Szczury laboratoryjne bądź hodowlane są wolne od chorobotwórczych pasożytów. Dzikie szczury mogą przenosić groźne dla człowieka choroby, dlatego gatunek, który żyje w naturalnym środowisku wolno, nie nadaje się do hodowania w warunkach domowych.
Sonya jest 15-letnią niedźwiedzicą zamieszkującą Orphaned Wildlife Center w Otisville, w stanie Nowy Jork. Zwierzak bardzo lubi bawić się ze swoim starym przyjacielem i byłym już opiekunem Johnatanem. Tym razem też ucieszyła się z jego wizyty. W Polsce największa populacja niedźwiedzi zamieszkuje Bieszczady. Najczęściej przedstawiane dane liczbowe mówią o kilkudziesięciu do nawet 200 osobników. Druga populacja pod względem liczby osobników znajduje się w Tatrach. Sprawdzamy, jak żyje największy ssak drapieżny współczesnej Europy.
Żółwie to bardzo charakterystyczne zwierzęta, które żyją na ziemi od około 225 milionów lat. Jeśli chcesz hodować żółwia domowego, musisz pamiętać o zapewnieniu mu warunków maksymalnie zbliżonych do tych, w których żyje naturalnie. Nie zapominaj, że żółwie wodne i lądowe mają zupełnie inne potrzeby, a przez to wymagają odmiennych warunków hodowli. Co jeszcze musisz wiedzieć o hodowaniu żółwia domowego?
Wiosna i lato to pory roku, kiedy możemy usłyszeć śpiew wielu gatunków ptaków. W tym okresie swoje popisy wokalne dają również rudziki, niewielkie ptaki o charakterystycznym rudym upierzeniu na klatce piersiowej. Śpiew rudzika możemy usłyszeć przez cały rok, choć zmienia się on w zależności od intencji ptaka.
Alergia pokarmowa u psa to równie częsta przypadłość, jak choroby skórne wywołane przez czynniki uczulające. W obu przypadkach stosowanie hipoalergicznej diety może okazać się pomocne. Podpowiadamy, w jaki sposób może objawiać się alergia u psów i jak wybrać karmę antyalergiczną.
Miał skończyć w garnku z rosołem. Jednak zamiast tego skończył w mieszkaniu w stolicy. Co ciekawe, czuje się tu bardzo komfortowo. Poznajcie niezwykłą historię Kaczora Biegusa.
Żwirek drewniany to naturalny produkt do kuwety dla zwierząt. Charakteryzuje się wydajnością i większym pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów niż ten sztuczny. Drewniany żwirek dla kota jest delikatny, lekki i nie uczula naszego czworonoga.
Właściciele kotów zgodnie potwierdzą, że ich pupile uwielbiają spać. Te czworonogi w ciągu dnia ucinają sobie drzemki, których suma wynosi nawet kilkanaście godzin. Z tego powodu niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie legowisko dla kota – na kaloryfer lub na okno. Wybór danego modelu powinniśmy uzależnić od preferencji naszego pupila. Jak wybrać te najlepsze? W studiu Dzień dobry TVN kilka wskazówek zdradziła nam Pani Gadżet - Anna Nowak-Ibisz.
Pies w domu powinien mieć swoje stałe miejsce, w którym będzie miał legowisko. Dzięki temu poczuje się bezpiecznie i komfortowo. Legowisko musi być wygodne i dostosowane do wielkości psa. Jak wybrać te najlepsze? W studiu Dzień dobry TVN kilka wskazówek zdradziła nam Pani Gadżet - Anna Nowak-Ibisz.
Mimo, że same nie mają najłatwiejszego życia - klatka w schronisku to nie jest szczyt ich marzeń, z ochotą pomagają seniorom. Z kamerą Dzień Dobry TVN towarzyszyliśmy psom, które dzielą się swoją miłością z mieszkańcami domu opieki społecznej.
33-letni Piotr, podczas wypadu na najwyższy szczyt Armenii - Aragac został zaatakowany przez niedźwiedzia. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł. O Piotrze, jego pasjach i tragicznej śmierci opowiedziała narzeczona Małgorzata Lurzyńska. Natomiast w studiu Dzień Dobry TVN przyrodnik i filmowiec, Marcin Kostrzyński powiedział, jak się zachować w przypadku spotkania niedźwiedzia i innych dzikich zwierząt.
Jeże to wbrew pozorom nocne drapieżniki. Nie wszystkie można hodować w domu. Jak wyglądają jeże? Czym się żywią? Czy można wziąć do domu znalezionego jeża? Czy jeże są pod ochroną? Jakie gatunki są dobre do hodowli? Czy jeż w domu to dobry pomysł dla każdego?
Labradory biszkoptowe występują obok labradorów maści czarnej i czekoladowej. W Europie labradory pojawiły się dopiero w XIX wieku. Jest to gatunek niezwykle silny, energiczny i inteligentny. Labradory lubią się uczyć, zazwyczaj są opanowane i spokojne, choć czasem przejawiają skłonność do agresji. Przede wszystkim jednak labrador jest wiernym towarzyszem człowieka.
Podróżując po Kubie, studenci medycyny, Natalia Stütz i Filip Woźniak, zobaczyli w jak tragicznej sytuacji są tamtejsze psy. Postanowili coś z tym zrobić, zbierają więc pieniądze i pomagają tamtejszej weterynarz w prowadzeniu schroniska. O swojej działalności opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Domowe pupile nie muszą się zmagać z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jednak w przypadku ich wolno żyjących pobratymców, domek dla kota na zimę może w niektórych sytuacjach naprawdę uratować życie. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji ogród lub działkę.
O tym, jakie sposoby na przetrwanie zimy mają zwierzęta, opowiedział nam Marcin Kostrzyński. Które zwierzęta zbierają zapasy, a które magazynują tłuszcz w organizmie? Kto szykuje się do zimowego snu, a kto będzie aktywny całą zimę?
Marzeniem ciężko chorej pani Alicji było znalezienie nowego domu dla jej dziesięcioletniego pieska. Niedawno udało się je spełnić. Jak wygląda obecne życie zwierzaka? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska rozmawiała z Anną Labudą, dyrektorką hospicjum w Pucku. A w studiu gościliśmy Magdalenę Jasińską, która adoptowała kotkę Matyldę i psiego behawiorystę, Radka Ekwińskiego.
Szczeniak mocno gryzie nie bez powodu. Można to zaobserwować w pierwszych tygodniach życia, gdy zwierzęta są wyjątkowo ciekawskie. Jeśli jednak młode pieski zbyt często gryzą, warto się zastanowić, jak wychować szczeniaka, żeby nie gryzł.
Na terenie Grochowic na Dolnym Śląsku sześć ośmiotygodniowych szczeniaków utknęło w odpływie deszczowym. Akcja wyciągania ich trwała ponad 13 godzin. Wszystkie psiaki znalazły już swoich opiekunów. Dziennikarka Dzień Dobry TVN, Kinga Burzyńska spotkała się z osobami, które ratowały pieski. A w naszym studiu behawiorystka zwierzęca, Aneta Awtoniuk powiedziała, jak należy postępować ze szczeniakiem.
Robert Stockinger wybrał się do Osieki pod Bydgoszczą, spotkał się tam z panem Marcinem, który swoim krowom puszcza muzykę. Jaki rodzaj muzyki zwierzęta preferują? Czy muzyka sprawia, że krowy czują się szczęśliwsze?
Szwedzcy naukowcy doszli do wniosku, że posiadanie psa może zmniejszyć prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci jego opiekuna. O innych zaletach posiadania psa mówiła w Dzień Dobry TVN behawiorystka Sonia Maciuszek. Naszymi gośćmi byli też trenerzy fitnessu, którzy pozowali do kalendarza Fundacji dla Szczeniąt Judyta.
Poznajcie Snupiego - kundelka ze schroniska, który odkrył w sobie podróżniczą pasję. Wspólnie ze swoimi właścicielami Izabellą i Piotrem Miklaszewskimi od kilku lat jest w podróży autostopem dookoła świata. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Olgę Bołądź, która odwiedziła nas z Lusią - suczką uratowaną z pseudohodowli: "Adoptujmy, nie kupujmy".
Labrador retriever to pies o łagodnym, przyjacielskim usposobieniu. Może być doskonałym towarzyszem dla dzieci i przyjacielem domu. Bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli. Jest też psem aktywnym, który uwielbia zabawy. Znudzony może spowodować szkody w mieszkaniu.
Tissaia i Zhira to psy ratownicze wodne, które są bardzo utytułowane. Ta pierwsza jako jedyny pies ma podwójny certyfikat MSWiA, a druga zwana jest psią profesorką. W Dzień Dobry TVN gościliśmy ich opiekunów Monikę Janecką (przewodnik Zhiry) i st. sierż. Przemysława Janeckiego z policyjnego patrolu wodnego w Kunicach (opiekun Tissai). Czym muszą się wyróżniać psy ratownictwa wodnego?
Czy muchy mogą być dla nas niebezpieczne? Jakie zagrożenie dla człowieka stanowi mucha? Jakie choroby przenoszą i jak najskuteczniej pozbyć się much?
Psy i koty rozpoznają wyrazy, spojrzenia, gesty, a także ekspresję opiekunów. Potrafią również przetwarzać ludzki język. O porozumiewaniu się z pupilami mówiła w Dzień Dobry TVN behawiorystka Sonia Maciuszek. W studiu towarzyszyła jej Magda Budzyńska, opiekunka Boczka - psa, który czeka na kochający dom.
Żurawie to niezwykłe i piękne ptaki. Są dosyć płochliwe i być może niewielu do końca wie, jak wygląda żuraw. Głos żurawi może przyprawiać o dreszcze. Co warto wiedzieć o tych ciekawych zwierzętach? O żurawiach opowiadał w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński, przyrodnik, filmowiec.
Wally Conron australijski hodowca, który w 1989 stworzył rasę labradoodle mówi, że to „pomyłka” i zwraca uwagę na schorzenia rasy przekazywane kolejnym jej pokoleniom. O tym, do czego prowadzi nieodpowiedzialne krzyżowanie ras psów rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z behawiortystką Anetą Awtoniuk.
Chomik europejski to duży gryzoń zamieszkujące tereny wschodniej Europy i zachodniej Azji. Można go spotkać na polach, kopie głębokie nory i żyje samotnie. Jest zwierzęciem aktywnym nocą i zapadającym w sen zimowy. Chomik europejski jest pod ścisłą ochroną, w wielu krajach Europy uznany został za gatunek zagrożony wymarciem. Z tego powodu ekolodzy chcą wstrzymania prac budowlanych przy jednym z odcinków autostrady S7, gdzie stwierdzono obecność tych zwierząt.
Paweł "Biba" Binkiewicz zabrał nas na wyprawę do niezwykłego miejsca. Poznajcie Azyl dla Świń "Chrumkowo", w którym mieszkają 42 świnki!