Producenci leków dla zwierząt często proponują łatwą do zaaplikowania formułę, ale nie wszystkie tabletki są dostępne w takiej formie. Zdarzają się takie, które odstraszają naszych podopiecznych i wyglądem (rozmiarem), i zapachem, a w dodatku są gorzkie. Nie warto również bezrefleksyjnie stosować takich trików, jak rozpuszczanie w wodzie czy rozdrabnianie i mieszanie z karmą. Zawsze przed wprowadzeniem w życie takiego fortelu musimy zapytać weterynarza o to, jak podać kotu tabletkę.
Zobacz także: Czy wypuszczać kota z domu?
Jak podać kotu tabletkę – ogólne zasady
Najczęściej zastanawiamy się, jak podać kotu tabletkę na robaki . Najczęściej, ponieważ jest to czynność, którą trzeba wykonywać cyklicznie przez całe życie zwierzaka. To bardzo ważne, ponieważ tylko odrobaczony kot może przyjmować szczepienia. Ponadto pasożyty rozwijające się w jelitach futrzaka mogą powodować choroby. Najlepsze tabletki na odrobaczanie powinien wskazać weterynarz, który dostosuje je do wieku i wagi zwierzaka. Podpowie również, jaka jest najlepsza metoda aplikacji. Pamiętajmy, żeby przed wypróbowaniem na naszym milusińskim rozmaitych „forteli” zapytać specjalistę o możliwe formy podania leku. Nie wszystkie bowiem można rozpuszczać w wodzie czy rozdrabniać i mieszać z mokrą karmą. Dlaczego? Niektóre medykamenty są tak gorzkie, że nieodpowiednio zaaplikowane spowodują u kota duży dyskomfort, intensywne ślinienie się i wymioty, a to oznacza, że podanie środka trzeba będzie powtórzyć.
Bardzo ważne jest również zadbanie o to, by po przyjęciu dawki leku kot napił się wody , zjadł odrobinę mokrej karmy czy wypił sos z tuńczyka. Płyny lub mokra karma mają zadziałać jak „przepychacz”, dzięki któremu tabletka trafi do żołądka, a nie zacznie się rozkładać w przełyku. To nieprzyjemne uczucie również ludzi zmusza do popijania leków. Nie zapominajmy więc o tym, podając kotu tabletki.
Jak podać kotu tabletkę w jedzeniu?
Jeśli weterynarz nie widzi przeciwwskazań, warto zastosować najprostszy ze sposobów na to, jak podać kotu tabletkę, czyli – zmieszać ją z jedzeniem. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te mają bardzo dobry węch i bez trudu wyczują zapach lekarstwa w misce. Często zdarza się, że nie chcą zjeść trefnego posiłku albo starannie omijają te miejsca, w których ukryliśmy lek. Dobrym sposobem na przekonanie futrzaka do spałaszowania jedzenia zawierającego tabletkę jest wybór takiego pokarmu, który ma bardzo intensywny zapach . Pomocne będzie również podanie ulubionego dania albo użycie niezawodnych kocich kabanosów . Tabletkę można też ukryć w innym smakołyku, najlepiej takim, który kot otrzymuje w nagrodę za dobre zachowanie.
Jeśli wszystkie sposoby na to, jak podać kotu tabletkę w jedzeniu okazują się zawodne, można uciec się do innej metody. Lek ukrywamy w małym (nie większym niż 1 cm) plasterku/kawałku ulubionego przysmaku, kładziemy na końcu kociego języka i zamykamy pyszczek. W ten sposób zwierzę chętniej przełknie porcję lekarstwa. Dodatkowym ułatwieniem dla niego jest delikatne głaskanie po gardle, które ułatwia mu połykanie. Cały zabieg musimy przeprowadzić szybko i sprawnie. Na koniec powinniśmy obdarzyć pupila obfitą porcją czułości i nagrodzić smakołykiem.
Inne sposoby na to, jak podać kotu tabletkę
Niektóre leki można podawać kotu w formie rozpuszczonej. Zawiesinę można wciągnąć do małej strzykawki, a następnie zaaplikować do kociego gardła. Pamiętajmy przy tym, że leki podawane w ten sposób nie mogą mieć zbyt drażniącego smaku . Ten sposób aplikacji medykamentów trzeba skonsultować z weterynarzem.
Chcąc przechytrzyć kota, możemy również wykorzystać jego codzienne zwyczaje. Lek łatwiej podać, jeśli rozdrobnimy go, wymieszamy z masłem lub serkiem i posmarujemy nim łapki pupila . Żaden futrzak nie lubi być brudny, dlatego szybko zliże smarowidło z łapek.
Jeśli wszystkie sposoby na to, jak podać kotu tabletkę okażą się nieodpowiednie, musimy spróbować metody bezpośrednio do pyszczka. Polega ona na ściśnięciu po bokach szczęki zwierzaka (dzięki temu otworzy pyszczek), położeniu pigułki jak najgłębiej na języku i zamknięciu pyszczka. Aby ułatwić kotu połknięcie tabletki, powinniśmy delikatnie głaskać go po gardle. Nie jest to przyjemna sytuacja, dlatego warto poświęcić kotu trochę czasu, czułości i nagrodzić ulubionym przysmakiem. Pamiętajmy jednak o konieczności przepicia leku.
Ostatnia z metod na podawanie kotu tabletki jest dla niego najbardziej stresująca. Jeśli zwierzak będzie niespokojny i zacznie się wyrywać, musimy go unieruchomić. Najłatwiej to zrobić, ściskając jego skórę na karku. Zacznie wtedy działać tzw. odruch karkowy, za sprawą którego kot przestaje się ruszać i staje się spokojniejszy.
Więcej:
- Święty kot birmański – skąd pochodzi i jaki ma charakter?
- Choroba kociego pazura - diagnostyka, objawy, leczenie
- Jak i czym karmić małego kotka? Żywienie w pierwszych tygodniach życia kota
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN