Lizawka to najprostszy sposób na uzupełnienie zapotrzebowania na składniki mineralne i witaminy. Powinna być stałym elementem codziennej diety zwierząt, głównie bydła i koni. Wykonana może być jedynie z sodu lub z wieloma dodatkami. Niedobór witamin i minerałów przekłada się na słabą kondycję zwierząt i spadek odporności. Co to jest lizawka? Jaką rolę odgrywa w codziennej diecie? Jakie składniki powinna zawierać?
Przez rosyjską inwazję na Ukrainę cierpią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Tym dzikim, które jeszcze do niedawna mieszkały w kijowskim zoo, zdecydował się pomóc ogród zoologiczny w Poznaniu. Jakie zwierzęta już do niego trafiły? Które przyjadą niebawem? Czego potrzebują? O tym Bartek Jędrzejak rozmawiał z Małgorzatą Chodyłą, rzeczniczką poznańskiego zoo.
Obowiązują zmienione procedury.
Sen pełni niezwykle ważną rolę w życiu psów. Czworonogi przesypiają nawet kilkanaście godzin dziennie, poza tym lubią wylegiwać się i drzemać po jedzeniu. Przed zakupem lub adopcją pupila, każdy właściciel musi wyposażyć się w psią wyprawkę. Jej najważniejszym elementem jest legowisko. Powinno być dopasowane do rozmiarów czworonoga i wykonane z miękkich oraz wytrzymałych materiałów. Ponadto w przypadku psa-alergika, zarówno wypełnienie, jak i obszycie zewnętrzne muszą zawierać w swoim składzie nieuczulające tkaniny. Legowiska dla labradora charakteryzują się nieskomplikowaną budową. Zazwyczaj polecane są płaskie modele lub z niskimi ściankami.
Oświetlenie w akwarium odgrywa bardzo ważną rolę w pielęgnacji roślin i zwierząt. Zbyt duża ilość ostrego światła powoduje nadmierny rozwój glonów, natomiast w słabo oświetlonych akwariach zauważa się słaby rozwój roślin, osłabienie i chorowitość ryb. Dobrze dobrane świetlówki wspomagają biologiczne procesy zachodzące w ekosystemie akwarium. Jakie świetlówki do akwarium wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Już od tygodnia trwa wojna w Ukrainie. Ataki bombowe niszczą i utrudniają życie ludzi w całym kraju. Ofiarami są jednak także bezbronne zwierzęta. Niektóre polskie organizacje starają się im pomagać, a poznańskie zoo postanowiło uratować egzotyczne gatunki z ogrodu zoologicznego w Kijowie. Ich transport był otoczony przez rosyjskie czołgi.
Wiele osób wybiera partnera, kierując się przede wszystkim jego charakterem. Tymczasem w świecie zwierząt kluczowe znaczenie ma wygląd. Jakie tajemnice kryje intymne życie zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo i współautor książki "Sekrety życia seksualnego zwierząt".
Chcesz rozpocząć hodowlę mrówek w warunkach domowych? Musisz wiedzieć, skąd zdobyć owady, a także w jaki sprzęt się zaopatrzyć. Podpowiadamy, od czego zacząć.
Zbliżająca się wiosna to czas, kiedy ptaki poszukują miejsc lęgowych. Powracają do budek albo zasiedlają je po raz pierwszy. Ważne jest, aby w odpowiedni sposób przygotować im te miejsca. Jak? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział przyrodnik i filmowiec, Marcin Kostrzyński.
Węże domowe zyskują na popularności, jako pupile. Ich hodowla wymaga jednak odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Ważna jest nie tylko wiedza na temat warunków życia tych kolorowych gadów, ale także umiejętność odpowiedniego postępowania z nimi. Niektóre gatunki muszą mieć stosowne dokumenty legalizacyjne.
Chomik panda nie jest odrębną rasą chomika, a jedynie odmianą chomika dżungarskiego (merle) lub syryjskiego (black banded). Coraz bardziej popularne stały się również praktyki farbowania chomików dżungarskich i sprzedawania ich pod nazwą "chomik panda". To jednak tylko chwyt marketingowy mający zachęcić do kupna zwierzęcia.
Każdego roku w pierwszej połowie lutego chiropterolodzy z Trójmiasta liczą nietoperze zimujące w podziemnych kryjówkach znajdujących się w okolicach województwa pomorskiego. W jednym z poszukiwań towarzyszyła im nasza reporterka.
Rosja zaatakowała Ukrainę. Setki tysięcy osób cierpi, wielu w pośpiechu opuszcza swoje domy, szukając schronienia, w obawie o życie swoje i najbliższych. Cierpią ludzie, ale cierpią również zwierzęta. Jak im pomóc? Jest akcja...
Materac ortopedyczny dla psa przydaje się szczególnie wtedy, gdy pupil cierpi na choroby zwyrodnieniowe stawów, uległ wypadkowi lub jest w trakcie rekonwalescencji po zabiegu. Legowiska rehabilitacyjne zapewniają zwierzęciu komfort podczas długiego leżenia i zmniejszają dolegliwości bólowe.
Czy zdarzyło ci się widzieć psa z kolorową wstążką, chustką lub apaszką? To nie moda wśród właścicieli psów, a sposób komunikacji bez słów. Każdy kolor ma inne znaczenie i świadczyć może o tym, że np. pies jest nieufny lub nie wolno go dotykać. O czym świadczy żółta wstążka u psa?
Żółwie wodne, a właściwie wodno-lądowe, to chętnie wybierane zwierzątka domowe. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wymagająca jest hodowla tych gadów. Wskutek tego wiele żółwi trzymanych jest w zbyt małych lub źle wyposażonych akwaterrariach, a także cierpi z powodu źle dobranej diety.
Drzwiczki dla kota to udogodnienie nie tylko dla zwierzęcia, ale i dla jego właściciela. Dzięki nim kot ma więcej swobody i nie trzeba za każdym razem otwierać mu drzwi. Sprawdź, gdzie najlepiej je zamontować i jak to zrobić.
Owczarki alzackie nazywano dawniej niemieckimi. Odpowiednie szkolenie przygotuje je do pracy w wojsku i policji, a stanowczy i kochający właściciel zdobędzie przyjaciela na wiele lat. Jakie są charakterystyczne cechy owczarków alzackich?
Koty to niezwykłe zwierzęta. Przyzwyczajone do wolności i niezależności niechętnie podporządkowują się człowiekowi. Mogą z nim jednak nawiązywać silną więź emocjonalną, co doskonale potwierdza felinoterapia. W przeciwieństwie do dogoterapii – jej reguły i zakres ustalane są przede wszystkim przez kota. To on decyduje, ile, co i komu przekaże od siebie.
Większość właścicieli psów stara się urozmaicić życie pupili ciekawymi gadżetami. Akcesoria dla zwierząt powinny być przede wszystkim funkcjonalne, bezpieczne i wytrzymałe. W co powinni zaopatrzyć się miłośnicy czworonogów, którzy nie wyobrażają sobie życia bez swoich podopiecznych?
Klatka kennelowa dla psa u części właścicieli wzbudza negatywne skojarzenia. Tymczasem jest to polecane przez behawiorystów niezbędne narzędzie wykorzystywane w terapii lękliwych i nadpobudliwych czworonogów. Odpowiednio dobrany i użytkowany kennel zapewni pupilowi poczucie bezpieczeństwa i relaks.
17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Te zwierzęta już wiele lat temu podbiły serca ludzi na całym świecie i stały się ikonami popkultury. Czym zachwycają ludzi?
Obroża dla kota to temat dyskusyjny. Zwolennicy uważają, że kotom wychodzącym jest niezbędna, aby oznaczyć, że mają opiekuna i umieścić na niej dane kontaktowe w razie zgubienia się kota podczas samotnych wędrówek. Przeciwnicy z kolei podnoszą argument, że kot może się przez nią zawiesić na płocie czy drzewie. Jednak obecnie odchodzi się od wypuszczania kotów.
Odpowiedziała behawiorystka Aneta Awtoniuk.
Koty są uznawane za zwierzęta, które nie podporządkowują się woli człowieka i zawsze chodzą swoimi ścieżkami. Czy przekonanie to nie wynika z ich specyficznej komunikacji z człowiekiem? Czy można je nauczyć mówić w "naszym" języku? Dowiecie się tego z naszego materiału.
W Światowy Dzień Kota przypominamy, że każde zwierzę zasługuje na bezpieczny i pełen ciepła dom. Nie wszystkie czworonogi mogą jednak liczyć na ten komfort. Żyją w schroniskach i wciąż czekają na nowych opiekunów i bezwarunkową miłość. Poznajcie historie Bonusa, Manci, Smeagola i Bogusia z Fundacji Przyjaciele Palucha. Razem możemy odmienić ich los.
Niektórzy uważają, że koty to stworzenia "bez duszy" i nie potrafią się przywiązać do człowieka. To jednak nie jest prawda - potrafią być czułe, kochające i wspierające. O tym, jak wiele potrafią wnieść do codziennego życia przekonują się codziennie różni celebryci. Sprawdź, jak wyglądają koty gwiazd!
W Bydgoszczy pojawił się pierwszy bocian. Ptak zwany Maćkiem rozgościł się już w swoim gnieździe i czeka na członków rodziny. Co jeszcze zdradził ornitolog?
Mieszkanka miasta Hagen w Niemczech po powrocie do domu natknęła się na nieproszonego gościa - dzika. Zwierzak wylegiwał się na kanapie w salonie. Przestraszona kobieta natychmiast wezwała policję.
Szynszyla to zwierzę stadne, należy wziąć to pod uwagę w domowej hodowli. W samotności ten piękny gryzoń nie będzie czuł się dobrze. Klatka dla szynszyli powinna być na tyle duża, żeby zapewnić komfortowe warunki dla kilku osobników. Kluczowa jest liczba półek.