Rzadko spotykany kot savannah to jedna z najciekawszych ras. Jego półdziki wygląd i charakter sprawia jednak, że potrzebuje doświadczonego i odpowiedzialnego opiekuna. Poznaj bliżej to fascynujące zwierzę i sprawdź, jaki ma charakter.
Kot somalijski jest bardzo energiczny, ciekawski i towarzyski. Choć ma żywiołowy temperament, jest kotem o łagodnym charakterze. Ten bliski krewny kota abisyńskiego nie lubi samotnego życia.
Kot sfinks to dla jednych wcielenie piękna i majestatu, dla drugich – brzydota i dziwactwo. Ten wyjątkowy rasowiec to przede wszystkim przyjazny i ufny towarzysz człowieka. Jego zadziwiający wygląd idzie w parze z osobliwym temperamentem.
Dostojne i piękne koty syberyjskie to przedstawiciele silnej, naturalnej rasy. Wytrzymałość i zdrowie wykształciły się na skutek życia w trudnych warunkach klimatycznych północnej części Rosji.
Dostojne i pełne gracji koty syjamskie to przedstawiciele jednej z najstarszych znanych kocich ras. Mają ognisty temperament i bywają dominujące. Bardzo mocno przywiązują się do opiekuna i ciężko znoszą samotność.
Kot tajski to najbliższy krewniak kota syjamskiego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu to właśnie koty tajskie określane były mianem syjamów. Obecnie rasy te, chociaż są do siebie bardzo podobne, różnią się pod wieloma względami – przede wszystkim budową ciała.
Maine coon to jedna z najstarszych i najbardziej znanych kocich ras na świecie. Koty maine coon powstały w sposób naturalny – bez udziału hodowców i zaplanowanych krzyżówek. Ich ojczyzną są Stany Zjednoczone.
Miauczenie kotów jest taką samą formą komunikacji jak mówienie u ludzi. Za pośrednictwem miauczenia kot może próbować zwrócić na siebie uwagę opiekuna, pokazać mu swoje emocje lub zakomunikować mu, że coś jest nie tak.
Imiona dla kotek można dopasować na wiele sposobów – do umaszczenia, cechy charakteru, rasy czy charakterystycznej cechy wyglądu. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak dobrze dopasować imię dla kotki i podpowiadamy, jakie imię wybrać.
Kot to doskonały przyjaciel człowieka. Ludzie żyją wspólnie z różnymi rasami kotów od ponad 10 tysięcy lat – szacuje się, że to wtedy zwierzęta te zostały udomowione. Od tamtego czasu koty doceniane są za swoje zdolności łowieckie, przyjacielskie nastawienie i dostojny wygląd.
Nauszniki dla konia to akcesoria coraz częściej zakładane tym zwierzętom. Po co są nauszniki dla konia? Pełnią rolę ochronną i ozdobną. Wykonane są z różnych materiałów, mają ciekawe wzory, kolory i wielkości. Sklepy jeździeckie oferują również nauszniki z elementami sezonowymi. Najpopularniejsze są te z akcentem bożonarodzeniowym.
Stajnia jest domem koni, w którym spędzają sporo czasu, dlatego powinna spełniać ich podstawowe wymagania. Kompleksowe wyposażenie stajni i boksów dla koni to również ogromne ułatwienie dla samego właściciela. Trzymanie pod ręką niezbędnika do pielęgnacji i hodowli koni ułatwi codzienne rytuały związane z czyszczeniem i karmieniem.
Korytarzami ekologicznymi określamy tereny umożliwiające swobodną i bezpieczną migrację zwierząt, a także rozmnażanie roślin i grzybów. Rozwój infrastruktury stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa wielu gatunków. Korytarze ekologiczne w Polsce mają za zadanie zapewnić gatunkom jak najbardziej naturalne warunki do egzystencji. Wyjaśniamy, czym dokładnie są korytarze ekologiczne.
Ika to owczarek niemiecki, którego właściciele szukali przez kilka lat. Na szczęście pies odnalazł się dzięki chipowi. Zobaczcie jego historię.
Rodzina Cześników ze wsi Kamienica pod Malborkiem adoptowała małego bociana, który prawdopodobnie wypadł lub została wypchnięty z gniazda. Nazwali go "Piątek", bo w ten dzień tygodnia został znaleziony. Jak wyglądała opieka nad pisklakiem? Państwa Cześników odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
41. Narodowy Pokaz Koni Arabskich. "Jest to próba rywalizacji w swojej grupie wiekowej, udowodnienia, że jesteś koniem najładniejszym, najlepszym, najlepiej chodzącym najbliższym ideału, taka olimpiada" - Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych. Jakie atrakcje czekały na gości podczas 41. Narodowego Pokazu Koni Arabskich?
W Janowie Podlaskim trwa 41. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, a w niedzielę odbędzie się 50. jubileuszowa aukcja Pride of Poland. W stadninie pojawiła się prezenterka pogody TVN Dorota Gardias. Swoich rozmówców zapytała o szczegóły hodowli koni arabskich w Polsce oraz przygotowanie arabów do championatu.
Biolożka Lizzie Daly i fotograf Dan Abbott natknęli się na meduzę, która była wielkości człowieka. Zwierzę pływało u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Fotografia i film ukazujące gigantyczną meduzę szybko stały się hitem na portalach społecznościowych.
Igor Tracz to wielokrotny Mistrz Świata w wyścigach psich zaprzęgów. Ze swoimi czworonogami jeździ po całym świecie, trudno więc o lepszego eksperta w dziedzinie podróżowania z pupilami. Jak zatem według niego zapewnić psu bezpieczną podróż?
Marcin Kostrzyński tworzy unikalne materiały o polskiej przyrodzie. Niektóre z nich możemy podziwiać w ramach prowadzonego przez niego w Dzień Dobry TVN cyklu "Marcin z lasu". W naszym studiu zaprezentował wybrane historie zwierząt, które pomogły mu w uchwyceniu niezwykłych ujęć.
Wielu ludzi przelewa swoją miłość na zwierzaka i traktuje go jak swoje dziecko. Dlaczego tak robią? Jakie są granice miłości do pupila? O bambinizmie i uczłowieczaniu zwierząt rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychologiem Piotrem Mosakiem i instruktorem szkolenia psów Radkiem Ekwińskim.
Moda na obserwowanie ptaków robi się coraz popularniejsza - zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych. O tym trendzie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prowadzącym cykl "Marcin z lasu", leśnikiem, filmowcem, a przede wszystkim obserwatorem dzikiego życia i obrońcą praw zwierząt, Marcinem Kostrzyńskim. Jakich zasad należy przestrzegać podczas obserwacji ptaków?
Dean Schneider prowadził bardzo uporządkowane życie. Rodzina, przyjaciele, własna firma, w której zatrudniał 45 osób. Rzucił wszystko, żeby założyć schronisko dla dzikich zwierząt w Afryce. Zobaczcie jak dziś wygląda jego życie.
Marek Russ i Agata Kordos są trenerami zwierzęcych aktorów. Co sprawiło, że zajęli się taką pracą? Z jakimi zwierzakami stykają się na planie? Jakie zwierzęta mają szansę zrobić karierę w filmie?
Myślenie, że domowe gryzonie nie wymagają opieki jest błędem. Wprawdzie nie trzeba wychodzić z nimi na spacery kilka razy dziennie, niemniej jednak małe zwierzęta również potrzebują uwagi i troski. Najpierw należy wyposażyć się w odpowiedniej wielkości klatkę oraz niezbędne akcesoria i dopiero wtedy kupić lub adoptować gryzonia.
Chomiki są bardzo popularnymi zwierzętami domowymi. Cieszą się zainteresowaniem rodzin z małymi dziećmi. Należy jednak pamiętać, że gryzonie nie są najlepszymi towarzyszami dzieci, gdyż są aktywne przede wszystkim nocą. Jakie są popularne rasy chomików.
Żabę trawną można licznie spotkać w czasie deszczu, zwłaszcza podczas wędrówki płazów do miejsca rozrodu. Należy na nią uważać i omijać, żeby nie zginęła pod kołami samochodu. Żaba trawna jest objęta ścisłą ochroną gatunkową w Polsce i ma duże znaczenie w zachowaniu równowagi ekosystemu. W Dzień Dobry TVN prowadzący cykl "Marcin z lasu", leśnik i przyrodnik Marcin Kostrzyński opowiedział nam o o wielkich wędrówkach żab, które właśnie się zaczynają.
Umaszczenie koni to ich barwa, na którą składa się odcień sierści, kolor ogona, grzywy i kopyt. W oznaczaniu maści bierze się również pod uwagę efekt rozjaśniania lub podpalania. Różne rodzaje maści koni powstały na skutek lat ewolucji i naturalnego dostosowania się zwierząt do środowiska, w którym żyły.
Naukowcy z projektu SALSA dokonali Niezwykłego odkrycia na Antarktydzie. W podlodowcowym jeziorze Mercera odkryli bakterie oraz świetnie zachowane szczątki prehistorycznych form życia: skorupiaków i niesporczaków, które uchodzą za najodporniejsze organizmy na naszej planecie.
8-letnia Maja Mulak walczy o ochronę orangutanów, ponieważ z powodu wycinki lasów są one zagrożone wyginięciem. Przewiduje się, że już w 2025 roku gatunek może zupełnie zniknąć z powierzchni ziemi. Dziewczynka tak bardzo się tym przejęła, że postanowiła założyć Klub Ochrony Orangutanów. Została także zaproszona na szczyt klimatyczny w Katowicach, gdzie opowiadała o swojej akcji, a teraz spełniła swoje największe marzenie – była na Borneo i widziała orangutany w lesie deszczowym.