Wydry orientalne zagrożone wyginięciem
Gatunek ten preferuje tereny bagienne, nawadniane pola ryżowe, oraz meandrujące rzeki, czyli wszystkie podmokłe tereny słodkowodne. Te urocze stworzenia są niezwykle stadne, żyją bowiem w wielopokoleniowych rodzinach, a potomstwem opiekują się wspólnie. Niestety utrata siedlisk, polowania i zanieczyszczenia środowiska, naraziły gatunek na wyginięcie. Dlatego narodziny maleńkich wydr cieszą pracowników zoo podwójnie.
Zwierzęta
– To wielki powód do radości. Każde urodzone w ogrodzie zoologicznym zwierzę przyczynia się do przedłużenia gatunków zagrożonych w naturze. Tym bardziej cieszy, że w naszym Orientarium pojawiają się maluchy. Marlenka i Vincent stworzyli rodzinę, którą lada moment będziemy mogli obserwować na jednym z wybiegów w nowoczesnym pawilonie
Wydry orientalne w łódzkim zoo
Rodzice - Marlenka i Vincent pierwszy raz spotkali się już w nowym domu. Wcześniej para mieszkała w różnych ogrodach zoologicznych. Z Holandii do Polski trafili w 2021 roku. Od tego czasu wydry pozostawały nierozłączne. Dzieląc wybieg spędzały czas na wspólnej zabawie, pływaniu i zabawach z opiekunami oraz zajadaniu krewetek, kalmarów i warzyw. W naturalnym środowisku żywią się one właśnie skorupiakami, rybami i płazami.
Do tej pory wydry były bardzo ufne i kontaktowe wobec swoich opiekunów. Gdy para została rodzicami, wiele się zmieniło. Wydry zrobiły się zdystansowane, uważne i zdecydowanie bronią swojego gniazda. - Wraz z nową rolą i rodzicielskimi obowiązkami często zwierzęta reagują właśnie w taki sposób. Stają się obrońcami swoich pociech. My szanujemy takie decyzje naszych podopiecznych i w czasie odchowu młodych ograniczamy ingerencje weterynaryjno-hodowlane do minimum - podkreśla lekarz weterynarii w Orientarium Anna Bunikowska. Gdy wyderki podrosną, pracownicy zoo założą im mikroczipy, które umożliwią ich identyfikację.
Nowo narodzone zwierzątka to dwie samiczki, jedna o wadze pół kilograma, druga 460 gramów. Dorosłe osobniki mierzą maksymalnie 90 cm, a ich waga dochodzi do 5 kg.
Na razie małe wydry znajdują się głównie na zapleczu pod baczna opieką rodziców i pracowników zoo, ale już niedługo goście będą mogli je podziwiać na wybiegu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie atrakcje oferuje łódzkie orientarium? Podwodny tunel ma aż 26 metrów długości
- Wyjątkowy spacer po Zoo w Borysewie. "Tutaj życie niektórych zwierząt zaczyna się w nocy"
- Pingwinie przedszkolaki we wrocławskim zoo. "Są bardzo śmiałe, mają delikatność kierowcy frontowego"
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images