Ogród

Odstraszanie szpaków. Proste i skuteczne sposoby na niechciane ptactwo

Ogród

Autor:
Patrycja
Sibilska
Szpak jedzący czereśnię

Posiadacze sadów, działek, czy domowych ogrodów w których rosną drzewka owocowe, znają szpaki doskonale. Szpak zwyczajny (Sturnus Vulgaris) - to niewielki ptak z wielkim apetytem na czereśnie, wiśnie, borówki i agrest. Jeśli więc chcesz cieszyć się owocnymi zbiorami, musisz znaleźć sposób jak odstraszyć szpaki. Podpowiadamy jak w prosty i skuteczny sposób możesz to zrobić.

W tym artykule przeczytasz:

 • na czym polega odstraszanie szpaków w ogródku i sadzie,
 • czego boją się szpaki - jaki dźwięk je odstrasza,
 • jak zrobić odstraszać na szpaki,
 • o domowych sposobach na odstraszanie szpaków,
 • jak odstraszyć szpaki z dachu.

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Odstraszanie szpaków w ogródku i sadzie

Zakładając ogród marzymy o porankach przy akompaniamencie ptasich treli, a jeśli dodatkowo mamy w nim drzewa i krzewy owocowe snujemy wizje obfitych plonów, którymi dzielić się będziemy z bliskimi. Niestety szpaki mogą skutecznie zrujnować te marzenia i zamiast z bliskimi, owocami podzielimy się z łakomym ptactwem. Jeszcze gorzej jest, kiedy sad stanowi źródło utrzymania ogrodnika, wtedy bitwa o owoce, przeradza się w istną wojnę.

Pytanie, jak odstraszyć szpaki, spędza spokojny sen z powiek sadowników. W poszukiwaniu sprawdzonych sposobów gotowi są sięgnąć po każdą broń. Nie każda metoda jest jednak skuteczna, a niektóre z nich mogą być nielegalne bez odpowiednich pozwoleń. Warto rozważyć wady i zalety każdej z nich oraz poznać wroga i jego zwyczaje.

Czego boją się szpaki - jaki dźwięk je odstrasza

Szpaki bardzo szybko się uczą, to doskonali i cierpliwi obserwatorzy. Dlatego wszelkie nieruchome i bezdźwiękowe metody po czasie zwyczajnie ignorują. Dobrze jest zatem wiedzieć, czego boją się szpaki i jaki dźwięk je odstrasza, na tyle skutecznie, że zrezygnują z okupowania naszego terytorium.

Odstraszacze dźwiękowe:

 • armatki hukowe - to broń o dużej sile rażenia, dlatego nie jest odpowiednia do ogrodu, czy miejsc sąsiadujących z zabudową zamieszkałą przez ludzi i zwierzęta. Stosuje się je na dużych terenach, takich jak pola i plantacje. Poziom wytwarzanego przez nie dźwięku to ponad 130 dB. Stosowanie armatek jest ściśle regulowane przepisami i wymaga odpowiednich pozwoleń,
 • urządzenia emitujące dźwięki drapieżników -  to alternatywa dla armatek hukowych, mająca znacznie mniejszy zasięg. Z powodzeniem można ją zastosować w ogródku. Dźwięki drapieżników są dla szpaków wyraźnym sygnałem zagrożenia, dlatego będą unikać ryzykownych lokalizacji. Jednak także tym przypadku trzeba dysponować pozwoleniem,
 • urządzenia emitujące ultradźwięki - najdroższe ze wszystkich dźwiękowych rozwiązań, jednak zupełnie nie inwazyjne dla człowieka. Można je stosować wszędzie i nie wymagają żadnych pozwoleń.

Jak zrobić odstraszacz na szpaki

Jak odstraszyć szpaki z czereśni, jak zrobić odstraszacz na szpaki i czym odstraszać szpaki, to chyba najczęściej pojawiające się pytanie wśród ogrodników amatorów, jak i sadowników. Szczególnie w okresie letnim, kiedy drzewa owocują, a ptaki żerują na plonach. Bardziej doświadczeni dzielą się swoimi pomysłami w Internecie, można tam znaleźć wiele pomysłów. Skuteczny odstraszać na szpaki powinien być ruchomy, szeleścić, trzepotać, idealnie jeśli będzie wyposażony w czujnik ruchu, który tę ferię barw, dźwięków i ruchów uruchomi, kiedy tylko szpak pojawi się w pobliżu. Najlepiej jeśli straszak na szpaki umieścimy nad drzewem.

Skutecznym sposobem są także gotowe siatki, wielorazowego użytku dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. O ile drzewa nie są zbyt wysokie, łatwo je zamontować i zdemontować do zbiorów. Musimy jednak pamiętać, że determinacja w walce o owoce dotyczy zarówno nas, jak i szpaki, więc ważny jest materiał i wielkość oczek siatki. Zbyt duże oczka nie będą przeszkodą, podobne jak zbyt słaby materiał, który ptaki rozdziobią.

Domowe sposoby na odstraszenie szpaków

Ze wszystkich znanych, domowych sposobów na odstraszanie szpaków chyba najbardziej popularny jest "strach na wróble" choć odstrasza nie tylko ten gatunek ptaków.

Inne domowe sposoby na odstraszenie szpaków:

 • firanki - na ochronę niskich drzewek można wykorzystać firanki, nie jest to może zbyt estetyczne rozwiązanie, ale liczą się efekty, a te w przypadku niewielkiej ilości drzew i krzewów, mogą okazać się satysfakcjonujące,
 • domowe konstrukcje - wszystkie ruchome elementy umieszone nad drzewami, najlepiej żeby przypominały drapieżne ptaki (gotowe można kupić w sklepach ogrodniczych) lub ukryte w korze drzewa trzepoczące maskotki, przymocowane do ramienia wycieraczki, uruchamianego za pomocą czujnika ruchu, wstążki, baloniki, nawet stare taśmy magnetofonowe lub foliowe torebki,
 • głośnik - ustawiony w sąsiedztwie drzewa, również może zniechęcić co bardziej płochliwego osobnika,
 • morwa - zasadzenie morwy w ogrodzie skutecznie odwróci uwagę szpaków od naszych plonów. Ponieważ ci ptasi smakosze, uwielbiają słodki smak owoców morwy, zdecydowanie bardziej niż jakikolwiek inny,
 • budka lęgowa - zainstalowanie budki lęgowej to pomysł arcyciekawy. Szpaki w okresie lęgowym bronią swojego terytorium przed innymi szpakami, dlatego istnieje szansa, że zaprzyjaźniając się z jedną szpaczą rodziną, wyżywić będziemy musieli tylko ją, a nie całe stado.

Jak odstraszyć szpaki z dachu

Szpaki w poszukiwaniu miejsca na gniazdo potrafią zadomowić się pod naszym dachem. Choć nie wdadzą się może w bójkę o pilota do telewizora, skutecznie mogą zakłócić spokój domowników i dodatkowo żerować w ogrodzie. Na takich lokatorów też są skuteczne sposoby odstraszania, między innymi:

 • metalowe kolce - montowane na brzegach dachu kolce stanowią skuteczną metodę odstraszającą szpaki. Wbrew pozorom także humanitarną, ponieważ kolce nie ranią ptaków, ze względu na tępe zakończenia,
 • żele, spray, taśmy z klejem - niektóre z nich powodują, że ptaki widzą ultrafioletowe światło, które rozpoznają jako ogień, a zawarte w żelu oleje wydzielają dodatkowo nieprzyjemny dla ptaków zapach, taśmy i spray są lepkie, więc ptaki unikają miejsc nimi zabezpieczonych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości