Pomiędzy właścicielami psów i kotów trwa odwieczny spór o to, które zwierzę jest mądrzejsze - pies czy kot? Co na ten temat mówią naukowcy? Z tym pytaniem zwróciliśmy się w Dzień Dobry TVN do Łukasza Bożyckiego, biologa i fotografa przyrody. A co ty myślisz na ten temat? Zgadzasz się z opinią naszego gościa?
Do schroniska w Elblągu trafiły trzy kocięta zatopione w asfalcie. Prawdopodobnie chciały się w nim ogrzać, ponieważ masa - w momencie, kiedy do niej wchodziły - była ciepła. Leżały w niej kilka godzin, trzeba je więc było wycinać z zastygłym asfaltem. Po przywiezieniu kotów do schroniska, trwała walka o ich życie. Niestety dwóch zwierzaków nie dało się uratować. Z jakimi obrażeniami trafiły do schroniska? W jakim stanie jest ten, który żyje? Z osobami opiekującymi się kociakami rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Zima to trudny czas dla ptaków. Mają wtedy ograniczony dostęp do pokarmu. Możemy im pomóc i je dokarmiać. Czym? Od kiedy to robić? Czym grozi przedwczesne dokarmianie ptaków? Jak wybrać odpowiedni karmnik? O tym w Dzień Dobry TVN mówił biolog, fotograf Łukasz Bożycki.
Pod opieką Fundacji Serce dla Zwierząt znalazł się roczny Marcepan. Pies wymaga kilku operacji, ponieważ jego prawa tylna łapa - z powodu wady genetycznej - jest wykręcona o 180 stopni, a lewa też jest w bardzo złym stanie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę chirurgii weterynaryjnej lek. wet. dra Krzysztofa Zdeba, Martę Jakoniuk z fundacji i opiekunkę pieska Martę Knobelsdorf, aby zapytać o historię i leczenie Marcepana. Kto znalazł psa? Ile czeka go operacji? Ile będzie kosztowało leczenie i rehabilitacja zwierzaka? W studiu naszym gościom towarzyszył Marcepan. Pomóżmy znaleźć mu dom.
Wiele dzieci chciałoby mieć psa. Rodzice, chcąc spełnić to marzenie, kupują zwierzaki w prezencie świątecznym. Taki podarunek to jednak zły pomysł. Dlaczego? Jak dużo psów trafia do schronisk po Bożym Narodzeniu? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Julitą Famulską z Pogotowia dla zwierząt oraz aktorami: Julią Wieniawą i Antonim Królikowskim. Ci ostatni przyszli do naszego studia z Klasykiem.
Razem z aktorką Magdaleną Popławską apelujemy do Waszych serc i zachęcamy do tego, byście podali łapę potrzebującym zwierzakom. Poznajcie 11-letniego psa Chrupka ze schroniska na Paluchu. Chrupek miał kiedyś dom, ale jego właściciele uznali, że jest już za stary i się go pozbyli. Miał być uśpiony, ale na szczęście trafił do schroniska. Teraz Chrupek szuka miłości i nowego domu. Sprawmy, by zwierzak miał na starość ciepły kąt, pełną miskę i był kochany! Zróbmy Chrupkowi prezent na Mikołajki. - Błagam, niech się znajdzie ktoś, kto ma duże serce i kawałek ciepłego domu (...), proszę wziąć Chrupka, bo on jest boski - mówiła w Dzień Dobry TVN Magdalena Popławska.
Pimpek to czteroletni kawaler, którego życie nie rozpieszczało. Właściciele nie dbali o niego - był wychudzony, miał zlepioną brudem i kałem sierść. Przywiązywali go do pieca kaflowego na 50-centymetrowej smyczy. To była kara za to, że skakał z radości na przychodzących do domu ludzi. I tak spędzał całe dni. Jaki jest obecnie stan psa? Co grozi jego dotychczasowym właścicielom? Jakie warunki muszą spełniać osoby, które chciałyby go zaadoptować? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Mówi się, że kot kotu nierówny i w Dzień Dobry TVN nasi goście: zoopsycholog Antonina Kondrasiuk i hodowca kotów Beata Szutko-Goworek potwierdziły tę tezę. Okazuje się jednak, że charakter kota nie jest zależny od jego rasy, a od tego, jak był wychowany. Jak więc dobrać kota do naszej własnej osobowości i trybu życia? I kto nie powinien decydować się na adopcję futrzanego przyjaciela?
Kuweta z przekładnią, która oddziela świeży żwirek od zużytego, nosidełko dla psa, laser dla kotów z przyssawką i "szamotuły kocie" - to tylko niektóre nietypowe gadżety dla zwierząt, które w Dzień Dobry TVN zaprezentowała Anna Nowak-Ibisz. Co jeszcze przyniosła do studia?
Dlaczego jaja podrożały ostatnio nawet o 30 procent i, dlaczego brakuje ich w sklepach? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN Pawła Blajera, dziennikarza TVN24 Biznes i Świat.
Biedronki atakują ostatnio polskie domostwa. Nie są to jednak nasze europejskie biedronki, a biedronki pochodzące z Azji. Czego szukają w polskich domach? Jak dotarły na nasz kontynent? Czy są groźne? I jak odróżnić biedronkę azjatycką od biedronki europejskiej? W Dzień Dobry TVN o inwazji czerwono-czarnych chrząszczy opowiedział w Dzień Dobry TVN biolog i pasjonat fotografii Łukasz Bożycki.
Ministerstwo rolnictwa planuje wprowadzenie obowiązku czipowania zwierząt. Dlaczego warto to robić? W jakich miejscach umieszcza się czip? Czy zwierzę go czuje? Czy urządzenie może wywołać stan zapalny? Jakie dane zawiera czip? Czy na rynku są gpsy, które można wszczepić pod skórę zwierzaka? Na pytania odpowiadał gość Dzień Dobry TVN lekarz weterynarii Franek Paśko.
Jak pomagając, pobić rekord Guinnessa? Opowiedzieli nam o tym Krzysztof Kamler - kierownik działu marketingu Ceneo i Aleksandra Cukier - rzecznik wrocławskiego schroniska dla zwierząt. "Rekordowa Miska" to akcja charytatywna na rzecz bezdomnych psów. To już druga edycja akcji, która w zeszłym roku zapisała się na kartach Księgi Rekordów Guinnessa.
Część psów uwielbia podróże samochodem, ale są również takie, które boją się do niego wejść. Jak sprawić, by te drugie polubiły podróże? Jak zabezpieczyć naszego pupila na wypadek kolizji? Czy potrzebne są nam akcesoria, a jeśli tak, to jakie? I co ile robić postój? Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak razem ze swoim pluszowym przyjacielem Azorem i behawiorystką zwierzęcą Anetą Awtoniuk przeprowadzili krótki kurs bezpiecznego przewozu psa.
Zanim wybierzemy psa, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się dana rasa. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy instruktora szkolenia psów Radka Ekwińskiego, aby powiedział, z jakimi problemami zdrowotnymi mogą zmagać się: buldożki francuskie, mopsy, yorki, beagle, Jack Russell terriery i labradory. Które z nich chorują z powodu samotności? A jakie problemy wychowawcze mogą sprawiać te rasy?
Z punktu widzenia nauki odtworzenie zwierzęcia na podstawie DNA jest już możliwe. Mimo iż, w tej chwili kosztuje to około 100 tysięcy dolarów i ... jest zakazane prawnie, to jedna z lubelskich firm ma w swojej ofercie "Pamiątkę DNA". Na czym polega ta usługa i czy na podstawie danych przechowywanych w takiej postaci, będzie możliwe sklonowanie zwierzęcia za 20, 30 lat? W studiu Dzień Dobry TVN o swoich ukochanych czworonogach i stosunku do ich ewentualnego klonowania opowiedzieli nam: Dawid Woliński i Aneta Awtoniuk.
Według projektu nowej ustawy - za trzymanie psa na łańcuchu mają grozić 3 lata więzienia. Zabronione ma zostać również hodowanie zwierząt futerkowych i wykorzystywanie zwierząt w cyrkach. To projekt ponad podziałami politycznymi. A jak na tę chwilę wygląda ochrona zwierząt w Polsce? O tym w Dzień Dobry TVN Grzegorz Bielawski z pogotowia dla zwierząt oraz Maciej Miecznikowski, muzyk, który postanowił na własnej skórze sprawdzić co to za uczucie być przywiązanym do łańcucha. Towarzyszyły im również 2 psy uratowane przez pogotowie: Czarek, który miał wrośnięty łańcuch i Cezary, którego właściciele głodzili, a w chwili, gdy został im odebrany, ważył 17 kilo.
Mała powierzchnia, brud, przepełnione klatki, przestraszone i często chore zwierzęta bez dobrej opieki weterynaryjnej. Dla pseudohodowców najważniejszy jest zysk. Nie interesują ich warunki w jakich żyją zwierzęta. O tym, jak sprawdzić, czy zwierzę pochodzi z takiej hodowli i gdzie można zgłosić taką "fabrykę bólu i strachu", w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Grzegorzem Bielawskim i dr. Franciszkiem Paśko.
Ludzie rzadko decydują się na adopcję starszego psa. Tymczasem przygarnięcie takiego psiaka ma również swoje zalety. Jakie? O tym, jak opiekować się psem staruszkiem mówiła w Dzień Dobry TVN behawiorystka zwierzęca Aneta Awtoniuk. Jak często trzeba chodzić z nim do weterynarza? Czym go odżywiać?
Od czasu do czasu docierają do nas informacje, że dziecko zostało pogryzione przez psa. Dlaczego dochodzi do takich zdarzeń? Jak zapobiec takim atakom? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła behawiorystka zwierząt Aneta Awtoniuk.
Skaryszew to najstarszy targ koni w Europie. Jego tradycja sięga 400 lat, a prawa do jego organizacji zostały nadane przez króla Władysława IV. Kupione na nim konie służyły rycerzom, np. pod Grunwaldem. Niestety na przestrzeni lat wizerunek targowiska diametralnie się zmienił. Miejsce, które było kiedyś dumą dla Polski stało się powodem do wstydu. Sprzedawane tam zwierzęta są traktowane w bestialski sposób. Często trafiają tam konie, które są chore i zaniedbane. Ich przeznaczenie to ubojnie w kraju i za granicą. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem - koń to zwierzę hodowlane, a nie towarzyszące. Fundacje takie jak Tara walczą o to, by zmienić wizerunek targu w Skaryszewie i przywrócić mu dawną świetność i renomę. Chcą również zmiany statusu konia jako zwierzęcia. Jak możemy pomóc koniom? O tym w Dzień Dobry TVN prezes Fundacji Tara Scarlett Szyłogalis.
Wielu właścicieli psów i kotów zastanawia się, czy warto je kastrować. Jak wygląda zabieg kastracji? Jakie są zalety kastracji, a jakie wady? Kto decyduje o tym, że nadszedł właściwy moment na wykonanie zabiegu? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła weterynarz Dorota Sumińska.
Jedna z bydgoskich mam opisała wstrząsającą historię ataku czarnego kota na nią i jej dziecko. Zainspirowało nas to do rozmowy o zwierzętach, które uznajemy za domowe, nawet jeśli są bezpańskie. Czy spotkany w parku kot może stanowić dla nas śmiertelne zagrożenie? Jak rozpoznać, że zwierzę jest wściekłe albo szykuje się do ataku? W Dzień Dobry TVN o miejskich legendach dotyczących zwierząt rozmawialiśmy z dr. Jerzym Romanowskim i Antoniną Kondrasiuk - zwierzęcymi specjalistami.
Z każdym dniem zbliżamy się do wiosny. Świadczy o tym, między innymi to, że niedźwiedzie budzą się powoli ze snu zimowego. Co robić gdy podczas górskiego spaceru spotkamy je na swojej drodze? Zobaczcie.
Dzień Świstaka to doroczne święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jego bohaterem jest świstak. Na podstawie jego zachowania prognozuje się, kiedy można spodziewać się wiosny. Przepowiednia ta sprawdza się w około 50% przypadków! :) Określenie "Dzień Świstaka" jest też synonimem rutyny. Z psychologiem Danutą Golec rozmawialiśmy, w studiu Dzień Dobry TVN, o tym, czy powtarzalność w życiu codziennym jest dla nas dobra, czy raczej powinniśmy z nią walczyć.
Jak mówi instruktor szkolenia psów Radek Ekwiński, nasi czworonożni przyjaciele "ustawieni są przez naturę tak, że raczej chcą współpracować", a nie dominować. Dlaczego zatem niektóre z nich próbują kręcić właścicielem, a nie tylko swoim ogonem? ;) Po czym poznać, że pies zaczyna dominować? O tym rozmawialiśmy z Radkiem Ekwińskim w Dzień Dobry TVN.
W schroniskach wiele zwierząt czeka na nowych właścicieli. O czym powinniśmy wiedzieć decydując się na adopcję? Co znajduje się w umowie adopcyjnej? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.
Zdecydowano o odstrzale 30 żubrów w Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej. Mają to zrobić odpłatnie myśliwi. Informacja ta wywołała burzę. O komentarz poprosiliśmy dziennikarza Adama Wajraka, biologa prof. Rafała Kowalczyka oraz aktora i ambasadora WWF Marcina Dorocińskiego. Dlaczego ich zdaniem podjęto decyzję o odstrzale? Ile myśliwy płaci za odstrzał żubra? Co mogą zrobić obrońcy zwierząt, aby uchronić żubry?
Ta historia ukraińskich psów obiegła cały świat. Pies przez dwa dni ogrzewał własnym ciałem ranną sukę, swoją siostrę, która leżała na torach. Kiedy nadjeżdżał pociąg, kładł się obok niej. W Dzień Dobry TVN wolontariusze, którzy zostali poinformowani o zwierzętach przez maszynistę, Wiera Romanowa i Denis Małafiejew opowiedzieli o przeprowadzonej akcji ratunkowej. Jak zwierzęta znalazły się na torach? Czy wróciły do swoich właścicieli? Czy suczka Luci jest już zdrowa?
Niektóre zwierzaki źle znoszą huk petard. Jak zatem pomóc im przetrwać wybuchowego sylwestra? Czy warto dawać pupilom środki uspokajające? O tym w Dzień Dobry TVN aktorka Zofia Zborowska i behawiorysta zwierząt Krzysztof Tatar. Nasi goście przyszli do studia z Wiesławą i Santosem, którzy - jak się okazało - mieli "wywalone" na sławę ;)