Jak wybrać smycz do biegania z psem?

smyczka

Chciałbyś zacząć biegać ze swoim pupilem i zastanawiasz się nad sprzętem? Dowiedz się, jak wybrać smycz do biegania z psem, poznaj jej rodzaje i rozpocznij treningi ze swoim zwierzęciem.

Bieganie nie jest trudnym sportem, a dodatkowo działa relaksująco i wpływa korzystnie zarówno na człowieka, jak i na psa. Możemy biegać po parku lub w lesie – wybór miejsca także nie jest problemem. Podstawowy sprzęt do biegania to jedyne akcesoria, jakie powinniśmy zakupić rozpoczynając wspólną sportową przygodę.
Więcej:

Bieganie z psem – dlaczego warto?

Zdrowie powinno być dla nas najważniejsze, a bez sportu i ruchu bycie w formie jest praktycznie niemożliwe. Jak zatem dbać o kondycję swoją i czworonoga? Bardzo dobrym pomysłem jest bieganie z psem . Działa ono relaksująco, poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie i pozytywnie wpływa na układ oddechowy. Podczas pokonywania trasy wydzielają się endorfiny, które odpowiadają za poziom naszego szczęścia i dobrego samopoczucia. Bieganie z psem pomaga w walce ze stresem. Jest to idealny sport dla tych czworonogów, które bywają nadpobudliwe i zdenerwowane. Zatem, gdy pies ma problemy z zasypianiem, nie może znaleźć sobie miejsca, często szczeka i goni za swoim ogonem, najlepszym środkiem zaradczym jest wspólny bieg.

Bieganie z psem na smyczy

Zestaw do biegania z psem jest bardzo ważny. Odpowiadamy przecież za bezpieczeństwo czworonoga. Najważniejsze są trzy elementy: smycz do biegania z psem, pas biodrowy i uprząż.
Smycz do biegania z psem służy do jego kontroli. Komfort zależy w dużej mierze od jej jakości. Smycz do biegania z psem musi być również odpowiednio przystosowana do wzrostu, prędkości, wstrząsów czy nagłych skrętów. Odpowiada za płynność biegu i wygodę. Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na jakość karabińczyków, płynność ciągnięcia i trwałość użytej gumy. Ważne jest, aby smycz nie była zbyt długa, w innym przypadku mogłaby plątać się pod nogami i dać psu zbyt dużo wolności. Najlepiej sprawdzi się 2-metrowa smycz do biegania z psem.
Jeśli chodzi o karabińczyk – najlepsze są wykonane z brązu. Dzięki swojej strukturze będą niezawodne prawie w każdych warunkach. Przy zakupie należy jednak uważać na błyszczące stopy o srebrnym kolorze – nie są one trwałe i mogą zranić zwierzę. Można rozpoznać je po dużo niższej cenie. Smycz do biegania z psem powinna mieć pętlę po stronie biegacza.

Pas biodrowy do biegania z psem

Pas biodrowy do biegania z psem można kupić lub wykonać samemu. Dobrym materiałem będzie uprząż do wspinaczki skałkowej, jednak o wiele lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kupienie go. Pas biodrowy do biegania z psem musi być wygodny, warto więc przy zakupie zwrócić uwagę na stopień miękkości. Ważne, aby w miejscu, w którym przylega do pleców, nie uwierał. Szerokość pasa powinna wynosić około 8 centymetrów. Sprzęt nie może przyczyniać się do bólu pleców ani wpływać na styl biegania. Pas biodrowy do biegania z psem posiada z przodu jedno lub dwa metalowe kółka, ewentualnie karabińczyki, do których przymocowana jest linka ciągowa.

Uprząż do biegania z psem

Bardzo ważnym elementem jest również uprząż do biegania z psem . Nie powinna powodować ucisku na klatkę piersiową psa. Ważne, aby jej siła koncentrowała się na obojczykach i przedramionach. Dzięki dobrze dobranej uprzęży, zwierzę ma dłuższy krok oraz swobodę w klatce piersiowej. Szelki do biegania z psem nie powinny być kupowane na miarę. Pies się zmienia, może przytyć lub schudnąć, nie warto go zatem narażać na dyskomfort. Bardzo dobrym pomysłem będzie zakup uprzęży do biegania z psem typu guard. Jest zrobiona z taśmy nylonowej ze specjalnymi poduszkami, dzięki czemu zapobiega nasiąkaniu wodą. Oczywiście sprawdzi się także standardowa uprząż, lecz najważniejsze jest to, żeby była dopasowana do wielkości psa. Dobrze przylegające szelki do biegania z psem są niezbędną częścią zestawu do biegania – zapewniają wygodę i komfort zwierzęciu.
Bieganie z psem to ciekawy sport, który z pewnością sprawi tobie i zwierzęciu dużo radości. Oprócz wydzielanych endorfin, pozytywnie wpłynie na wasze zdrowie i poprawi relacje. Ważne jest, aby nie zapomnieć o akcesoriach, które są potrzebne do uprawiania tego sportu. Bez nich bowiem bieganie może być niebezpieczne. Decydując się na smycz, pas i uprząż postępujemy też przepisowo i okazujemy szacunek pieszym, którzy czują się swobodnie w bliskim towarzystwie zwierzęcia.
Autor: Adrian Adamczyk
Pozostałe wiadomości