Im bardziej zwierzęta są egzotyczne, tym ludzie coraz bardziej chcą je mieć. Dlaczego? Czy w warunkach domowych jesteśmy w stanie spełnić potrzeby egzotycznych zwierząt? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Anną Plaszczyk, z Fundacji Viva.
Zapraszamy na nowy odcinek cyklu "Marcin z Lasu" – gdzie Marcin Kostrzyński – leśnik, filmowiec, a przede wszystkim obserwator dzikiego życia i obrońca praw zwierząt przybliża widzom Dzień Dobry TVN życie wszelkich zwierząt w polskiej przyrodzie. W dzisiejszym odcinku - żółwie błotne.
Marcin Kostrzyński pokazał nam dziś codzienne życie lisiej rodziny, która zamieszkała niedaleko jego domu. Zobaczcie jak bawią się małe liski i jak dba o nie ich matka. Dlaczego lisy mają tak "złą prasę" i są uważane za leśnych bandytów, którzy podkradają kury z kurnika?
Metody antykoncepcji w ogrodach zoologicznych dopierane są w zależności do każdego gatunku. Niektóre zwierzęta muszą być od siebie na pewien czas odseparowane, inne zaś stosują antykoncepcję hormonalną.
"Boli mnie głowa", "jestem zmęczona", "mam okres"- kobiety mają kilka najchętniej wykorzystywanych wymówek, aby uniknąć seksu. A jak od seksu wykręcają się samice zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN mówił biolog Łukasz Bożycki.
W ramach cyklu "Marcin z Lasu" leśnik, filmowiec, a przede wszystkim obserwator dzikiego życia i obrońca praw zwierząt, Marcin Kostrzyński przybliża widzom Dzień Dobry TVN życie zwierząt w polskich lasach. Tym razem opowie nam o dzikich królikach.
Nocny dyżur w klinice weterynaryjnej różni się nieco od dyżuru dziennego. Na czym dokładnie polega? Jakie zwierzęta są przyjmowane w godzinach nocnych? Zobaczcie!
Hodowcy, którzy są zrzeszeni w organizacjach kynologicznych, mogą oddawać szczeniaki już w 6–7 tygodniu ich życia – wówczas są one przez nich odpowiednio socjalizowane. W innych przypadkach szczenię można bezpiecznie odseparować od matki nie wcześniej niż w 10. tygodniu życia.
Karmienie szczeniaka to spore wyzwanie. Wystarczy jednak odpowiednie przygotowanie i trochę wiedzy na temat potrzeb maluchów. Warto dowiedzieć się, czego potrzebują psy w fazie rozwoju, czego unikać i jak często karmić szczeniaki.
Nawet my nie lubimy przyjmować lekarstw, nic więc dziwnego, że i nasi milusińscy za tym nie przepadają. Czasami jednak jest to konieczne, a na szali leży zdrowie i życie pupila. Dlatego warto dowiedzieć się, jak podać kotu tabletkę, żeby nie przysporzyć mu zbyt dużo stresu i mieć pewność, że lek trafił tam, gdzie powinien.
Właściciele psów chcą swoich czworonogów karmić wysokiej jakości i smacznym pożywieniem. Najlepsza okazuje się mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i jak ją łączyć z karmą suchą?
Kaszel u psa nie zawsze oznacza zwykłe przeziębienie. Zdarza się, że to niegroźna dolegliwość, z którą można uporać się w łatwy sposób, jednak czasem może oznaczać, że pies cierpi na inne schorzenie, które w skrajnych przypadkach zagrażać może jego zdrowiu, a nawet życiu.
Świadomość tego, jaką wybrać karmę dla buldoga francuskiego, pomaga w zachowaniu dobrej kondycji zwierzaka oraz wspomaga jego prawidłowy rozwój. Psy tej rasy są szczególnie narażone na alergie i problemy żołądkowe, dlatego odpowiednia dieta jest kluczowa dla zachowania ogólnego zdrowia. Sprawdź, czym karmić buldoga francuskiego.
To, do kiedy pies jest szczeniakiem, zależeć będzie w dużej mierze od rasy, do której należy. Zazwyczaj mniejsze pieski dojrzewają znacznie szybciej niż olbrzymy. Warto poznać te różnice, ponieważ opieka nad szczeniakiem wygląda nieco inaczej niż nad dorosłym psem.
Jenoty to z pozoru bardzo urocze stworzonka, wyróżniające się bujnym, gęstym futrem. Te małe ssaki są prawdziwymi drapieżnikami, z którymi mniejsze zwierzęta nie mają praktycznie żadnych szans.
Wątróbka może być świetną przekąską dla Twojego psa. Jeśli chcesz dać swojemu pupilowi nagrodę, sprawić przyjemność, a jednocześnie zadbać o jego zdrowie, nie musisz kupować drogich przysmaków – możesz przygotować je samodzielnie w domu. Poznaj przepis na ciastka dla psa z wątróbką i sprawdź, czy użyta do ich przygotowania wątróbka powinna być surowa, czy gotowana.
Zabawy dla szczeniaka powinny być dopasowane nie tylko do jego wieku, ale również możliwości ruchowych. Zwykły spacer to za mało. Należy zadbać również o dodatkową aktywność fizyczną. Warto sprawdzić, jak bawić się ze szczeniakiem, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój.
Skowronek w Polsce kojarzy się przede wszystkim z krajobrazem rolniczym. Uznaje się go za zwiastuna wiosny i budzącej się do życia przyrody. W Polsce gniazduje 11 mln par skowronków, co stanowi 25% całej populacji tych ptaków w Europie.
Owoce w jadłospisie psa mogą dostarczyć mu nie tylko cennych witamin i minerałów, lecz także stanowić pyszną przekąskę. Niestety nie każdy owoc będzie odpowiedni dla zwierzęcia, a spożycie niektórych z nich może być wręcz fatalne w skutkach.
Szczeniak, podobnie jak małe dziecko, w pierwszych tygodniach swojego życia przesypia większość doby. Gdy trochę podrośnie, śpi ok. 12 godzin na dobę. Sen jest potrzebny psu do regeneracji sił i odpoczynku po długiej zabawie, zapewnia mu też zdrowie i dobre samopoczucie, dlatego warto zapewnić pupilowi wygodne legowisko w cichym i spokojnym miejscu.
W obecnych czasach, kiedy największe zagrożenie dla pszczół stanowi działalność człowieka, ich obecność w ogrodzie to prawdziwy luksus. Nawet dzikie pszczoły, które nie produkują miodu, potrafią być cennym sprzymierzeńcem roślin. O życiu pszczół i ich przydatności mówił w Dzień Dobry TVN prowadzący cykl "Marcin z lasu", leśnik, filmowiec, a przede wszystkim obserwator dzikiego życia i obrońca praw zwierząt, Marcin Kostrzyński.
W diecie psa mogą znaleźć się także owoce, trzeba jednak pamiętać, aby traktować je jedynie jako zdrową przekąskę. Podawane w nadmiarze mogą zaszkodzić czworonożnym pupilom. Jedne z owoców, które warto wprowadzić do diety psa, to banany. Są one źródłem witamin i minerałów, mają słodki smak i przyjemny zapach. Banan to dla psa zdrowa i smaczna nagroda.
Ruja u kota to czas, który daje się we znaki zarówno kotce, jak i jej właścicielom. Kotki robią wszystko, co mogą, by zaspokoić swój instynkt macierzyński i aby doszło do zapłodnienia. Miauczą głośno, ocierają się o ściany, meble i właścicieli, są niespokojne, czasem uciekają.
Nietoperze kojarzą się nam z wampirami, a niektórzy uważają, że wplątują się we włosy. Jednak tak naprawdę to człowiek jest zagrożeniem dla tych ssaków. Ile gatunków nietoperzy żyje w Polsce i innych krajach?
Wiosna to czas, kiedy wszystko zaczyna budzić się do życia. Biel za oknem powoli zaczyna ustępować zieleni, a przestrzeń powietrzną zaczynają podbijać ptaki wiosenne. Jakie się nazywają?
W Polsce w niektórych gminach władze pobierają podatek za posiadanie psa. Jest to opłata, której maksymalna wysokość została ustalona przez Ministerstwo Finansów. Maksymalny dopuszczalny podatek za psa w 2018 r. wynosił 121,24 zł rocznie.
Świstak tatrzański według czerwonej listy zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce określany jest jako podgatunek silnie zagrożony. Czerwona lista dla Karpat określa go mianem skrajnie zagrożonego. W Polsce świstak tatrzański podlega całkowitej ochronie, podobnie zresztą jak na pobliskiej Słowacji.
Yorki, a właściwie yorkshire terriery, słyną z problemów z karmieniem. Do podstawowych trudności w znalezieniu najlepszej karmy dla yorka należy wybredność tych piesków, a także szczególna wrażliwość ich układu pokarmowego. Dlatego posiłki dla nich należy dobierać z rozwagą.
Kiedy decydujemy się na psa, powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Nie można po prostu kupić lub zaadoptować zwierzaka i przyprowadzić do domu. Najpierw ten dom trzeba wyposażyć w niezbędne psie akcesoria.
Z kamerą DDTVN wybraliśmy się do wsi Gąbin, gdzie jałówka "Pistacja" urodziła właśnie czworaczki. To ewenement na skalę światową. Krowa to bardzo towarzyskie zwierzę. W dawnych wierzeniach uznawana była za symbol dobrobytu, w Indiach nadal uważana jest za zwierzę święte. Jest ona też bardzo wdzięcznym obiektem do rysowania. Jak narysować krowę krok po kroku? Wyjaśniamy.