Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Nie tylko ludzie są narażeni na ich ugryzienia. Zwierzęta domowe, a w tym koty, również często mogą stać się ofiarą kleszcza. Mimo profilaktyki, jaką jest stosowanie środków przeciwkleszczowych, pasożyt i tak może znaleźć się na ciele pupila.
Krowa Heidi wróciła z wczasów odchudzających, które zakończyły się wielkim, spektakularnym sukcesem. Jaką miała nadwagę? Na czym polegała jej kuracja odchudzająca? W Zoo Görlitz-Zgorzelec, gdzie na co dzień mieszka krowa był reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Jak szacują naukowcy, około 631 milionów ssaków i prawie 144 miliony ptaków co roku pada w Polsce ofiarami kotów. Czy w związku z tym powinniśmy wypuszczać koty z domu? Czy można oduczyć je polowania? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: biologa i fotografa przyrody Łukasza Bożyckiego oraz zoopsycholog Antoninę Kondrasiuk.
Maja to pierwsza kotka z Polski, która na skutek zabiegu sztucznego zapłodnienia urodziła trzy kocięta. Jak wygląda zabieg sztucznej inseminacji u kotów? Jak się czuje mama i jej dzieci? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Nie miała apetytu, nie chciała chodzić i pokładała się z bólu - tak cztery miesiące temu wyglądało życie niedźwiedzicy Cytry. Aby ją ratować, lekarze postanowili zastosować metodę, która niedawno pojawiła się w weterynarii - użyli osocza płytkowego. Czy leczenie przyniosło jakiś skutek? Sprawdziła to reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Borsuk Karolek obudził się za wcześnie ze swojego zimowego snu. Kiedy wyszedł z nory, prawdopodobnie został pogryziony przez psy. Zwierzak uciekając, wpadł do betonowego rowu i utknął. Trafił pod opiekę lecznicy w Przemyślu. Jak się czuje Karolek? Jakimi jeszcze dziko żyjącymi zwierzakami zajmował się ten ośrodek?
Papugi - obok kanarków - są jednymi z najchętniej trzymanych w domu ptaków. Panuje przekonanie, że kochają się na zabój oraz na całe życie i z tego powodu należy je hodować parami. Czy to prawda? Przyzwyczajają się do ludzi? Jakie mają wymagania? Zapytaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN Monikę Łukasiewicz z Wydziału Nauk o Zwierzętach na SGGW.
Ten uroczy piesek o niewinnym wyrazie pyszczka urzeka wiele osób. Jest przyjacielski i wesoły, co sprawia, że jest idealnym kompanem dla rodzin. Okazuje się jednak, że buldog francuski miniaturka może także pokazać rogi. Tylko czy ta rasa psów w ogóle istnieje w wersji mini?
Adam Pokorski jest poszukiwaczem zaginionych psów. Dla swojego psiego pupila zrezygnował z żeglarstwa morskiego. Któregoś razu zaangażował się w poszukiwaniu psa, który uciekł ze schroniska. Tak zaczęła się jego przygoda w byciu psim detektywem. Jak należy się zachować w sytuacji, kiedy ucieknie nam pies? Od czego zacząć poszukiwania?
Czy psy powinny nosić ubranka? To zwykła fanaberia czy konieczność? W "Dzień Dobry TVN" opowiadał o tym Igor Tracz, mistrz świata psich zaprzęgów oraz Agnieszka Szymańska, prezes klubu Dolina Noteci Racing Team.
Żyrafy, które przyjechały niedawno do warszawskiego zoo z Czech dopiero przyzwyczajają sie do nowych warunków. Jednak okres adaptacyjny to nic w porównaniu do trudności, które muszą pokonać ludzie organizujący taki transport. Jak zatem wygląda przewożenie żyraf i innych zwierząt egzotycznych dziś, a jak wyglądało kiedyś? Czy zdarzały się ich ucieczki?
Poszczególne rasy królików domowych różnią się między sobą wielkością, umaszczeniem, rodzajem sierści, kształtem głowy, wielkością uszu, kończyn i ogólnymi proporcjami sylwetki. Głównym kryterium podziału jest masa ciała. Wyróżnia się króliki miniaturowe, małe, średnie i duże.
Niedźwiedź Wojtek był kapralem w 22. Kampanii Zaopatrzenia Artylerii wojsk generała Władysława Andersa. Niedźwiadek został odkupiony przez żołnierzy Andersa od pewnego chłopca za scyzoryk i tabliczkę czekolady. Wojtek brał nawet udział w bitwie o Monte Casino! Poznajcie niezwykłą historię profesora Wojciecha Narębskiego, który pamięta Wojtka doskonale.
Porzucony na ruchliwej ulicy Częstochowy Fuks przez półtora roku - w mrozie i upale czekał wiernie na swoich dawnych właścicieli. Za każdym razem, kiedy zwierzak trafiał do schroniska, uciekał z niego i wracał na miejsce, gdzie został pozostawiony. Czy pies w końcu znalazł kochający dom? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Gabi Drzewiecka.
Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna to gwarancja, że nasz pies będzie w dobrej formie. Jak prawidłowo karmić psa, by ten był zdrowy? Kiedy psy zaczynają mieć tendencję do tycia? Czy wiedzieliście, że "nie mierzy się psów na kilogramy"? Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz zdradziła, jak kontrolować masę ciała naszego czworonoga.
Miauczenie kota jest całkowicie normalnym zachowaniem. Kot miauczy z różnych powodów. Do najważniejszych należy chęć komunikacji, wymuszenia lub oznajmienia, że coś go boli. Jak oduczyć kota miauczenia?
Czy najgroźniejsze pająki świata przyjeżdżają do Europy w bananach? Sprawdził to Marcin Sawicki, który wybrał się z wizytą do największego sklepu z pająkami w Polsce. I w ogóle ich się nie bał! :)
Wybierając czworonoga, przyszli właściciele powinni kierować się nie tylko względami wizualnymi, ale przede wszystkim potencjalnym charakterem pupila oraz własnymi możliwościami finansowymi i przestrzennymi. Osobom aktywnym fizycznie nie poleca się kanapowca i odwrotnie – osoby zapracowane, które zwykle późno wracają do domu, nie powinny wybierać zwierząt wymagających dużej ilości ruchu. O swojej przygodzie z czworonożnymi przyjaciółmi opowiedzieli nam w Dzień Dobry TVN Tomasz Raczek i Agnieszka Suchora
Miejskie schronisko dla bezdomnych zwierząt "Reksio" w Bielsku-Białej otrzymało spadek po pani Marii z Chicago, która była wielką miłośniczką zwierząt. Co łączyło spadkodawczynię z tą placówką? Na co zostanie przeznaczone 100 tys. dolarów? Ile psiaków i kotów mieszka w schronisku? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Są w Polsce ludzie, którzy są w stanie zapłacić za rybkę 50 tysięcy złotych i to nie w celach konsumpcyjnych. Co jest fajnego w hodowaniu rybek akwariowych? Po czym poznać, że są szczęśliwe? Jak o nie dbać? Sprawdził to reporter Dzień dobry TVN Filip Chajzer.
Proces wychowania psa musi zostać wzbogacony o elementy szkolenia. Niektóre rasy, zwłaszcza dużych osobników, wymagają dodatkowej tresury z uwagi na skłonności do agresji i nieposłuszeństwa. Zabawki interaktywne dla psa stanowią doskonały pomysł na urozmaicenie treningu oraz pobudzenie inteligencji czworonoga. W jakie akcesoria warto zainwestować? W Dzień Dobry TVN o tym, czy warto uczyć psy sztuczek i czy każdego pupila da się wyszkolić rozmawialiśmy z Barbarą Czubą - trenerką psów.
Wybór imienia dla kota nie jest prostym zadaniem. Te zwierzęta są indywidualistami i ich imię powinno być przede wszystkim dźwięczne. Najpopularniejsze imiona dla kotów odzwierciedlają ich wygląd, cechy charakteru i rasę.
Choć jest nieco leniwy i komunikuje się ze światem na swój sposób, kot Maciek na szczecińskiej uczelni ma szczególne względy. Przez niektórych nazywany jest nawet uniwersyteckim celebrytą. Kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się na uczelni? Za co uwielbiają go studenci i pracownicy?
Właściciele małych ras czworonogów coraz częściej decydują się na zakup dodatkowych akcesoriów w postaci ubranek. Derka czy kurtka przeciwdeszczowa dla psa obdarzonego krótką sierścią będzie stanowić nie tylko zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również przed przeziębieniem i chorobą. Na co należy zwracać uwagę przed zakupem ubranek?
Uważacie, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies? Goście Dzień Dobry TVN Karolina Kamińska oraz jej chłopak Bartek Przybysz udowodnili, że nie tylko. Opowiedzieli nam o swoim zwierzaku, którego nie zamieniliby na żadne inne.
Kot bengalski to jedyna rasa kotów domowych, która wywodzi się bezpośrednio od dzikich przodków – w tym wypadku od leopardów azjatyckich. Koty bengalskie odziedziczyły po nich unikalne, cętkowane futro oraz dzikie instynkty uwidaczniające się podczas codziennej zabawy.
W nowym serialu TVN "Zakochani po uszy" Katarzyna Grabowska gra początkującą weterynarz Asię, która otwiera klinikę weterynaryjną. Aktorkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o pracę na planie. Czy w dzieciństwie marzyła, by zostać weterynarzem? Kasi towarzyszyły w studiu Ritta, Pixi i Szelka - psiaki, które także pojawiają się w serialu. Naszym gościem była również dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz. Powiedziała nam, czy zwierzęta zachowują się na planie naturalnie, czy są do tego specjalnie przygotowane.
W Skrzeszewie pod Warszawą pewien gospodarz hoduje kudłate świnki. Jak nazywa się ta rasa? W jakich warunkach mogą żyć te świnki? Jaki mają charakter? I dlaczego dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki miał na sobie gustowny zielony kombinezon? Zobaczcie!
Które rasy psów są najagresywniejsze? Na które z nich trzeba mieć pozwolenie? Jak uzyskać takie pozwolenie? Kiedy zdecydować się na zakup agresywnego psa, a kiedy z niego zrezygnować? Rozmawialiśmy o tym w "Dzień Dobry TVN" z Dawidem Zawadzkim, treserem psów.