Ptasia grypa w powiecie puckim. Czy wirus jest groźny dla człowieka?

Autor:
Justyna
Piąsta
Źródło:
tvn24.pl
łabędź

Kilkadziesiąt martwych ptaków znaleziono w powiecie puckim na Pomorzu. Wyniki badań laboratoryjnych nie pozostawiają wątpliwości - zwierzęta były zakażone ptasią grypą. W Pucku zebrał się sztab kryzysowy w tej sprawie.

Ptasia grypa w powiecie puckim

Kilka dni temu na linii brzegowej Zatoki Puckiej na odcinku Chałupy - Kuźnica policja odnalazła szczątki 30 ptaków. W następnych dniach znaleziono kolejne. We wtorek 31 stycznia Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Pucku otrzymał wyniki badań laboratoryjnych, które potwierdziły, że zwierzęta były zakażone ptasią grypą.

Zwierzęta

To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątkoDzień Dobry TVN
wideo 2/33

W środę 1 lutego w Pucku zebrał się powiatowy sztab kryzysowy. Jak podaje serwis tvn24.pl, powiatowy lekarz weterynarii Marek Karwacki przekazał, że straż miejska, policja, straż pożarna, a także służby gminne podejmą działania, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Jak dotąd nie ustalono ogniska ptasiej grypy, dlatego zagrożony jest cały powiat.

Ptasia grypa - ostrzeżenie

Marek Karwacki podkreślił, że wirus nie jest groźny dla człowieka. Osoby, które znajdą się w pobliżu zbiorników wodnych w powiecie puckim powinny zachować ostrożność i nie dotykać martwych ptaków.

- Jeśli zobaczymy martwego ptaka należy zaalarmować strażników miejskich lub policję - wskazał powiatowy lekarz weterynarii.

Karwacki ostrzegł również hodowców drobiu. Nie należy poić zwierząt wodą zasilaną ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Evin Gul/Getty Images

Pozostałe wiadomości