Zwierzęta

Akcesoria dla zwierząt – jak wybrać odpowiednie rzeczy dla psa?

Fot. Getty Images/Dougal Waters

Zwierzęta

Akcesoria dla zwierząt – jak wybrać odpowiednie rzeczy dla psa?

Fot. Getty Images/Dougal Waters

Kiedy decydujemy się na psa, powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Nie można po prostu kupić lub zaadoptować zwierzaka i przyprowadzić do domu. Najpierw ten dom trzeba wyposażyć w niezbędne psie akcesoria.

Każdy pies potrzebuje odpowiednich akcesoriów, które sprawią, że będzie szczęśliwy w miejscu, w którym przebywa. Rzeczy dla psa można podzielić na kilka głównych kategorii opisanych poniżej.

Zobacz także: Jak stworzyć dom tymczasowy dla psa? W DDTVN Katarzyna Chruściel, która otworzyła okno życia dla psów

Rzeczy dla psa – coś dla ciała

Podstawową potrzebą każdego stworzenia, w tym oczywiście i psa, jest wyżywienie. Dlatego zaczynamy od odpowiedniej karmy. Na początek warto kupić mniejsze opakowanie, bo nie ma pewności, czy pies zasmakuje akurat w tym rodzaju pożywienia. Najlepiej pierwszy tego rodzaju produkt kupić u weterynarza lub w wyspecjalizowanym sklepie, aby mieć możliwość uzyskania porady od eksperta. Warto pamiętać, że dobra karma dla psa powinna zawierać co najmniej 30% mięsa oraz że powinno podawać się jeden rodzaj karmy – suchą lub mokrą. Podawanie mieszanki takiego jedzenia może być niezdrowe dla psiego żołądka. 


Akcesorium dla piesków związanym z jedzeniem są oczywiście miski, z których pies będzie jadł i pił. Znawcy tematu zdecydowanie najbardziej polecają te metalowe. Są one najwytrzymalsze (przede wszystkim na gryzienie). Ceramiczne i plastikowe mogą szybko ulec uszkodzeniu. Ważna jest też nieślizgająca się podstawa, która zapobiegnie przesuwaniu się misek podczas jedzenia. Poza tym rozmiar misek powinno dostosować się do wielkości psa (np. miski i inne rzeczy dla yorka powinny być odpowiednio małe). Bardzo dobrym pomysłem jest też zakup misek z regulowanym stojakiem. Ich rozmiar można dopasowywać do rosnącego psa.


Kolejna ważna rzecz to miejsce do spania. Legowisko powinno być psim akcesorium, które zostanie jak najszybciej zaakceptowane przez zwierzaka . Pies od szczeniaka musi być nauczony, że jest to miejsce, w którym będzie spał. Pierwsze legowisko nie powinno być zbyt drogie, ponieważ szczeniaki gryzą praktycznie wszystko, co wpadnie im w zęby, i bardzo szybko mogą to legowisko zniszczyć. Dlatego na początek warto położyć po prostu starą i niepotrzebną kołdrę w miejscu docelowego legowiska. Musi być ona odpowiednio miękka i przyjemna dla psa, aby chciał na niej spać. Warto też kupić od razu kocyk, pod który pies będzie mógł się wczołgać.

Rzeczy dla psa niezbędne podczas spacerów

Akcesorium dla zwierząt, które nieodłącznie kojarzy się z psem, jest oczywiście obroża i smycz. Bez tych dwóch rzeczy wyprowadzanie psa na spacer jest w praktyce niedozwolone. Te rzeczy dla psa muszą być odpowiednio do niego dostosowane, przede wszystkim do jego wielkości. Na początku warto unikać smyczy rozciągającej się, ponieważ przy jej użyciu trudno nauczyć psa chodzenia przy nodze. W przypadku niektórych ras, np. yorka czy maltańczyka, dobrym akcesorium zastępującym obrożę będą szelki. 

Dla szczeniąt odpowiednim pomysłem będzie z kolei zakup akcesoriów regulowanych, które będą dopasowywać się do rosnącego psa. Do obroży (lub szelek) powinien być przyczepiony chip z danymi psa oraz oraz naszym numerem telefonu. Dobrą i przydatną rzeczą dla psa jest obroża z gpsem . Stanowi on nieocenioną pomoc w odnalezieniu psa, który pobiegł nawet bardzo daleko. Na początek nie warto wydawać pieniędzy na ekskluzywne akcesoria dla psów – przede wszystkim muszą być one trwałe.

Zobacz także: Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

Jakie psie akcesoria wybrać do treningu i zabawy?

Jednym z najważniejszych elementów wychowania psa jest nauczenie go pewnych nawyków i odpowiednich zachowań. Trudno będzie tego dokonać bez treningowych akcesoriów dla psa. Jednym z nich jest długa linka ćwiczeniowa, którą wykorzystujemy podczas nauki przywoływania zwierzaka. Nagrodą dla psa za dobrze wykonane zadanie zawsze powinien być psi smakołyk – drobna przekąska, która upewni zwierzaka, że zachował się dobrze.

Bardzo ważnym akcesorium dla zwierząt są różnego rodzaju zabawki i gryzaki. Są one szczególnie istotne dla szczeniaków – gryzą one bowiem wszystko, co im wpadnie w zęby, więc taka zabawka to nie tylko atrakcja dla psa, ale także sposób na to, żeby zapobiec zniszczeniu mebli czy innych elementów wyposażenia mieszkania. W tym wypadku także warto zainwestować w produkty dobrej jakości, aby niezbyt szybko uległy one zniszczeniu . Ważne jest zapewnienie różnorodności zabawek dla psów. Gryzaki są różnej wielkości i mają różne kształty – mogą być wyglądać jak piłki lub kości. Dobrym gryzakiem są też specjalnie przygotowane sznurki. Jakiś czas temu pojawiły się nowe rodzaje zabawek interaktywnych, które wypełnione smakołykami zapewniają psu nie tylko dobrą zabawę, ale również przyjemne doznania smakowe.

Zobacz także: Najpiękniejsze rasy psów – które zasługują na takie miano? W DDTVN mało znane w Polsce rasy psów

Akcesoria do higieny zwierząt

Ostatnim rodzajem akcesoriów, o których koniecznie trzeba wspomnieć, są psie akcesoria przeznaczone do higieny. Przyzwyczajenie psa od małego do czyszczenia i kąpania bardzo ułatwi w przyszłości zajmowanie się naszym pupilem . Dlatego bardzo ważnym jest wybór odpowiednich akcesoriów, takich jak szampon, trymer, grzebień, cążki do pazurów czy szczotka. Zwłaszcza zakup szamponu musi być poprzedzony analizą, czy dany produkt jest odpowiedni dla psa w określonym wieku.

Zobacz także: Adopcja niepełnosprawnego psa. Czy to problem?

Zobacz film: Pieskie życie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
64
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0