Potężne stado żubrów pojawiło się niedaleko jednej z tras w województwie podlaskim. Zwierzętom niespecjalnie przeszkadzało towarzystwo ludzi ani przejeżdżające samochody. Co mogło je skłonić do wyjścia z lasu?
Na jednym z krakowskich osiedli pewien właściciel wyprowadza psa bez smyczy i kagańca, mimo że jest agresywny i brutalnie atakuje inne czworonogi. Czy agresja psa to wina jego właściciela czy rasy? Jak wyprowadzać swojego pupila, który atakuje inne zwierzęta?
Na kanapach w studiu Dzień Dobry TVN rozsiadły się prawdziwe arystokratki - dwie urocze kotki rasy brytyjskiej. Jak powiedział Marcin Prokop, obie "panie" przyszły do nas, aby zaprezentować wdzięki i opowiedzieć o swoim jakże spokojnym i wycofanym charakterze.
Okazuje się, że niektóre rośliny, które mają być ozdobą domu mogą szkodzić naszym zwierzakom domowym. Jakie zatem kwiaty nie zagrożą zdrowiu czy życiu naszych pupili? Zapytaliśmy o to ogrodnika, Łukasza Skopa.
Pod iglicą Pałacu Kultury i Nauki mieszka para sokołów wędrownych – Franek i Gigi. Jak wygląda ich miejskie życie? Czy mają tu co jeść? O szczegółach Piotr Kraśko rozmawiał z przyrodnikiem Marcinem Kostrzyńskim.
Redakcja Dzień dobry TVN szuka domu dla kolejnego słodkiego futrzaka. Tobiś to malutki (ważący niewiele ponad 10 kg) roczny psiak, który szuka domu. W warunkach schroniskowych jest bardzo pozytywnym i otwartym psiakiem.
Piec lubi zabawy i ćwiczenia, bez względu na pogodę i porę dnia. Jednym z gadżetów, które może urozmaicić mu życie i zaspokoić jego potrzeby związane z aktywnością jest mata węchowa. Jak ją wykonać samemu w domu? Czym jeszcze zająć psa, aby się nie nudził?
Maty węchowe przygotowane przez mieszkańców domu Wielkiego Brata. Gabi Drzewiecka osobiście dostarczyła prezenty do schroniska w Łowiczu. Różnego rodzaju zabawki na smakołyki są dla psa nie tylko dobrą zabawą, ale przede wszystkim służą do treningu umysłowego i nauki. Pobudzają intelekt, rozwijają inteligencję i są urozmaiceniem zabaw z właścicielem. Zabawki edukacyjne dla psa można w prosty sposób wykonać samodzielnie w domu.
Od roku obowiązują w Polsce nowe, surowsze przepisy dotyczące porzucania niechcianych zwierząt. W świetle prawa czyn ten uznawany jest za przestępstwo znęcania się, a osoba winna jego popełnienia może spędzić w więzieniu nawet 3 lata. O ratowaniu zwierzaków opowiedziała aspirant Iga Sozoniuk, szerzej znana jako Ace Ventura Psi Detektyw.
Zima to niezwykle ciężki czas dla wielu bezdomnych zwierząt. Dorota Wellman i Bartek Jędrzejak odwiedzili Schronisko „Na Paluchu”, żeby dowiedzieć się czego o tej porze roku potrzebują bezpańskie czworonogi.
Wiele osób uważa, że porozumiewanie się jest zastrzeżone wyłącznie dla ludzi, a jeżeli zwierzęta mówią, to tylko w noc wigilijną. Ale to nieprawda, ponieważ badacze dowodzą, że zwierzęta potrafią ze sobą rozmawiać o każdej porze dnia i nocy. W jaki sposób to robią? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN przyrodnika, Marcina Kostrzyńskiego.
Prezent dla kota nie jest ekscentrycznym wymysłem ludzi zakochanych w swoich czworonogach. Te ciekawe świata, zawsze skore do zabawy zwierzęta chętnie korzystają z nowych gadżetów lub eksplorują nieznane obszary
Prezent dla kota nie jest ekscentrycznym wymysłem ludzi zakochanych w swoich czworonogach. Te ciekawe świata, zawsze skore do zabawy zwierzęta chętnie korzystają z nowych gadżetów lub eksplorują nieznane obszary swojego terytorium. Potrafią też cieszyć się ze smakołyków nie mniej niż ludzie.
Prezent pod choinkę dla psa? Niektórym taki pomysł może wydawać się dziwaczny, ale dla właścicieli czworonogów potrzeba obdarowania pupila w święta jest czymś zupełnie naturalnym. W końcu pies jest jednym z ukochanych członków rodziny. Co więcej, potrafi szczerze cieszyć się z tego, co otrzymuje.
Panleukopenia u kota to zaraźliwa choroba wywoływana przez wirus FPV. Niełatwo go zwalczyć, a sieje nie lada spustoszenie w organizmie naszego pupila – powoduje ostre zapalenie jelit oraz obniżenie poziomu leukocytów, czyli białych krwinek. Najbardziej narażone na koci tyfus są małe koty, do 6. miesiąca życia, jednak panleukopenia u dorosłych kotów także pojawia się stosunkowo często.
Podróże z psem wymagają dopełnienia różnych formalności, potrzebny jest odpowiedni transporter. W zależności od środka lokomocji trzeba zwrócić uwagę na inne istotne kwestie. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym oraz nie narazić się na sprzeciw kontrolerów, poznaj zasady przewożenia psów. Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca oraz Agnieszka Jarecka, mistrzyni Europy w skijoringu i bikejoringu. Poznacie również historię Marty Gawęckiej, która w terminalu cargo na lotnisku im. Chopina wysyła zwierzęta w przestworza.
Szczur domowy to inteligentny zwierzak o bardzo ciekawskim charakterze. Cena szczurów domowych jest niewielka, a opieka nieskomplikowana, dlatego coraz więcej rodzin decyduje się na ich zakup lub adopcję.
4 -miesięczną kozę znaleziono na śmietniku. Teraz koza Zosia teraz szuka nowego domu. W Bielsku-Białej Agata Zjawińska spotkała się z weterynarz Anną Nikolajdu-Kudła orazJoanną Kraj - Prezes Fundacji „Psia Ekipa”.
Żwirek zbrylający czy niezbrylający się? Drewniany czy silikonowy? Oferta produktów do wypełnienia kocich kuwet jest bardzo bogata, więc wielu właścicieli kotów ma dylemat, który z nich wybrać. Należy mieć świadomość, że każdy ma zarówno zalety, jak i wady.
Jak nauczyć psa czystości od szczenięcego wieku? To jedno z głównych pytań stawianych sobie przez świeżo upieczonych właścicieli psów. Oduczenie psa sikania w domu wymaga tak naprawdę sporego zaangażowania i wytrwałości jego właściciela.
Wśród zagrożonych gatunków zwierząt znajdziemy pandę czy panterę śnieżną. Co jest przyczyną zmniejszenia się liczebności tych ssaków? Lista zagrożonych gatunków zwierząt na świecie i w Polsce.
Buty dla psa występują w każdym rozmiarze i odgrywają ważną rolę w życiu naszego zwierzaka. Są szczególnie istotne w czasie złych warunków atmosferycznych, a także po zabiegach i operacjach. Istnieją buty dla psa na zimę i lato, każde wykonane z komfortowego materiału. W studiu Dzień Dobry TVN gościł dziś behawiorysta psów, Radek Ekwiński, który opowiedział o tym, jak zadbać o nasze zwierzęta podczas zimowych spacerów.
Chciałbyś zacząć biegać ze swoim pupilem i zastanawiasz się nad sprzętem? Dowiedz się, jak wybrać smycz do biegania z psem, poznaj jej rodzaje i rozpocznij treningi ze swoim zwierzęciem.
W ostatnim czasie zaostrzeniu uległy przepisy, które mają dbać o dobre traktowanie zwierząt. Obecnie, za porzucenie psa może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Tom Justyniarski – pisarz i miłośnik zwierząt, opowiedział o swojej walce o prawa czworonogów.
Na to i na wiele innych pytań odpowiedział gość studia Dzień Dobry TVN Wojciech Mikołuszko – dziennikarz naukowy i przyrodnik.
Koty to zwierzęta odczuwające naturalną potrzebę drapania i nie można im tego zakazać. W każdym domu, w którym mieszka kot, powinien więc znaleźć się również drapak umożliwiający „ostrzenie pazurków”. Koty uwielbiają zaczepiać się o pionowe powierzchnie, choć nie brakuje również miłośników drapania w powierzchnie płasko leżące (np. dywaniki). Koci opiekunowie często zastanawiają się, co zrobić, żeby kot nie drapał mebli w mieszkaniu.
Rut Kurkiewicz-Grocholska umieściła w sieci post, w którym stwierdziła, że chce oddać dzieci, ponieważ zamierza przyjąć pod swój dach czwartego psa. Wpis był prowokacją. Dlaczego Rut tak napisała? Zobaczcie, jakie psy są idealne dla dzieci.
Sterylizacja kota jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych. Polega na usunięciu macicy i jajników u samiczek lub jąder oraz najądrzy u samców. Kiedy może odbyć się sterylizacja kotki? Najlepszym okresem jest około 8-9 miesiąc po urodzeniu. Pierwsza ruja u kotki nie wyklucza zabiegu. Sterylizacja jest dopuszczalna nawet tuż po zakończeniu plamienia. O czym jeszcze należy wiedzieć? Gościem Dzień Dobry TVN była Dominika Gutkowska – weterynarz.
Kastracja psa oznacza chirurgiczne usunięcie jego gonad. Zabieg wpływa na zachowanie pupila, wyciszając jego aktywność związaną z popędem płciowym. Tym samym zwierzę będzie spokojniejsze i mniej agresywne w stosunku np. do innych samców. O tym, czym różni się kastracja od sterylizacji i jakie są wskazania do przeprowadzenia operacji, rozmawialiśmy z Dominiką Gutkowską – weterynarzem.
Kastracja kota to zabieg chirurgiczny, który uniemożliwia zwierzęciu rozmnażanie się, eliminuje uciążliwe skutki rui, zmniejsza agresję terytorialną i problem znaczenia terenu moczem. Zabieg kastracji przeprowadza się zarówno u kotek, jak i u kocurów.