Co może jeść shih tzu? Najlepsza karma sucha i mokra oraz produkty naturalne

Shih Tzu czekający na smakołyk
cheryl4luck/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Zastanawiając się nad zdrową dietą dla shih tzu, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. cechy charakterystyczne rasy, wiek zwierzęcia oraz jego indywidualne preferencje. Warto wiedzieć jaki pokarm będzie najlepszy dla naszego pupila. Przedstawiamy jak powinno wyglądać żywienie shih tzu, jak karmić szczeniaka i dorosłego psa.

Żywienie shih tzu powinno być zgodne z wymaganiami rasy oraz indywidualnym charakterem psa. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka karma dla shih tzu jest najlepsza i którą należy bezwzględnie kupować. Niektóre zwierzęta wolą jedzenie domowe, a nie przetworzone, gotowe produkty. Zamiast podawać psu resztki, może warto raz na jakiś czas przygotować dla niego coś specjalnego.

Czym karmić shih tzu? Naturalne produkty

Alternatywą dla puszkowanej karmy są naturalne produkty. Niektórzy właściciele psów decydują się wyłącznie na karmienie ich suchą karmą czy mokrymi puszkami Przynajmniej od czasu do czasu warto jednak pozwolić zjeść pupilowi coś innego – świeże mięso, kasze, ryż i warzywa korzystnie wpłyną na jego zdrowie. Aby domowe jedzenie dla shih tzu było maksymalnie pożywne, trzeba przygotowywać je w odpowiedni sposób.

O tym należy pamiętać:

 • wszelkiego rodzaju mięso i warzywa zawsze trzeba dzielić na mniejsze kawałki, które pies będzie mógł swobodnie pogryźć lub przełknąć. To szczególnie ważne, jeśli shih tzu ma skłonność do łapczywego zjadania wszystkiego, co znajduje się w misce,
  • jedzenie, które dostaje pies, powinno mieć temperaturę pokojową,
   • dla psa należy kupować tylko produkty naturalne, dobrej jakości, w sprawdzonych sklepach. Zwracać trzeba uwagę na ich skład i nie bierz niczego, co ma zawiera zbyt dużo konserwantów czy barwników. Rasa shih tzu ma wrażliwy żołądek, dlatego nie warto eksperymentować z podawaniem psom przypadkowego pokarmu, który znajduje się w kuchni,
    • szczenięta mogą jeść produkty mleczne, jednak w przypadku dorosłych psów nie jest to zalecane – większość z nich cierpi na nietolerancję laktozy,
     • jeśli chce się nakarmić psa surowym mięsem, trzeba je wcześniej zamrozić, po kilku dniach rozmrozić i dopiero wtedy podać pupilowi. Dzięki temu uniknie się zarażenia psa ewentualnymi pasożytami znajdującymi się w surowym mięsie.

      Jak i czym karmić szczeniaka shih tzu?

      Zarówno pokarm naturalny, jak i karma dla szczeniaka shih tzu musi być dopasowana do potrzeb młodego zwierzęcia. Większość psów trafia do nowych domów w wieku około 3 miesięcy i ma już wyrobione nawyki żywieniowe. Szczenięta powinny dostawać jedzenie dla juniorów przynajmniej 4–5 razy w ciągu doby (jeśli są całkowicie zdrowe). Jeśli chce się urozmaicić dietę swojego pupila, można wprowadzać do niej nowe produkty dopiero po 4. miesiącu życia szczeniaka. Warto zacząć od gotowanego mięsa, kwaśnych produktów mlecznych (bez laktozy) i lekkostrawnych, startych warzyw.

      Między 4. a 9. miesiącem życia szczenięta powinny jeść produkty bogate w wapń, który korzystnie wpływa na kształtowanie się kości oraz przyspiesza pojawienie się zębów stałych.

      Pamiętać należy, że często nawet najlepsza karma dla shih tzu może okazać się dla psa niezbyt smaczna. Niektóre zwierzęta będą wolały jeść to samo, co je ich właściciel. I nie należy im tego zabraniać – pod warunkiem, że będą to produkty świeże, bez dodatku soli, cukru i przypraw .

      Jak karmić dorosłego psa shih tzu?

      Jeśli zdecydujemy się na karmienie psa zarówno naturalnymi produktami, jak i karmą, trzeba wiedzieć, w jaki sposób wybrać tę odpowiednią. Żywienie shih tzu powinno opierać się na wysokiej jakości produktach, dlatego nie zaleca się kupowania taniej karmy. Marka nie ma większego znaczenia, warto po prostu przeanalizować skład i skonsultować się z lekarzem weterynarii, jakich witamin i minerałów w danym momencie życia najbardziej potrzebuje pies.

      Karmy z kategorii premium często oprócz dobrego składu zawierają dodatki, które pozytywnie wpływają na wygląd sierści czworonoga, stan jego uzębienia oraz pracę układu pokarmowego. Sucha karma dla shih tzu to podstawa w karmieniu psa, dlatego to na nią trzeba zwrócić największą uwagę. Zaleca się wybieranie karmy mokrej tej samej marki.

      Żywienie shih tzu – ogólne zasady

      • jeśli pies cierpi na alergie pokarmowe, można kupić dla niego specjalną karmę hipoalergiczną,
       • zarówno mokry, jak i suchy pokarm dla shih tzu nie powinien być mieszany z naturalnymi produktami i podawany jako jeden posiłek,
        • mięso powinno stanowić co najmniej 25% objętości każdego posiłku,
         • karmy kupione w sklepach należy dawkować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

          Zobacz wideo: Pies - najpiękniejszy przyjaciel człowieka

          NTL Radomsko Sp. z o.o./x-news

          Zobacz także:

          Autor: Adrian Adamczyk

          Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Apokalipsa w galerii sztuki
          Materiał promocyjny

          Apokalipsa w galerii sztuki