„Polski Psi Detektyw”, czyli policjantka z Elbląga na tropie oprawców zwierząt

Od roku obowiązują w Polsce nowe, surowsze przepisy dotyczące porzucania niechcianych zwierząt. W świetle prawa czyn ten uznawany jest za przestępstwo znęcania się, a osoba winna jego popełnienia może spędzić w więzieniu nawet 3 lata. O ratowaniu zwierzaków opowiedziała aspirant Iga Sozoniuk, szerzej znana jako Ace Ventura Psi Detektyw.

Wydział do spraw zwierząt

Aspirant Iga Sozoniuk na co dzień zajmuje się sprawami nieletnich i ściga przestępców krzywdzących zwierzęta. Przy wykonywaniu swoich obowiązków współpracuje ze schroniskiem dla zwierząt w Elblągu. Jej zaangażowanie i troska o los czworonogów zapewniły jej miano Ace’a Ventury Psiego Detektywa. Skuteczność i nieustępliwość aspirant Sozoniuk docenił również Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, który podziękował jej za profesjonalne wykonywanie obowiązków.

Najtrudniejsze są interwencje, podczas których spotykam się z takim obrazem, że wiem, że nic nie pomoże temu zwierzęciu. Nic nie da, że dokonam zatrzymania, akt oskarżenia zostanie zaakceptowany, że sprawa zakończy się wyrokiem, bo ja nie dam rady go uratować wyznała aspirant Iga Sozoniuk.

Co mówią przepisy?

Definicja znęcania się nad zwierzętami jest bardzo szeroka i cały czas jest poszerzana. Karą za znęcanie się nad zwierzętami może być pozbawienie wolności do lat 3, kary pieniężne do 100 tysięcy złotych lub dożywotni zakaz posiadania zwierząt. Niestety niezwykle rzadko zdarza się, żeby sądy stosowały karę pozbawienia wolności, na ogół wyroki są dużo lżejsze.

W ostatnich latach orzecznictwo sądów i prokuratur się zmieniło – traktuje się zwierzęta, jako istoty żywe, które czują, mają psychikę, odczuwają ból i cierpienie – podkreśliła Eliza Kuna, prawnik.

Zobacz też:

Dorota Wellman i Bartek Jędrzejak pomagają bezdomnym zwierzętom. Ty też możesz!

Zwierzęta mówią nie tylko w Wigilię, trzeba po prostu umieć je słuchać

Prezent dla psa – kryteria wyboru i przykładowe pomysły

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości