi proporcjami sylwetki. Głównym kryterium podziału jest masa ciała. Wyróżnia się króliki miniaturowe, małe, średnie i duże.
Niedźwiedź Wojtek był kapralem w 22. Kampanii Zaopatrzenia Artylerii wojsk generała Władysława Andersa. Niedźwiadek został odkupiony przez żołnierzy Andersa od pewnego chłopca za scyzoryk i tabliczkę czekolady. Wojtek brał nawet udział w bitwie o Monte Casino! Poznajcie niezwykłą historię profesora Wojciecha Narębskiego, który pamięta Wojtka doskonale.
Porzucony na ruchliwej ulicy Częstochowy Fuks przez półtora roku - w mrozie i upale czekał wiernie na swoich dawnych właścicieli. Za każdym razem, kiedy zwierzak trafiał do schroniska, uciekał z niego i wracał na miejsce, gdzie został pozostawiony. Czy pies w końcu znalazł kochający dom? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Gabi Drzewiecka.