Biały wróbel. Gdzie można go spotkać?
Na zdjęciu przesłanym do redakcji Kontakt 24 widać białego wróbla w niewielkim stadzie. Fotografia została zrobiona w środę w okolicach stacji kolejowej Wałbrzych Centrum. - Na początku myślałam, że to kanarek, ale jak podeszłam bliżej, to stwierdziłam, że to wróbel. Był w towarzystwie innych wróbli, samiczka go karmiła - opowiadała pani Martyna w rozmowie z redakcją Kontaktu 24.
Zwierzęta
Autorka zdjęcia dodała, że hobbystycznie zajmuje się fotografowaniem przyrody. - Zawsze kiedy fotografuję ptaki, to staram się dowiedzieć, co to za gatunek. Takiego okazu jeszcze nigdy nie widziałam, byłam w szoku - przyznała w rozmowie z dziennikarzami.
Biały wróbel. Jak często występują takie anomalie?
Adam Zbyryt ornitolog z Uniwersytetu w Białymstoku w rozmowie z tvnmeteo.pl przyznał, że białe wróble występują w przyrodzie niezwykle rzadko. Ekspert wyjaśnił, że za takie nietypowe umaszczenie ptaka - najprawdopodobniej - odpowiada tzw. mutacji ino. To jedna z rzadziej występujących mutacji u ptaków. Warto dodać, że w odróżnieniu od albinizmu, gdzie obserwuje się całkowity brak pigmentu, to w tym przypadku barwniki odpowiadające za czarne, szare lub brązowe ubarwienie są wytwarzane, ale następuje ich silna redukcja. Poza tym bardzo szybko ulegają one wypłowieniu na słońcu.
Ornitolog wyjaśnił, że sfotografowany wróbel "ma resztki melanin na ogonie, w okolicach dzioba i czarne oczy, co wskazuje na to, że jest to mutacja ino". Gdyby ptak był albinosem, to pokryty byłby wyłącznie białymi piórami, a jego oczy i nogi miałyby różowy kolor.
Specjalista dodał, że albinosy żyją zazwyczaj bardzo krótko. - Mają małe szanse na przeżycie. Brak barwnika powoduje, że ich widzenie jest zaburzone. Mają problemy z głębią ostrości, przez co są mniej płochliwe i mają problemy z oceną odległości, przez co łatwo padają ofiarami drapieżników - tłumaczył. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN Meteo.
Zobacz także:
- Tchórz zwyczajny – jak wygląda to zwierzę?
- W trakcie rodzinnego spaceru zastrzelono psa. Policja szuka sprawcy
- Budzą postrach wśród turystów, choć nie zawsze stanowią zagrożenie. Czy w Bałtyku żyją rekiny?
Autor: Katarzyna Oleksik/ps, ek
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24