Ułożenie właściwej diety dla psa to nie lada wyzwanie. Właściciele czworonogów zastanawiają się często, jak komponować posiłki, aby były wartościowe i zdrowe. Kontrowersje wśród hodowców wzbudza podawanie psu surowego mięsa. Czy jest zdrowe, czy wpływa korzystnie na psi organizm? Czy wręcz przeciwnie – może mu zaszkodzić?
Dieta BARF, oznaczająca biologiczne żywienie, opiera się na surowym mięsie, nabiale i niewielkich ilościach sezonowych warzyw i owoców. Głównym założeniem jest teoria, że psy powinny żywić się pokarmem, do którego trawienia przystosowała je natura. Zwolennicy diety biologicznej uważają, że w ten sposób zwierzę otrzymuje posiłek, który z łatwością przyswaja. Surowe mięso pozbawione jest szkodliwych konserwantów, wzmacniaczy smaku i wypełniaczy.
Surowe mięso dla psa w diecie BARF
Czy pies może jeść surowe mięso? To pytanie towarzyszy hodowcom od dawna. Zdania są podzielone, dlatego dieta biologiczna (BARF) ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że podawanie psu surowego mięsa pozwala wyeliminować z diety szkodliwe substancje konserwujące, wzmacniacze smaku lub wypełniacze, pomaga także w utrzymaniu dobrego stanu zębów. Dzięki rozszarpywaniu mięsa czy gryzieniu kości kamień nazębny się nie odkłada, a oddech zwierzęcia jest świeży. Układ pokarmowy psów jest przystosowany do trawienia surowego mięsa, treść pokarmowa jest dobrze przyswajana, a odchody mają bardziej zwartą konsystencję i mniej nieprzyjemny zapach. Psy karmione surowym mięsem mają zdrową skórę i piękną, błyszczącą sierść. Dodatkowo połączenie surowego mięsa z warzywami i owocami doskonale wypełnia psi żołądek i pozostawia uczucie sytości. Surowe mięso przywraca prawidłowe pH żołądka, co usprawnia trawienie. Posiłek z przewagą surowego mięsa dostarcza naturalnych enzymów, ale także minerałów i witamin (dodatek owoców i warzyw). Wybierając surowe mięso dla psa, trzeba zwrócić uwagę na jego pochodzenie i świeżość. Zawsze należy je pozyskiwać z pewnych źródeł.
Jakie surowe mięso dla psa będzie najlepsze?
Wprowadzając surowe mięso do diety psa, warto rozważyć, jaki rodzaj będzie dla niego najlepszy. Mięso, na które należy uważać, to surowa wieprzowina, która nie zawsze jest badana na obecność wirusa groźnej choroby Aujeszkyego, jest ciężkostrawna, tłusta i często powoduje zaparcia. Pełnowartościowy posiłek zapewni takie mięso, jak jagnięcina, kurczak, indyk, wołowina, dziczyzna. Okazjonalnie można podać psu rybę bez ości. Surowe mięso dla psa musi być świeże. Musi także pochodzić ze sprawdzonego źródła. Dobrze, jeśli zawiera dużo tkanki łącznej i chrząstek. Podając surowe mięso, należy uważnie obserwować reakcję psa, czy nie wystąpi uczulenie. Najczęściej uczulającym mięsem jest wieprzowina i kurczak. Niepokojącymi objawami są świąd skóry, uszu, biegunka oraz wymioty. Należy szczególnie uważać przy podawaniu kości (np. z kurczaka), które nigdy nie powinny pojawiać się w dużej ilości. Okazjonalnie można podać surową kość (gotowane rozpadają się na ostre kawałki, co jest bardzo niebezpieczne). Psią dietę można urozmaicić również łapkami, skrzydełkami i podrobami.
Odpowiedź na pytanie, czy można dawać psu surowe mięso, jest więc prosta. Oczywiście można zbudować jadłospis na jego bazie, ale zmiany należy wprowadzać stopniowo, powoli zwiększając ilość mięsa. Początkowo może pojawić się biegunka, np. po podaniu surowego mięsa z kurczaka, jednak układ trawienny dość szybko przestawia się na nowy rodzaj pożywienia. Dietę warto urozmaicać warzywami, najlepiej gotowanymi, np. marchewką i groszkiem. Należy pamiętać też o tym, aby forma posiłków była za każdym razem inna: raz kości z kawałkami mięsa, innym razem fragmenty z dużą ilością chrząstek, jeszcze innym razem mięso mielone. Surowe mięso mielone dla psa pozwala mu poznać zupełnie inną strukturę posiłku. Spożywając je, zwierzę musi inaczej pracować, przeżuwać. Specjaliści twierdzą, że podawanie psu posiłków w różnej postaci i formie wzbogaca jego życie, sprawiając, że jedzenie staje się przyjemnością, zajęciem, a nie tylko przyjmowaniem kalorii.
Jak komponować posiłki z surowym mięsem dla psa?
Komponując posiłki, których podstawowym elementem jest surowe mięso, należy zwrócić uwagę na proporcje poszczególnych składników. Produkty pochodzenia zwierzęcego powinny stanowić 80 proc. diety, a pozostałe 20 proc. – produkty roślinne. Produkty zwierzęce należy podzielić na podroby, które powinny stanowić 20 proc. podawanego mięsa, kości (20–30 proc.) i mięso (50–60 proc.). Mięso warto podawać naprzemiennie, białe z czerwonym i rybami. Można je pokroić na mniejsze lub większe kawałki albo zmielić. Surowe mięso dla szczeniaka należy wprowadzać, kierując się podobnymi zasadami jak w przypadku dorosłych psów. Trzeba również obalić teorię, że istnieje jakakolwiek zależność między podawaniem psom surowego mięsa a wykazywaną przez nie agresją. Jest ono całkowicie bezpieczne i nie powoduje żadnych zaburzeń w zachowaniu zwierzęcia.
Technolog żywienia radzi, jak rozpoznać mięso dobrej jakości. Zobacz wideo:
Zobacz także:
GIS ostrzega przed zatruciem. Dwa duże sklepy wycofują mięso kurczaka
Polacy pokochali "roślinne mięso". Co wpłynęło na zmianę naszych nawyków żywieniowych?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto