Przed stworzeniem domu tymczasowego dla psa trzeba przede wszystkim zadać sobie pytanie o dostateczną ilość czasu i cierpliwości, które należy poświęcić na opiekę nad bezdomnym zwierzęciem.
>>> Zobacz także:
- Adopcja niepełnosprawnego psa. Czy to problem?
- Adopcja trudnego psa - jak sobie z nim radzić? Dziś Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych
- Adopcja psów. Czarny nie znaczy gorszy!
Idea domów tymczasowych a schronisko
Dom tymczasowy dla psa to dom, w którym zwierzę przebywa do momentu adopcji, czyli znalezienia mu opiekuna i domu na stałe. Można by sądzić, że funkcje takiego miejsca spełniają schroniska dla zwierząt. Nic bardziej mylnego. Żadne schronisko nie zapewni takich warunków bezdomnemu zwierzęciu jak dom, choćby tymczasowy. Do takich miejsc trafiają przede wszystkim zwierzęta, które nie poradziłyby sobie w schronisku. Są to często chore psy, o specjalnych potrzebach, strachliwe, starsze lub bardzo młode. Warunki schroniskowe to boksy, klatki, rzadkie spacery i minimalny kontakt z ludźmi. Często również agresywni kompani, z którymi trzeba walczyć o dostęp do miski z jedzeniem. Pobyt w schronisku nawet dla zdrowego zwierzaka bez większych problemów behawioralnych to duży stres, który może odbić się na jego kondycji fizycznej i psychicznej. W przypadku chorego psa przebywającego często w przepełnionym zwierzętami schronisku pracownikom nie zawsze starczy czasu na właściwą jego pielęgnację lub podawanie leków czy karmienie specjalistyczną karmą.
Natomiast w domu tymczasowym z założenia zwierzę ma mieć zapewnione jak najlepsze warunki, by wyzdrowieć, dojść do siebie, zaznać spokoju i czekać na udaną adopcję. Tymczasowy właściciel powinien być w stanie poświęcić zwierzęciu swój czas, uwagę i otoczyć je opieką oraz miłością. Istotą domu tymczasowego jest również możliwość prowadzenia obserwacji zachowania zwierzęcia w warunkach domowych, co w schronisku byłoby nie do wykonania. Tymczasowy opiekun już po paru dniach może określić, czy dany pies jest przyjaźnie nastawiony do ludzi, małych dzieci lub innych zwierząt. W przyszłości taka obserwacja i wyprowadzone z niej wnioski będą miały kluczowe znaczenie w dopasowaniu właściciela stałego do charakteru zwierzęcia.
Jak stworzyć dom tymczasowy dla psa?
Wiesz już, na czym polega prowadzenie domu tymczasowego dla zwierząt i że jest to idealny sposób na pomoc bezdomnym czworonogom. Musisz jeszcze wiedzieć, jak się do tego zabrać.
Domy tymczasowe na ogół funkcjonują dzięki stowarzyszeniom lub fundacjom na rzecz opieki nad zwierzętami i to właśnie do jednego z tych ośrodków należy się zgłosić z chęcią stworzenia takiego domu. Warto szczegółowo opisać warunki, jakie jesteś w stanie zapewnić zwierzęciu i jakie zwierzę może do ciebie trafić. Jako tymczasowy właściciel możesz opiekować się nie tylko psami lub kotami, lecz także królikami, szczurami lub innymi zwierzętami. Powinieneś również zaznaczyć, czy jesteś w stanie zająć się chorym zwierzęciem lub takim, które wykazuje problemy behawioralne. Warto także wspomnieć, czy opiekujesz się innymi psami lub kotami i jaki jest ich stosunek do obcych zwierząt.
Po zebraniu wywiadu stowarzyszenie wpiszę cię do bazy domów tymczasowych, a tobie pozostanie czekać na przydział podopiecznego. Gdy taki się znajdzie, najlepiej szczegółowo wypytać o jego kondycję i potrzeby. Musisz wiedzieć, że masz prawo odmówić przyjęcia zwierzaka. Jednak jeśli się zdecydujesz na prowadzenie domu tymczasowego dla danego osobnika, przed jego odbiorem podpisz umowę, w której powinny być zawarte twoje prawa i obowiązki, a także stowarzyszenia. Większość organizacji przez cały pobyt zwierzęcia w domu tymczasowym sponsoruje karmę, wizyty i leczenie u weterynarza, niektóre z nich mogą również oferować wyprawkę, np. smycz, miski, kuwetę, żwirek itp.
Obowiązki opiekuna w domu tymczasowym
Tymczasowy opiekun okazuje wiele serca i miłości bezdomnym zwierzętom i to właśnie w tej formie pomocy jest najlepsze. Należy jednak wiedzieć, że zostanie nim wiąże się z pewnymi niedogodnościami, odpowiedzialnością i poświęceniem dużej ilości czasu psu, który trafi pod twój dach. Szczególnej opieki wymagają zwierzęta, które są chore. Co prawda za leczenie płaci stowarzyszenie, jednak to właściciel musi poświęcić swój czas na wożenie futrzaka do weterynarza czy rehabilitację. Do obowiązków należy również obserwacja zwierzęcia, socjalizacja z ludźmi i innymi zwierzętami, nauka czystości, chodzenia na smyczy, samodzielnego zostawania w domu, a także zabawa. Zostając tymczasowym opiekunem, warto również wspierać organizację w szukaniu zwierzęciu domu stałego. Przydatne okaże się też zrobienie zdjęć lub dokładne opisanie zachowania psa. Musisz jednak wiedzieć, że sam nie możesz przekazać podopiecznego do adopcji – tym zajmuje się dana fundacja, która może ewentualnie zaakceptować twojego kandydata na stałego opiekuna.
Okno życia dla psów
Katarzyna Chruściel niedawno otworzyła okno życia dla psów. O swojej akcji napisała w mediach społecznościowych:
Kochani. Zbliżają się wakacje. Dużo ludzi porzuca swoje czworonogi lub je po prostu uśmierca!!! Otwieram okno życia dla 4 nożnych przyjaciół. Jeśli chcesz wywieźć psa do lasu lub go zabić. Przywieź go do mnie. Bezimiennie. Od 07.06.2019 wystawię przed płotem klatkę kennelową. Nie posiadam kamer. Zamiast do lasu przywieź do mnie. Miłocice ul. Główna 19. Zostaniesz niezidentyfikowany. A pies dostanie drugie życie.
Popularność posta przerosła jej oczekiwania. Akcję wsparła społeczność lokalna. Kasi pomagają też producenci karmy dla psów i fundacje.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN