Proces wychowania psa musi zostać wzbogacony o elementy szkolenia. Niektóre rasy, zwłaszcza dużych osobników, wymagają dodatkowej tresury z uwagi na skłonności do agresji i nieposłuszeństwa. Zabawki interaktywne dla psa stanowią doskonały pomysł na urozmaicenie treningu oraz pobudzenie inteligencji czworonoga. W jakie akcesoria warto zainwestować? W Dzień Dobry TVN o tym, czy warto uczyć psy sztuczek i czy każdego pupila da się wyszkolić rozmawialiśmy z Barbarą Czubą - trenerką psów.
Wybór imienia dla kota nie jest prostym zadaniem. Te zwierzęta są indywidualistami i ich imię powinno być przede wszystkim dźwięczne. Najpopularniejsze imiona dla kotów odzwierciedlają ich wygląd, cechy charakteru i rasę.
Choć jest nieco leniwy i komunikuje się ze światem na swój sposób, kot Maciek na szczecińskiej uczelni ma szczególne względy. Przez niektórych nazywany jest nawet uniwersyteckim celebrytą. Kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się na uczelni? Za co uwielbiają go studenci i pracownicy?
Właściciele małych ras czworonogów coraz częściej decydują się na zakup dodatkowych akcesoriów w postaci ubranek. Derka czy kurtka przeciwdeszczowa dla psa obdarzonego krótką sierścią będzie stanowić nie tylko zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również przed przeziębieniem i chorobą. Na co należy zwracać uwagę przed zakupem ubranek?
Uważacie, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies? Goście Dzień Dobry TVN Karolina Kamińska oraz jej chłopak Bartek Przybysz udowodnili, że nie tylko. Opowiedzieli nam o swoim zwierzaku, którego nie zamieniliby na żadne inne.
Kot bengalski to jedyna rasa kotów domowych, która wywodzi się bezpośrednio od dzikich przodków – w tym wypadku od leopardów azjatyckich. Koty bengalskie odziedziczyły po nich unikalne, cętkowane futro oraz dzikie instynkty uwidaczniające się podczas codziennej zabawy.
W nowym serialu TVN "Zakochani po uszy" Katarzyna Grabowska gra początkującą weterynarz Asię, która otwiera klinikę weterynaryjną. Aktorkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o pracę na planie. Czy w dzieciństwie marzyła, by zostać weterynarzem? Kasi towarzyszyły w studiu Ritta, Pixi i Szelka - psiaki, które także pojawiają się w serialu. Naszym gościem była również dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz. Powiedziała nam, czy zwierzęta zachowują się na planie naturalnie, czy są do tego specjalnie przygotowane.
W Skrzeszewie pod Warszawą pewien gospodarz hoduje kudłate świnki. Jak nazywa się ta rasa? W jakich warunkach mogą żyć te świnki? Jaki mają charakter? I dlaczego dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki miał na sobie gustowny zielony kombinezon? Zobaczcie!
Które rasy psów są najagresywniejsze? Na które z nich trzeba mieć pozwolenie? Jak uzyskać takie pozwolenie? Kiedy zdecydować się na zakup agresywnego psa, a kiedy z niego zrezygnować? Rozmawialiśmy o tym w "Dzień Dobry TVN" z Dawidem Zawadzkim, treserem psów.
Poznajcie Odiego – dzielnego rottweilera z Pabianic, który uratował swoją małą panią i niewielką suczkę rasy boston terrier, Coco, przed napaścią innych psów. Dowiedzcie się też, jak postępować z psami ras uznawanych za niebezpieczne, by były naszymi przyjaznymi towarzyszami i obrońcami – tak jak Odie.
O modzie na trzymanie w domu nietypowych gatunków zwierząt rozmawialiśmy z przyrodnikiem - Marcinem Kostrzyńskim. Jakie zwierzęta pojawiają się w polskich domach? Czy wiąże się to z koniecznością ich rejestracji? Czy mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia i zdrowia?
Wybuchy fajerwerków mogą spowodować długotrwałe lęki u naszego czworonoga. Głośne odgłosy kojarzą się psom z niebezpieczeństwem. Jak zadbać o naszego psiaka w czasie sylwestra? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to behawiorystę Radka Ekwińskiego.
Zobaczcie, jak Bubu i Bras spędzili święta. Bras z kochającą rodziną, Bubu w schronisku. Odwiedziła go Dorota Wellman.
Co zrobić, kiedy dziecko zapragnie mieć psa? Jak sprawdzić, czy jest przygotowane na obowiązki, z którymi wiąże się posiadanie pupila i jakie są pozytywne strony wychowania dziecka w towarzystwie zwierząt? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karoliną Ferenstein-Kraśko, Krzysztofem Hołowczycem, Tosią Hołowczyc i Martą Żysko-Pałubą.
Lek. wet. Piotr Konarski opowiada o zawodzie ichtiologa. Czym się zajmuje? Od kiedy postanowił leczyć ryb? Jak wygląda operacja? Czy pomoc tym małym pacjentom przynosi mu dużo radości?
Hau Good postanowił zorganizować koncert charytatywny dla czworonogów. W jakim celu organizowany jest koncert? Co będzie można na nim wylicytować? Kto wystąpi na scenie? Kiedy odbędzie się koncert?
Alpaki to bardzo sympatyczne i przyjaźnie nastawione do ludzi zwierzęta. Ich urocze mordki i bujne czuprynki sprawiają, że przebywanie w ich otoczeniu korzystnie wpływa na samopoczucie człowieka. O zaletach przebywania z alpakami mówił prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
Skrzywdzony piesek Fijo znalazł w końcu nowy dom. Psiakiem zaopiekował się Artur Serocki z Pabianic. Czy zwierzak zaaklimatyzował się już w nowym miejscu? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Ubieranie psów uważane jest przez wielu za fanaberię. Okazuje się jednak, że w przypadku niektórych ras to konieczność. Wykonane z odpowiedniego materiału kurteczki, derki i sweterki pomagają im utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Chronią je również przed deszczem i wiatrem. Jak zatem wybierać ubranka dla psa i czy każdy pupil potrzebuje garderoby?
W okresie jesienno-zimowym szybko zapada mrok i już w czasie późnych popołudniowych spacerów psy - zwłaszcza te czarne - stają się mało widoczne. Są jednak sposoby, aby nasze pupile nie "znikały" w ciemności. Wystarczy kupić obrożę i smycz ledową albo szelki odblaskowe. Jak działają takie akcesoria? Sprawdziliśmy to.
Do schronisk trafia co miesiąc bardzo dużo kotów i jeszcze więcej psów. Jak placówki przygotowują się do zimy? W jaki sposób każdy z nas może im pomóc? Sprawdził to prezenter radiowy i wielbiciel zwierząt Krzysztof Jankowski "Jankes". Jakie prezenty dla miał dla piesków?
Największe dzikie koty świata to zwierzęta, które budzą szacunek i uznanie u przedstawicieli wszystkich gatunków. Ludzi nieustannie fascynuje ich dzika natura oraz wyjątkowe piękno. Bliscy krewni dzikich kotów, czyli koty domowe, towarzyszą człowiekowi od ponad 10 tysięcy lat.
Kot europejski krótkowłosy nazywany jest także kotem celtyckim. To rasa naturalna, której przodkowie pochodzą z obszarów basenu Morza Śródziemnego. Na Starym Kontynencie obecne były już w czasach Cesarstwa Rzymskiego.
Munchkin to rasa, której nie sposób pomylić z żadną inną. Wyjątkowo krótkie łapy sprawiają, że kot munchkin określany bywa mianem kociego jamnika. Rasa ta wzbudza wiele kontrowersji, zarówno wśród hodowców, jak i organizacji felinologicznych.
Kot kartuski to rasa, która ukształtowała się we Francji. Jest to najstarsza rasa świadomie hodowana w Europie. Pierwsze koty zostały przywiezione do Francji prawdopodobnie już w XV wieku.
Kot norweski leśny to narodowy kot Norwegii – taki tytuł nadał mu król Olaf w latach 70. XX wieku. Norweski kot leśny jest bardzo popularny w krajach nordyckich, a także we Francji. Jednym z najbardziej znanych kotów norweskich leśnych jest Sølvfaks – bohater książki autorstwa Gabriela Scotta.
Kot egipski to jedna z najstarszych naturalnych ras kotów. Wielu badaczy sugeruje nawet, że może być on protoplastą wszystkich znanych obecnie ras. Charakterystyczną cechą egipskich kotów mau są cętki – znajdują się one zarówno na futrze, jak i na skórze.
Koty burmskie wywodzą się z dalekiej Azji, a pierwsze wzmianki o istnieniu tej rasy pochodzą z XIV wieku. Koty burmskie wyróżniają się niepowtarzalnym, nieco egzotycznym wyglądem, dużą aktywnością oraz bardzo przyjaznym usposobieniem.
Kot birmański nazywany jest świętym kotem z Birmy nie tylko dzięki legendom, które towarzyszą tej rasie, ale także z uwagi na wyjątkowo wyważony charakter i piękny wygląd. To koty, które potrafią stworzyć z właścicielem wyjątkową więź.
Kilka miesięcy temu cała Polska żyła sprawą pieska Fijo, któremu właściciel zmiażdżył kręgosłup, połamał żebra, stłukł szczękę i wybił zęby. Niestety mimo długiego leczenia nie udało się przywrócić pieskowi czucia w tylnych łapkach i teraz musi się poruszać za pomocą specjalnego psiego wózka. W chwili obecnej Fijo czeka na odpowiedni dom. Jakie warunki powinna spełniać rodzina, która chciałaby go zaadoptować? Do ośrodka, w którym przebywa Fijo pojechał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.