W ramach cyklu "Marcin z Lasu" leśnik, filmowiec, a przede wszystkim obserwator dzikiego życia i obrońca praw zwierząt, Marcin Kostrzyński przybliża widzom Dzień Dobry TVN życie zwierząt w polskich lasach. Tym razem opowie nam o dzikich królikach.
Karmienie szczeniaka to spore wyzwanie. Wystarczy jednak odpowiednie przygotowanie i trochę wiedzy na temat potrzeb maluchów. Warto dowiedzieć się, czego potrzebują psy w fazie rozwoju, czego unikać i jak często karmić szczeniaki.
Nawet my nie lubimy przyjmować lekarstw, nic więc dziwnego, że i nasi milusińscy za tym nie przepadają. Czasami jednak jest to konieczne, a na szali leży zdrowie i życie pupila. Dlatego warto dowiedzieć się, jak podać kotu tabletkę, żeby nie przysporzyć mu zbyt dużo stresu i mieć pewność, że lek trafił tam, gdzie powinien.
Hodowcy, którzy są zrzeszeni w organizacjach kynologicznych, mogą oddawać szczeniaki już w 6–7 tygodniu ich życia – wówczas są one przez nich odpowiednio socjalizowane. W innych przypadkach szczenię można bezpiecznie odseparować od matki nie wcześniej niż w 10. tygodniu życia.
To, do kiedy pies jest szczeniakiem, zależeć będzie w dużej mierze od rasy, do której należy. Zazwyczaj mniejsze pieski dojrzewają znacznie szybciej niż olbrzymy. Warto poznać te różnice, ponieważ opieka nad szczeniakiem wygląda nieco inaczej niż nad dorosłym psem.
Kaszel u psa nie zawsze oznacza zwykłe przeziębienie. Zdarza się, że to niegroźna dolegliwość, z którą można uporać się w łatwy sposób, jednak czasem może oznaczać, że pies cierpi na inne schorzenie, które w skrajnych przypadkach zagrażać może jego zdrowiu, a nawet życiu.
Skowronek w Polsce kojarzy się przede wszystkim z krajobrazem rolniczym. Uznaje się go za zwiastuna wiosny i budzącej się do życia przyrody. W Polsce gniazduje 11 mln par skowronków, co stanowi 25% całej populacji tych ptaków w Europie.
Zabawy dla szczeniaka powinny być dopasowane nie tylko do jego wieku, ale również możliwości ruchowych. Zwykły spacer to za mało. Należy zadbać również o dodatkową aktywność fizyczną. Warto sprawdzić, jak bawić się ze szczeniakiem, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój.
Świadomość tego, jaką wybrać karmę dla buldoga francuskiego, pomaga w zachowaniu dobrej kondycji zwierzaka oraz wspomaga jego prawidłowy rozwój. Psy tej rasy są szczególnie narażone na alergie i problemy żołądkowe, dlatego odpowiednia dieta jest kluczowa dla zachowania ogólnego zdrowia. Sprawdź, czym karmić buldoga francuskiego.
Jenoty to z pozoru bardzo urocze stworzonka, wyróżniające się bujnym, gęstym futrem. Te małe ssaki są prawdziwymi drapieżnikami, z którymi mniejsze zwierzęta nie mają praktycznie żadnych szans.
Wątróbka może być świetną przekąską dla Twojego psa. Jeśli chcesz dać swojemu pupilowi nagrodę, sprawić przyjemność, a jednocześnie zadbać o jego zdrowie, nie musisz kupować drogich przysmaków – możesz przygotować je samodzielnie w domu. Poznaj przepis na ciastka dla psa z wątróbką i sprawdź, czy użyta do ich przygotowania wątróbka powinna być surowa, czy gotowana.
Właściciele psów chcą swoich czworonogów karmić wysokiej jakości i smacznym pożywieniem. Najlepsza okazuje się mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i jak ją łączyć z karmą suchą?
W obecnych czasach, kiedy największe zagrożenie dla pszczół stanowi działalność człowieka, ich obecność w ogrodzie to prawdziwy luksus. Nawet dzikie pszczoły, które nie produkują miodu, potrafią być cennym sprzymierzeńcem roślin. O życiu pszczół i ich przydatności mówił w Dzień Dobry TVN prowadzący cykl "Marcin z lasu", leśnik, filmowiec, a przede wszystkim obserwator dzikiego życia i obrońca praw zwierząt, Marcin Kostrzyński.
Szczeniak, podobnie jak małe dziecko, w pierwszych tygodniach swojego życia przesypia większość doby. Gdy trochę podrośnie, śpi ok. 12 godzin na dobę. Sen jest potrzebny psu do regeneracji sił i odpoczynku po długiej zabawie, zapewnia mu też zdrowie i dobre samopoczucie, dlatego warto zapewnić pupilowi wygodne legowisko w cichym i spokojnym miejscu.
Wiosna to czas, kiedy wszystko zaczyna budzić się do życia. Biel za oknem powoli zaczyna ustępować zieleni, a przestrzeń powietrzną zaczynają podbijać ptaki wiosenne. Jakie się nazywają?
Owoce w jadłospisie psa mogą dostarczyć mu nie tylko cennych witamin i minerałów, lecz także stanowić pyszną przekąskę. Niestety nie każdy owoc będzie odpowiedni dla zwierzęcia, a spożycie niektórych z nich może być wręcz fatalne w skutkach.
W diecie psa mogą znaleźć się także owoce, trzeba jednak pamiętać, aby traktować je jedynie jako zdrową przekąskę. Podawane w nadmiarze mogą zaszkodzić czworonożnym pupilom. Jedne z owoców, które warto wprowadzić do diety psa, to banany. Są one źródłem witamin i minerałów, mają słodki smak i przyjemny zapach. Banan to dla psa zdrowa i smaczna nagroda.
Nietoperze kojarzą się nam z wampirami, a niektórzy uważają, że wplątują się we włosy. Jednak tak naprawdę to człowiek jest zagrożeniem dla tych ssaków. Ile gatunków nietoperzy żyje w Polsce i innych krajach?
Ruja u kota to czas, który daje się we znaki zarówno kotce, jak i jej właścicielom. Kotki robią wszystko, co mogą, by zaspokoić swój instynkt macierzyński i aby doszło do zapłodnienia. Miauczą głośno, ocierają się o ściany, meble i właścicieli, są niespokojne, czasem uciekają.
Yorki, a właściwie yorkshire terriery, słyną z problemów z karmieniem. Do podstawowych trudności w znalezieniu najlepszej karmy dla yorka należy wybredność tych piesków, a także szczególna wrażliwość ich układu pokarmowego. Dlatego posiłki dla nich należy dobierać z rozwagą.
Świstak tatrzański według czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce określany jest jako podgatunek silnie zagrożony. Czerwona lista dla Karpat określa go mianem skrajnie zagrożonego. W Polsce świstak tatrzański podlega całkowitej ochronie, podobnie zresztą jak na pobliskiej Słowacji.
W Polsce w niektórych gminach władze pobierają podatek za posiadanie psa. Jest to opłata, której maksymalna wysokość została ustalona przez Ministerstwo Finansów. Maksymalny dopuszczalny podatek za psa w 2018 r. wynosił 121,24 zł rocznie.
Kiedy decydujemy się na psa, powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Nie można po prostu kupić lub zaadoptować zwierzaka i przyprowadzić do domu. Najpierw ten dom trzeba wyposażyć w niezbędne psie akcesoria.
Z kamerą DDTVN wybraliśmy się do wsi Gąbin, gdzie jałówka "Pistacja" urodziła właśnie czworaczki. To ewenement na skalę światową. Krowa to bardzo towarzyskie zwierzę. W dawnych wierzeniach uznawana była za symbol dobrobytu, w Indiach nadal uważana jest za zwierzę święte. Jest ona też bardzo wdzięcznym obiektem do rysowania. Jak narysować krowę krok po kroku? Wyjaśniamy.
Zanim kupisz żółwia, poznaj podstawowe informacje na temat jego hodowli. Pielęgnacja tego zwierzęcia nie wydaje się skomplikowana, dlatego żółwie cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych osób.
Kosmetyki dla psów w znaczący sposób ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny czworonogów. Co prawda, niektórzy pupile nie przepadają za zabiegami pielęgnacyjnymi, jednak mimo wszystko, co jakiś czas warto je przeprowadzić. Aby zapewnić swoim włochatym podopiecznym jak największy komfort, należy wybrać odpowiednie preparaty. Jak wybrać najlepsze kosmetyki dla zwierząt?
Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla młodych psów. Gdy wskaźnik na termometrze przekracza 30℃ w cieniu, ryzyko udaru słonecznego wzrasta. Rozwiązaniem mogą być maty chłodzące dla psa, które pozwalają komfortowo przetrwać wysokie temperatury.
Co roku najpiękniejsze rasy psów zjeżdżają się na prestiżowe wystawy, takie jak np. Westminster Dog Show, aby jury mogło wyłonić spośród tych zwierząt prawdziwego championa. O ten tytuł walczą tysiące czworonogów, choć do rywalizacji zgłaszają się jeszcze większe liczby wystawców. Zasady przyznawania tytułu są rozbudowane i zróżnicowane w zależności od wieku zwierząt. Jakie rasy otrzymały ten szlachetny tytuł i które z nich uznaje się za najpiękniejsze psy na świecie? Poznajcie też rasy, które nie są bardzo popularne w naszym kraju, a z powodzeniem mogą starać się o laur najpiękniejszych psów!
Właściwe karmienie psa to najważniejsze zadanie każdego właściciela czworonoga. Zwierzęciu należy zapewnić wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki pokarmowe i nie dopuścić do przekarmienia lub niedożywienia psa. Na czym polega prawidłowe żywienie psa i ile powinien jeść pies? Jak pomóc psu z nadwagą? W Dzień Dobry TVN o prawidłowym żywieniu czworonogów rozmawialiśmy z Małgorzatą Kizerwetter - zoofizjoterapeutą.
Kuweta dla kota to jeden z podstawowych elementów niezbędnych do opieki nad zwierzakiem. Odpowiednio dobrana, nie tylko ułatwia mu załatwianie swoich codziennych potrzeb, ale wpływa także na jego wygodę i szybszą aklimatyzację w nowym domu. Korzyści wynikające z dobrze dobranego modelu odczuje także właściciel, który nie będzie zmuszony do ciągłego sprzątania po swoim pupilu. Jaka kuweta dla kota sprawdzi się najlepiej? O tym jaką kuwetę i jaki żwirek wybrać dla naszego pupila opowiedziała nam Beata Szutko-Goworek - hodowca kotów.