Kot kartuski to rasa, która ukształtowała się we Francji. Jest to najstarsza rasa świadomie hodowana w Europie. Pierwsze koty zostały przywiezione do Francji prawdopodobnie już w XV wieku.
Kot norweski leśny to narodowy kot Norwegii – taki tytuł nadał mu król Olaf w latach 70. XX wieku. Norweski kot leśny jest bardzo popularny w krajach nordyckich, a także we Francji. Jednym z najbardziej znanych kotów norweskich leśnych jest Sølvfaks – bohater książki autorstwa Gabriela Scotta.
Kot egipski to jedna z najstarszych naturalnych ras kotów. Wielu badaczy sugeruje nawet, że może być on protoplastą wszystkich znanych obecnie ras. Charakterystyczną cechą egipskich kotów mau są cętki – znajdują się one zarówno na futrze, jak i na skórze.
Koty burmskie wywodzą się z dalekiej Azji, a pierwsze wzmianki o istnieniu tej rasy pochodzą z XIV wieku. Koty burmskie wyróżniają się niepowtarzalnym, nieco egzotycznym wyglądem, dużą aktywnością oraz bardzo przyjaznym usposobieniem.
Kot birmański nazywany jest świętym kotem z Birmy nie tylko dzięki legendom, które towarzyszą tej rasie, ale także z uwagi na wyjątkowo wyważony charakter i piękny wygląd. To koty, które potrafią stworzyć z właścicielem wyjątkową więź.
Kilka miesięcy temu cała Polska żyła sprawą pieska Fijo, któremu właściciel zmiażdżył kręgosłup, połamał żebra, stłukł szczękę i wybił zęby. Niestety mimo długiego leczenia nie udało się przywrócić pieskowi czucia w tylnych łapkach i teraz musi się poruszać za pomocą specjalnego psiego wózka. W chwili obecnej Fijo czeka na odpowiedni dom. Jakie warunki powinna spełniać rodzina, która chciałaby go zaadoptować? Do ośrodka, w którym przebywa Fijo pojechał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Jak reagują właściciele zwierząt, które są im odbierane przez patrol interwencyjny? Jakie kwalifikacje posiadają członkowie takich grup i ile zgłoszeń dziennie dostają ich organizacje? Naszymi gośćmi byli Dawid Fabjański - Koordynator Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue i Grzegorz Bielawski - Pogotowie dla Zwierząt: "Mamy obowiązek, a nie możliwość, odebrania zwierzęcia, jeżeli jego zdrowie lub życie jest zagrożone". Czy, na przestrzeni lat, sytuacja zwierząt w Polsce zmienia się na lepsze?
Podróż samochodem z psem wymaga odpowiedniego przygotowania. W czym go przewozić? Jak unieruchomić transporter, aby nie latał po aucie? O tym mówił gość Dzień Dobry TVN behawiorysta Dawid Zawadzki.
Są osoby, które na czas urlopu decydują się oddać swojego pupila do hotelu dla psów. Mają w czym wybierać, bo takich miejsc jest coraz więcej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy behawiorystę Radka Ekwińskiego, aby zapytać, na jakie usługi proponowane przez hotele i kompetencje ich właścicieli zwracać uwagę oraz po czym poznać, że pies nie jest gotowy na rozłąkę z panem.
W ciągu ostatnich kilku tygodni na bałtyckich plażach znaleziono już 9 martwych fok. Część z nich ewidentnie została zabita przez ludzi. Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo, które ma wykazać kto zabija bałtyckie foki. O sytuacji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Janem Wilkanowskim z błękitnego patrolu WWF. Jak skutecznie chronić te zwierzęta?
Gościem Dzień Dobry TVN był dziś Tomasz Petryka - hodowca pszczół, który założył pasiekę m.in. na dachu Opery Narodowej. Jak buduje się taki ul i na czym polega hodowla pszczół?
W parku miejskim w Nysie na stałe zamieszkały aleksandretty obrożne. Ptaki czują się tam bardzo dobrze i już zaczęły wychowywać potomstwo. Gdzie naturalnie występują te papugi? Czy mieszkańcy Nysy chcą, aby się zadomowiły? A co o tym myślą ornitolodzy? Sprawdziliśmy to.
W schronisku na Paluchu jest wiele wspaniałych futrzaków spragnionych miłości i własnego kąta. Wśród nich są: pożeracz parówek Bąbel, młoda duchem Szansa, gangsta Maxio, uwielbiająca romanse Kropeczka, całuśny Amor oraz kochająca modę i czerwone dywany Bianca. Zostaniesz ich drugą połówką? :) Pieski zaprezentowali prowadzący Dzień Dobry TVN Dorota Wellman i Marcin Prokop.
Mieszkańcy Warszawy alarmują, że są atakowani przez wrony. Jedną z kobiet ptak dziobnął w głowę. Dlaczego wrony mogą się tak zachowywać? Sprawę postanowił zbadać nieustraszony dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki ;)
Kiedy robi się ciepło, żmije budzą się z hibernacji. Kiedy mogą zaatakować? Czy ich ugryzienie jest groźne dla ludzi? Jaką rolę odgrywają w ekosystemie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN herpetologa dra Krzysztofa Klimaszewskiego z Wydziału Nauk o Zwierzętach na SGGW.
Masaż relaksacyjny dla psów może wydawać się fanaberią, ale dla zestresowanych lub pracujących psów jest naprawdę pożyteczny. Jak się go wykonuje? Jak długo powinien trwać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN trenerkę szkolenia psów, dogoterapeutkę Katarzynę Nowicką. Dowiedzieliśmy się również od niej, na czym polega masaż TTouch. Naszemu gościowi towarzyszyła w studiu śliczna Fibi :)
Wiele dzieci marzy o psie. Czy są rasy, które są bardziej predysponowane do przebywania z naszymi pociechami? Jak wprowadzić psa do rodziny, w której jest dziecko? Jak przygotować psa na pojawienie się w rodzinie malucha? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN behawiorystę Radka Ekwińskiego.
Skąd się bierze agresja u psa i jak sobie z nią radzić? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Dawidem Zawadzkim, instruktorem szkolenia psów i aktorem. Jak komunikować się z psem? I jakie błędy najczęściej popełniamy?
Ze względu na globalne ocieplenie kleszcze są problemem całorocznym, jednak wiosną i jesienią występuje ich najwięcej. Kleszcze są groźne nie tylko dla naszych czworonogów, ale także dla nas. Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby. Jakie? Co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz? Zgłosić się do lekarza, czy próbować wyjąć go samemu? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Małgorzata Konik, lekarz rodzinny i specjalista w leczeniu boreliozy oraz Cezary Okrasa, weterynarz.
Okazuje się, że naukowcy są na najlepszej drodze do tego, by ożywić mamuta włochatego. Czy przywracanie gatunków, które wyginęły to dobry pomysł? Zapytaliśmy o to paleontologa dr hab. Tomasza Suleja. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego mamuty zniknęły z naszej planety. Przyczynili się do tego ludzie? Czy winna może była zmiana klimatu?
Mieszkają w piwnicach, ogródkach działkowych, na parkingach. Jest ich w Polsce kilkaset tysięcy. Dlaczego miasta potrzebują kotów? Jak władze wspomagają "karmicieli" kotów? O tym jak ważne dla miast są te zwierzęta i co zrobić kiedy w naszej piwnicy zadomowią się wolno żyjące koty, rozmawialiśmy z Dorotą Sumińską.
Kochamy nasze pupile, ale ich sierść na ubraniach, kocach, dywanie, czy tapicerce może trochę denerwować. Czym zatem się jej pozbyć? Gadżety do usuwania sierści pokazała w Dzień Dobry TVN Anna Nowak-Ibisz.
Zima nie jest zbyt łaskawa dla wielu gatunków zwierząt. Jak można im pomóc przetrwać mroźne noce i dni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: Piotra Mostowskiego z Eko Patrolu Straży Miejskiej w Warszawie.
Na ulicach Sanoka pojawiło się zwierzę przypominające wilka. Czy jest się czego bać? Co planuje straż miejska? Jak się zachowywać podczas spotkania z dzikim zwierzęciem? Z Łukaszem Lisem z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Dorota Gardias odwiedziła dziś Stronie Śląskie. Tam na stoku narciarskim spotkała się m.in. ze specjalistą ds. żywienia zwierząt dr. Jackiem Wilczakiem. Jak zimą powinniśmy dbać o nasze zwierzęta? Czy ubranka dla psów to dobry pomysł?
Jakiej rasy psami byliby nasi prowadzący zdaniem psiego detektywa? Gościem Dzień Dobry TVN był Robert Kenny, który zawodowo zajmuje się poszukiwaniem zaginionych zwierząt. Jak to się stało, że wyspecjalizował się w tej dziedzinie i jak wygląda jego codzienna praca?
O rudej krasuli z okolic Puszczy Białowieskiej mówiono już nawet w BBC. Co mogło kierować krową, która przyłączyła się do stada żubrów? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy biologa Łukasza Bożyckiego, według którego krowa musiała wykazać się dużą inteligencją, by dostosować się do życia na wolności i do życia z żubrami. Czy połączenie żubr-krowa może dać potomstwo? Czy wędrując z żubrami na krowę czyhają jakieś niebezpieczeństwa?
Dwa lata temu, pewnego zimowego dnia sędziwa Łatka uciekła z domu. Zaopiekowało się nią schronisko dla zwierząt. Tam otrzymała imię Mulinka. W przytulisku prawdopodobnie spędziłaby ostatnie miesiące swojego życia. Na szczęście na swej drodze spotkała Panią Monikę i jej 9-letnią córkę Amelię. Dzięki ich zaangażowaniu sunia wróciła do swoich właścicieli. Nad morze wybrał się reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger, aby poznać szczegóły tej niezwykłej historii. Przed naszymi kamerami doszło do pierwszego spotkania Pani Moniki, Amelki i właściciela Łatki - Pana Szymona.
Często dzieje się tak, że podczas naszej nieobecności w domu psy niszczą buty, meble, ściany. Czy jest to efekt tęsknoty za panem? Czy nieumiejętność zostawania psa samego w domu rozwiąże psi towarzysz? Jak wyciszyć psa przed naszym wyjściem? Gościem Dzień Dobry TVN była Aneta Awtoniuk, behawiorystka.
Ze spacerów psy, oprócz dobrych wspomnień, mogą przywlec ze sobą pasożyty. Czym jeszcze mogą się zarazić będąc na dworze? Które z tych chorób mogą być śmiertelne? Jak uchronić przed nimi zwierzaka? Czy częste odrobaczanie psa może mu zaszkodzić? Czy psie pasożyty mogą przejść na człowieka? O tym w Dzień Dobry TVN mówił lekarz weterynarii Franek Paśko.