Zwierzęta

  Zwierzęta

  Zdecydowano o odstrzale 30 żubrów w Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej. Mają to zrobić odpłatnie myśliwi. Informacja ta wywołała burzę. O komentarz poprosiliśmy dziennikarza Adama Wajraka, biologa prof. Rafała Kowalczyka oraz aktora i ambasadora WWF Marcina Dorocińskiego. Dlaczego ich zdaniem podjęto decyzję o odstrzale? Ile myśliwy płaci za odstrzał żubra? Co mogą zrobić obrońcy zwierząt, aby uchronić żubry?

  Ta historia ukraińskich psów obiegła cały świat. Pies przez dwa dni ogrzewał własnym ciałem ranną sukę, swoją siostrę, która leżała na torach. Kiedy nadjeżdżał pociąg, kładł się obok niej. W Dzień Dobry TVN wolontariusze, którzy zostali poinformowani o zwierzętach przez maszynistę, Wiera Romanowa i Denis Małafiejew opowiedzieli o przeprowadzonej akcji ratunkowej. Jak zwierzęta znalazły się na torach? Czy wróciły do swoich właścicieli? Czy suczka Luci jest już zdrowa?

  Niektóre zwierzaki źle znoszą huk petard. Jak zatem pomóc im przetrwać wybuchowego sylwestra? Czy warto dawać pupilom środki uspokajające? O tym w Dzień Dobry TVN aktorka Zofia Zborowska i behawiorysta zwierząt Krzysztof Tatar. Nasi goście przyszli do studia z Wiesławą i Santosem, którzy - jak się okazało - mieli "wywalone" na sławę ;)

  W okolicach Serocka znajduje się niezwykły dom - hospicjum dla psów i kotów. Prowadzi go pani Iwona Gabor Kantorowicz, która postanowiła poświecić swoje życie pomocy zwierzętom. Do hospicjum trafiają stare psy i koty, których nikt nie chciał. Bardzo często są to pupile, których właściciele umarli. Nikt nie zaadoptuje takich zwierząt, więc hospicjum jest ich jedyną alternatywą - gdyby nie ono, trafiłyby do schroniska. Pani Gabriela i jej podopieczni stanęli przed dużym problemem - w maju 2017 mają stracić dach nad głową. W Dzień Dobry TVN Olga Bołądź, ambasadorka fundacji Chata Zwierzaka, powiedziała jak możemy im pomóc.

  "Cieszę się z każdego pozytywnie zakończonego procesu leczniczego, ale (...) o wiele większą radość sprawia mi to, że pies, który do tej pory gdzieś leżał, był przemarznięty, brzydki czasami śmierdzący i nikt go nie chciał ... ZNAJDUJE DOM". Rok temu weterynarz Artur Różycki został ukarany przez sąd za ... działania związane z pomocą bezdomnym zwierzętom. Wyrok wywołał burzę w internecie pod petycją broniąca weterynarza podpisało się ponad 40 tysięcy internautów. Niedawno sąd uniewinnił weterynarza. Poznajcie człowieka o wielkim sercu.

  Według niektórych, ubranka dla psów to nie fanaberia, a raczej konieczność. Jakie rasy psów powinny nosić sweterki? Czy psu nie przeszkadza takie ubranko? Jakie części ciała psa powinny być okryte? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psią stylistkę Katarzynę Rajchel.

  W Krasiejowie, w województwie opolskim, odkryto szczątki latającego gada sprzed 230 milionów lat! O tym, dlaczego to odkrycie jest tak ważne i jak wygląda praca paleobiologów opowiedzieli nam nasi goście Martyna Wojciechowska i dr hab. Tomasz Sulej.

  Na Stadionie Narodowym trwa 38. Międzynarodowa Wystawa kotów. Dorota Gardias wybrała się tam, by podziwiać prawdziwe, kocie piękności! Trochę jej zazdrościmy :)

  To niezwykle istotne, czym karmimy swojego psa. Dlatego warto się zastanowić, czy zdrowa jest karma kupowana w sklepach, czy może jednak lepiej przygotowywać jedzenie dla pupila w domu? Tematem zajęła się prowadząca cykl "(Ro)zważmy to..." Katarzyna Bosacka, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Jak i czym bawić się z psem w domu? Z jakich gadżetów twój pupil będzie najbardziej zadowolony? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy instruktora szkolenia psów Radka Ekwińskiego i hodowcę psów Aleksandrę Łupińską. Przyszli razem ze swoimi czworonogami.

  Artur Sokołowski i Michał Stelmaszyk zainspirowali się operacją, o której mówiliśmy w Dzień Dobry TVN kilka miesięcy temu. W legionowskiej klinice weterynaryjnej, w miejsce amputowanej łapy, lekarze wszczepili psu bioniczną protezę. Nasi goście poszli o krok dalej - Shila, bohaterka naszego reportażu, dostała dwie nowe łapki! W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli nam o endo- i egzoprotezach. Czy, z czasem, trzeba je wymieniać? Jak radzą sobie ich pacjenci po operacjach? Zobaczcie!

  Bezpańskie psy spotykamy zarówno w mieście jak i poza nim. Te miejskie zazwyczaj nie są agresywne, gdyż na co dzień mają kontakt z ludźmi. A co gdy podczas spaceru w lesie albo biwaku zaatakuje nas dzika wataha? Uciekać czy zastygnąć w jednej pozie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ivanem Komarenko, który na wakacjach doświadczył takiego ataku i terapeutką zachowań psów Anetą Awtoniuk.

  Sacha Dench jest szefową działu medialnego WWT - brytyjskiej organizacji zajmującej się ochroną zwierząt. Tej jesieni, fanka latania i nurkowania na wstrzymanym oddechu, wyruszyła motoparalotnią z Rosji do Anglii. Dlaczego? Z miłości do natury! Sacha leci razem z łabędziami czarnodziobymi, których populacja w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się o połowę. Brytyjscy naukowcy postanowili prześledzić ich szlak, aby sprawdzić dlaczego liczba tych ptaków spada w tak zastraszająco szybkim tempie. Z latającą kobietą-ekolog szybki wywiad przeprowadził reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Z okazji "Dnia jeża" Bartek Jędrzejak wybrał się, z kamerą Dzień Dobry TVN, do schroniska dla jeży. Zobaczcie jak przygotowują się one do snu zimowego.

  Media społecznościowe szturmem zdobywa wyzwanie, które ma na celu uświadomienie użytkownikom tragiczną sytuację pszczół. Na czym polega #pszczelendż, czy nasi goście Joanna Krupa i Robert Biedroń sprostali wyzwaniu? O sposobach na ratowane pszczół opowiedział, w studiu Dzień Dobry TVN , Robert Cyglicki z Greenpeace Polska.

  Właściciele psów doskonale wiedzą, że to właśnie ich podopieczny jest najmądrzejszy i najpiękniejszy na świecie. Nie liczy się rasa wielkość czy umiejętności. Liczy się bezgraniczna miłość, którą psy obdarzają swoich opiekunów. W Dzień Dobry TVN z prof. Wiesławem Bogdanowiczem rozmawialiśmy dziś o psiej "superrasie" - czyli o kundlach! Co je wyróżnia, co sprawia że są tak wyjątkowe?

  Za oknem piękna pogoda, a to sprzyja chodzeniu po górach. Jak odpowiednio ubrać się i w co wyposażyć, kiedy planujemy wyjście w Tatry? Jak zachować się, kiedy na drodze pojawi się niedźwiedź? Z Naczelnikiem TOPR-u w Zakopanem Janem Krzysztofem rozmawiał Filip Chajzer. Zobaczcie, czym na końcu rozmowy podpadł dziennikarz Dzień Dobry TVN? ;)

  Wraz z rozpoczęciem urlopów wzrasta liczba psów porzuconych przez swoich właścicieli. Co zrobić ze zwierzakiem w czasie wakacji? Pupila można zostawić np. w specjalnym psim hotelu lub zabrać go ze sobą. Gościem Dzień Dobry Wakacje była dziennikarka Katarzyna Świerczyńska, która zawsze podróżuje ze swoim psiakiem. Jak zaplanować wakacje z psem? Jakim środkiem transportu najlepiej jest podróżować? I co jest niezbędne w czasie takiego wyjazdu?

  Na jednej ze szkół na warszawskiej woli zawisła kartka z ostrzeżeniem o atakujących wronach. Jak tłumaczy strażnik miejski Piotr Mostowski, ma to związek z obecnym okresem lęgowym ptactwa. Wrony bardzo pilnują swoich piskląt. Jak wygląda atak wron? Jak go uniknąć? I jak powinniśmy się zachować, gdy spotkamy inne dzikie zwierzęta na swojej drodze? Ze strażnikiem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  "Ocena konia opiera się na jego wyglądzie"! W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym, jak przygotować, do wystawy, konia wartego milion dolarów! Jak wygląda jego trening i dlaczego ludzie z całego świata przyjeżdżają do Polski by podziwiać zwierzęta wyhodowane w naszych stadninach? Gościem Kingi i Piotra był trener i prezenter koni Mariusz Liśkiewicz.

  9-letnia dziewczynka została pogryziona przez psa. Dziecko ma poważne obrażenia i obecnie przebywa w szpitalu. Jak goją się rany kąsane? Czy dziecko ma szansę na całkowite wyleczenie? Co grozi właścicielowi agresywnego psa? Jak reagować, gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji? Jak się bronić? Zapytaliśmy o to naszych gości. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiedli: dr Janusz Greese Łyko, chirurg plastyczny, Marcin Szyndler z Komendy Główej Policji i Radek Ekwiński, instruktor szkolenia psów.

  "Każdy może mieć własną kurę". Na czym polega "kurza adopcja", co zyskują osoby, które zdecydują się na wzięcie kury pod swoje skrzydła i czy kury dobrze się czują w nowej sytuacji? ;)

  Koty słyną z tego, że chadzają własnymi drogami i dają się pogłaskać tylko wtedy, kiedy same tego chcą. Czy zatem tak niezależne zwierzę można wychować? Jak odczytywać sygnały dawane przez kota? I po ilu tygodniach można zabrać małego kotka z hodowli? Zapytaliśmy o to, goszczącą w Dzień Dobry TVN, zoopsychologa i behawiorystę lek. wet. Jolantę Łapińską.

  Według badań dra George Murrey'a Levicka pingwiny Adeli znęcają się seksualnie nad swoimi pobratymcami. Bardziej szokujące jest to, że do zaspokojenia swoich chuci wykorzystują również ciała zmarłych pingwinów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarza Wojciecha Mikołuszko i dra Szymona Drobniaka, aby powiedzieli nam o przyczynach takich zachowań.

  My, Polacy kochamy psy, ale nie oznacza to, że potrafimy się nimi prawidłowo zająć. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy instruktora szkolenia psów Radka Ekwińskiego, aby wyjaśnił nam, jak spacerować z naszym czworonożnym, szczekającym przyjacielem, aby ten był szczęśliwy. Dowiedzieliśmy się również, jak wygląda spacer pary bez przyszłości, przedszkola na wycieczce, reprezentacji polski w piłce nożnej, oddziału terrorystycznego i w końcu - Indianina na ścieżce :)

  160 zawodników i 260 koni z całego świata. Bartek Jędrzejak zabrał nas dziś na Cavaliadę - Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata, największe tego typu wydarzenie w Polsce. Obok sportowej rywalizacji znalazło się tam też miejsce na sztukę! Zobaczcie!

  Akcja 500 zł plus przekroczyła granice gatunku. Można je dostać już nie tylko na dziecko, ale także na psa. Na ten pomysł wpadła gmina Goszczanów. Pojechał tam dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Sprawdził, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać tę kwotę.

  Sobotni poranek Bartek Jędrzejak spędził w towarzystwie foczej rodziny, która, już za dwa miesiące, znacznie się powiększy! :) Zobaczcie jak wygląda focze USG i zaproponujcie imiona dla 4 młodych foczek! Imiona muszą być związane z morzem i zaczynać się na literę "O"! Do dzieła!

  Internet obiegła wiadomość, że na początku tego roku u wybrzeży Nowej Zelandii, w zatoce Bay of Islands na Wyspie Północnej, znaleziono rybę z nogami. Swoją popularnością przebiła nawet Nemo z bajki Disneya. O wyjątkowości tej ryby reporter Dzień Dobry TVN Michał Malinowski rozmawiał z Andrew Stewardem z Muzeum Te Papa Tongarewa w Nowej Zelandii. Czy jej niezwykły wygląd ma związek z zatruciem środowiska?

  Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka, który potrafi dostarczyć nam wiele radości. Jakie jeszcze korzyści płyną z posiadania czworonoga? Dlaczego warto namówić babcię i dziadka do przygarnięcia psa? Jaki to ma wpływ na ich zdrowie? Jaka rasa będzie najlepszym kompanem dla osoby w podeszłym wieku? Opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN Radek Ekwiński, instruktor szkolenia psów.