Mokra karma dla psa – czym się charakteryzuje i jak wybrać najlepszą?

pies na łące
Anita Kot/Getty Images
Źródło: Moment RF
Mokra karma dla psa to zwykle jeden z ulubionych rarytasów wszystkich czworonogów. Często smakuje psom znacznie bardziej niż sucha karma – jest dla nich aromatyczna i kusi miękką, wilgotną konsystencją. Musisz jednak pamiętać, że karma mokra dla psa jest mniej treściwa niż jej suche odpowiedniki.

Aby mokra karma dla psa była wystarczającym źródłem składników odżywczych i kalorii, powinna być podawana w większych ilościach. Może też stanowić uzupełnienie diety lub być serwowana jako smakołyk. Konieczne jest odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych i dostarczanie pupilowi tego, co najlepsze, by cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Mokra karma dla psa: wady i zalety

Karma mokra dla psa ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiona wad. Jest produktem, który w konsystencji i smaku najbardziej przypomina domowe jedzenie. Ponadto mokra karma jest bardzo aromatyczna, intensywnie pachnie i smakuje.

Największe zalety mokrej karmy dla psów:

  • Zawiera dużo wody, dlatego jest lekkostrawna, wpływa korzystnie na układ trawienny i moczowy pupila, zmniejsza też ryzyko odwodnienia.
  • Ma mniej kalorii i jest lżejsza, dzięki czemu łatwo utrzymać prawidłową wagę psa.
  • Sposób podawania jest wygodny (zwykle karma jest dostępna w puszkach lub saszetkach, które odpowiadają jednej porcji).

Wady mokrej karmy dla psów:

  • Mniejsza kaloryczność i mniej wartości odżywczych – mimo iż niższa kaloryczność jest zaletą (mniejsze ryzyko przekarmienia i nadwagi), może stanowić kłopot. Duża zawartość wody i mniej „treści” powoduje, że pies powinien dostawać takiego jedzenia więcej, by dostarczyć organizmowi odpowiednią porcję składników odżywczych.
  • Wyższe koszty żywienia – mimo iż 1 kg karmy mokrej nie musi być droższy od karmy suchej, to wydatki na żywienie są zwykle znacznie wyższe. Pies musi bowiem dostawać więcej jedzenia, niż gdyby jadł tylko suchą karmę.

Co powinna zawierać najlepsza mokra karma dla psa?

Warto zwrócić uwagę na skład karmy mokrej. Dla psa ważna jest m.in. zawartość mięsa oraz innych, bogatych w składniki odżywcze produktów. Tanie mokre karmy zawierają czasami zaledwie kilka procent mięsa, a reszta to substancje zagęszczające i takie, które mają zastępować mięso, np. włókna sojowe lub zboża. W rzeczywistości są to składniki, których wartości odżywcze są nieporównywalnie mniejsze od mięsa. Ponadto mogą uczulać zwierzęta. Niektóre produkty są „wzbogacone” o substancje wzmacniające smak, przez co pies może jeszcze bardziej łaknąć mokrego jedzenia, które niekoniecznie zawiera te składniki, które są dla niego najlepsze.

Dobra mokra karma dla psa zawiera:

  • mięso – najlepiej wołowe, drobiowe, dziczyzny lub ryby,
  • wysokiej jakości białko, najlepiej hydrolizowane,
  • minerały, takie jak wapń, miedź, cynk i fosfor,
  • witaminy, szczególnie C i E,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega–3.

Jak wybrać mokrą karmę dla psa?

Wybierając karmę dla psa mokrą lub suchą, musisz mieć na uwadze kilka ważnych czynników. Są nimi m.in.:

  • Wiek psa – szczeniaki mają zwykle dużo większe zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze. Powinny więc dostawać karmę, która zapewni im wszystko to, czego potrzebują w czasie najintensywniejszego rozwoju. Z czasem zapotrzebowanie kaloryczne spada, a u psów seniorów jest najmniejsze.
  • Wielkość i rasa – im pies jest większy, tym jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze i kalorie rośnie. Karmy podzielone są zazwyczaj na 3 grupy: dla psów małych, średnich i dużych. Dopasuj pożywienie do wielkości swojego czworonoga.
  • Aktywność fizyczna – psy mało aktywne potrzebują karmy mniej kalorycznej niż ich aktywni pobratymcy, a podawanie zbyt kalorycznego pożywienia może doprowadzić do nadwagi. Z drugiej strony, jeśli aktywny pies będzie dostawał za mało kalorii, może cierpieć na niedobory wagi i osłabienie.
  • Choroby – psom, tak jak ludziom, doskwierają różne schorzenia, np. choroby układu pokarmowego, stawów czy narządów wewnętrznych. Sucha czy mokra karma powinny być dopasowane do stanu zdrowia pupila.
  • Szczególne wymagania mogą mieć też wykastrowane psy. Istnieje bowiem ryzyko, że po zabiegu będą przybierać na wadze. Weź pod uwagę i ten czynnik, wybierając jedzenie dla swojego przyjaciela.

Karma dla psa mokra czy sucha?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem od stanu zdrowia psa, jego potrzeb i zasobności portfela jego właściciela. Karmienie psa tylko mokrą karmą jest zwykle znacznie droższe niż karmienie suchą karmą. Możesz zdecydować się np. na karmienie mieszane i karmić psa suchym jedzeniem, a mokre podawać jako smakołyk (w proporcjach 80% karmy suchej i 20% karmy mokrej).

Jeśli chcesz podawać psu oba typy pożywienia, rób to regularnie – serwuj mokre jedzenie o określonych porach lub w wybrane dni. Jeśli będziesz stosować gwałtowne zmiany diety, np. przez kilka dni podawać mokrą karmę a przez kilka dni suchą, może to skończyć się kłopotami trawiennymi, np. biegunką.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Pies w miejskiej dżungli. Co zrobić z pupilem w czasie wakacji?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!