Budki lęgowe - do czego służą?
Domki dla ptaków znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie przyroda poskąpiła obecności dzięciołów oraz starych drzew, a tym samym odpowiednich do zamieszkania dziupli.
- Budki lęgowe robi się dlatego, że czasem brakuje miejsc, gdzie mogłyby zagnieździć się ptaki - tłumaczy w materiale Dzień Dobry TVN ornitolog Dawid Kilon.
Według eksperta wspomniane domki można zaobserwować nie tylko na wsiach, lecz także w większych miejscowościach. - W miastach również możemy zobaczyć budki wieszane na budynkach i są to budki najczęściej dla jerzyków. Może nas nieraz zdziwić widok wielkich budek na drzewach, z wielkimi otworami, są to budki np. dla sów, puszczyków, a nawet budki dla kaczek - wyjaśnia ornitolog.
Jak zbudować domek dla ptaków? Instrukcja
Proces powstawania ptasiego mieszkania przedstawił w reportażu Dzień Dobry TVN przyrodnik Łukasz Głowacki. - Polecam zbudować taką budkę z drewna, ponieważ jest to materiał naturalny - zarekomendował ekspert.
Do budowy domku potrzebne są następujące elementy:
- daszek,
- trzy drewniane części do zamontowania frontu, dwie z boku i jedna z tyłu,
- listwa do wieszania.
W pierwszej kolejności czyścimy deski, nawiercamy otwory, a następnie skręcamy wszystkie elementy. Po złożeniu części zaznaczamy i wywiercamy środek otworu wylotowego, wokół którego przykręcamy blaszkę. Do korpusu budki dołączamy daszek, a na dole montujemy haczyk, dzięki któremu można otworzyć domek. Z tyłu przykręcamy listwę, która posłuży nam do wieszania.
- Na daszku możemy zastosować różne materiały zabezpieczające. W tym przypadku będzie to kawałek papy - doradza Łukasz Głowacki. By zobaczyć poszczególne etapy budowy, zajrzyj do naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ptasia grypa w powiecie puckim. Czy wirus jest groźny dla człowieka?
- Biały wróbel to rzadki widok. Co sprawia, że ptak ma tak nietypową barwę?
- Odstraszanie szpaków. Proste i skuteczne sposoby na niechciane ptactwo
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN