Zwierzęta

Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

Zwierzęta

Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

Jak zareaguje pies na pojawienie się w domu nowego członka rodziny? Jak możemy przygotować naszego czworonoga na taką sytuację? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Olgą Frycz, która zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie swojego dziecka w towarzystwie bulteriera, czym zadziwiła internautów, Pauliną Holtz i Radkiem Ekwińskim, instruktorem szkolenia psów.

 • Psy żyją z nami od dwudziestu tysięcy lat
 • Co zrobić kiedy w domu pojawia się dziecko? Jak przygotować na to psa?
 • Musimy zdać sobie sprawę jakie miejsce zajmuje pies w naszym domu
 • Jak dać psu do zrozumienia, że nie jest ważniejszy od dziecka
 • Musimy pamiętać, że pies to nie jest substytut dziecka
 • Czy to zależy od rasy psa?
 • Jak wyglądają sygnały ostrzegawcze wysyłane przez psa?

Radek Ekwiński:

Psy są z nami od dwudziestu tysięcy lat i są z nami blisko. Najbliżej jeżeli chodzi o zwierzęta. Gdyby cokolwiek w genetyce psa nie pozwalało mu być blisko naszych dzieci, to na pewno tych psów już by z nami nie było.

Zobacz też: Jak karmić psa – co powinien jeść pies i ile razy dziennie go karmić? >>>

Jak przygotować  psa na przyjęcie nowego domownika?

Kiedy w domu pojawia sie dziecko wszystko, także w życiu naszego pupila, "wywraca się do góry nogami". Jesteśmy odpowiedzialni za swoje emocje oraz za to, co będzie się działo w psiej głowie. 

Pies ma swoją pozycję w naszym "domowym stadzie" i swoje miejsce w mieszkaniu. Pojawienie się nowego członka rodziny jest dla zwierzęcia sporą zmianą, która nie zawsze jest łatwa do zaakceptowania. Musimy zadbać o to, żeby zwierzak nie odczuł nowej sytuacji jako pogorszenie jego statusu. Jednocześnie, jeszcze zanim nowy mieszkaniec pojawi się w domu, możemy zacząć wprowadzać nowe reguły, które będą obowiązywały, dzięki temu nasz pupil nie będzie ich wiązał bezpośrednio z dzieckiem. 

Paulina Holtz o tym jak ona przygotowywała swojego psa na przyjście na swiat córki:

Totalnie nie mam zaufania do psów. Kocham psy, ale uważam, że my musimy za nie myśleć. Bo one mają instynkty i jeśli my tego nie przewidzimy to będzie różnie. 
Zobacz też: Piesek Fijo w nowym domu. W końcu dopisało mu szczęście >>>

Co jest najważniejsze wg Pauliny Holtz? Musimy zdać sobie sprawę jakie miejsce zajmuje pies w naszym domu:

 • czy to jest pies, który może wchodzić na kanapę, czy nie może

 • czy to jest pies, który się czuje samcem/samica alfa w domu

Ja wiedziałam, że to jest pies, który jest na końcu łańcucha u nas w domu, że ona sie czuje bezpiecznie, spokojnie, ale i tak:

 • ze szpitala najpierw przyjechała pielucha, która ona wywąchała - wiedziała, że taki zapach pojawi się w domu

 • pies czekał na podwórku dopóki ja nie weszłam do domu i ona dopiero wtedy weszła, dostała do obwąchania dziecko. Powąchała, powąchała, powiedziała: 'o super'! Skończyło się zainteresowanie dzieckiem.

Jak dać psu do zrozumienia, że nie jest ważniejszy od dziecka, mimo że był w domu wcześniej niż ono?

Według Radka Ekwińskiego musimy pamietać ,że od samego poczatku pies, ktory przychodzi do naszego domu to nie jest dziecko. Jeżeli psa darzymy uczuciami i on w naszej głowie zajmuje miejsce dziecka, to kiedy pojawi się prawdziwe dziecko, staniemy w obliczu problemu i ewentualnego konfliktu, bo pies poczuje się zagrożony.

Czy to zależy od rasy psa?

Paulina Holtz:

Największy problem jest z małymi, szczekającymi pieskami, które są noszone na rękach, na kanapach, w domu wszystko mogą, wszędzie są. Nagle do świata tego psa przychodzi dziecko - to jest dramat.

Radek Ekwiński:

W takiej sytuacji pies nie może  zrozumieć, że ktoś zajął jego miejsce.
Amstafy to są psy, które w XVIII, XIX wieku pracowały na amerykańskich farmach jako niańki. Każdy mógł wyjść pracować w pole zostawiając dzieci pod opieka amstafa. 

Zobacz też: Dzięki tym gadżetom pies będzie widoczny po zmroku >>>

Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka? Ile czasu pies potrzebuje, aby zaakceptować nadchodzące zmiany? - Radek Ekwiński w Dzień Dobry TVN.

Jak wyglądają sygnały ostrzegawcze wysyłane przez psa?


Źródło: Dzień Dobry TVN |
Co sądzisz o tym artykule?
1
3
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0