Zwierzęta

Mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa – jak wybrać najlepszą? Karma sucha czy mokra?

Zwierzęta

Mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa – jak wybrać najlepszą? Karma sucha czy mokra?

Właściciele psów chcą swoich czworonogów karmić wysokiej jakości i smacznym pożywieniem. Najlepsza okazuje się mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze i jak ją łączyć z karmą suchą?

Zobacz też: Przepis na ciasteczka z wątróbki dla psa. Czy pies może jeść surową wątróbkę? >>> 

Wysokiej jakości mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa zawiera ponad 27 procent mięsa. Najlepiej wystrzegać się karm, które mają mniej niż 10 procent mięsa.

Mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa

Wybór odpowiedniego sposobu żywienia psa nie jest wcale prosty. I nie chodzi tutaj tylko o trudność w doborze karmy do wieku, kondycji fizycznej, ewentualnych schorzeń czy rasy czworonoga. Właściciel powinien zdecydować też, czy wybierze karmę suchą, mokrą, czy może będzie żywił swojego pupila w sposób mieszany. Nie wspominając już o tym, że zamiast gotowych sklepowych karm, można postawić na żywienie psa pokarmem samodzielnie przygotowanym w domu lub surowym mięsem zakupionym u sprawdzonego źródła. Najważniejsze jednak, by w diecie mięsożernego czworonoga znajdowało się miejsce przede wszystkim dla białka, dlatego sucha czy mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa zawsze będzie wyborem właściwym.

Zobacz też: Akcesoria dla zwierząt – jak wybrać odpowiednie rzeczy dla psa? >>> 

Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej karmy? Na początku należy zdać sobie sprawę, że wysokiej jakości mięsnych karm nie znajdzie się w marketach, za to w dobrych sklepach zoologicznych powinien być ich duży wybór. Należy również wiedzieć, że dobre karmy z dużą zawartością mięsa są zazwyczaj sporo droższe od produktów z marketu. Warto jednak wydać nieco więcej ze względu na pozytywny wpływ tego typu pożywienia na zdrowie czworonoga, a co za tym idzie ograniczenie wydatków na weterynarza. Dokonując wyboru właściwej karmy, należy przede wszystkim zwracać uwagę na jej skład, który powinien być podany na opakowaniu. Szczególną uwagę warto zwrócić na procentową zawartość mięsa w karmie, przy czym najlepiej wybierać taką, w której jest powyżej 27 procent, a unikać tych, które charakteryzują się udziałem mięsa poniżej 10 procent.

Jak wybrać najlepszą mokrą karmę dla psa?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że mokra karma wysokiej jakości zawiera duże ilości mięsa w składzie. Właściciele powinni jednak zwracać uwagę nie tylko na procentowy udział mięsa w składzie mokrej karmy, ale również na właściwe dopasowanie jej do konkretnego psa. W tym przypadku wielce istotny jest wiek czworonoga. Innych składników odżywczych w diecie potrzebują psy starsze i dorosłe, a innych szczeniaki. Duże znaczenie ma również rozmiar psa. Zarówno rodzaj, jak i dawkowanie karmy będzie różne dla psów ras dużych i małych. Wybierając mokrą karmę dla psa, należy mieć także na uwadze preferencje smakowe pupila. Niektóre psy przepadają za kurczakiem, inne wybierają wołowinę, a jeszcze innym najbardziej do gustu przypada cielęcina czy jagnięcina. Wybór smaków mokrych karm jest na szczęście bardzo szeroki. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze karmy mokrej, jest zdrowie psa. W dobrych sklepach zoologicznych znaleźć można karmy, które wspomagają leczenie różnych dolegliwości narządów wewnętrznych, alergii i problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi. Właściciele czworonogów o specjalnych potrzebach powinni wybierać tego typu karmy najlepiej po konsultacji z weterynarzem.

Zobacz też: Jak podać kotu tabletkę? Jakich błędów nie popełniać? >>> 

Sucha czy mokra karma z dużą zawartością mięsa?

Zarówno wśród suchych, jak i mokrych karm znaleźć można produkty o bardzo dobrym składzie, które wyróżniają się dużą zawartością mięsa. Wybór między nimi zależy w dużej mierze od preferencji czworonoga – jedne psy przepadają za mokrą karmą, a inne za suchymi chrupkami. Karma sucha jest bardziej sycąca, więc pies szybciej zaspokaja swój apetyt. Jednak duża zawartość wody w mokrej karmie wpływa na to, że gustuje w niej większość czworonogów. Karmienie psa jedynie karmą mokrą jest zarówno mniej wygodne, jak i bardziej kosztowne od karmy suchej. Suche chrupki sprzedawane w dużych opakowaniach są bardziej ekonomiczne, można je również na dłużej pozostawić w misce psa, aby mógł pożywiać się nimi, kiedy właściciela dłużej nie ma w domu. Mokra karma traci szybko swoją świeżość, powinna być więc przez zwierzę zjadana od razu po nałożeniu. Wielu właścicieli psów decyduje się jednak na mieszany system karmienia. Jeden typ karmy może stanowić podstawę żywienia, natomiast drugi dodatkowe przekąski. Istotne, by żywić czworonoga w ten sposób regularnie. Nagła zmiana metody żywienia, np. w postaci mokrej karmy podawanej raz lub kilka razy w miesiącu, może być powodem problemów gastrycznych, takich jak biegunka czy wymioty.

Co sądzisz o tym artykule?
76
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0