Zwierzę może być wspaniałym przyjacielem dla dziecka i pomóc mu w rozwoju emocjonalnym. Jednak posiadanie pupila wiąże się także z wielką odpowiedzialnością. O tym, jak rozsądnie podchodzić do próśb dziecka „o pieska” opowiedzieli nam psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska i lekarz weterynarii Franek Paśko.
Jerzyki to ptaki podlegające ochronie prawnej, które do naszego kraju przylatują w pierwszej połowie maja na lęgi. Pozostają w Polsce tylko do sierpnia, po czym wracają do Afryki. Jerzyki są niezwykle pożyteczne – podczas lotu potrafią zjeść nawet 20 tyś. komarów. Warto więc pomóc im w uwijaniu gniazd. Jak to zrobić?
W sercu Nowej Huty swój dom ma najsłynniejszy polski bocian Właduś. Przez 15 lat opiekował się nim pan Władysław i to właśnie po nim bocian otrzymał swoje imię. Choć mężczyzny już z nami nie ma, ptak każdego roku, na początku kwietnia przylatuje do domu.
Kinga Beńska od ponad 11 lat prowadzi dom tymczasowy dla psów. W tym czasie udało jej się pomóc wielu czworonogom. Zobacz, w jaki sposób oswaja doświadczone przez los zwierzęta i znajduje im nowych właścicieli.
Woda jest niezbędna do życia nie tylko ludziom. Potrzebują jej także owady i ptaki. Jednak kiedy w Polsce panuje susza, zwierzęta często nie mają się gdzie napić. Pomóc mogą im poidełka wystawione na naszych balkonach. Ich zrobienie jest bardzo proste, co pokazała nam Maja Popielarska.
Przyroda bywa nieprzejednana, ale nie dla wszystkich. Jeśli podchodzi się do niej z elegancją, gracją, kulturą i szacunkiem, można doświadczyć czegoś naprawdę zachwycającego. Tak jak robi to przyrodnik Marcin Kostrzyński.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu urodziło się w tym roku wyjątkowo dużo baranków, co zdaniem ekspertów jest zasługą ciepłej jesieni oraz dobrej trawy. Wśród młodych znalazł się wyjątkowy okaz, który po narodzeniu ważył aż 7 kg. Zobacz, jak radzi sobie to urocze jagnię.
Agnieszka i Sławek Łyczko są założycielami ośrodka rehabilitacyjnego dla poszkodowanych dzikich zwierząt, w którym mogą one dojść do zdrowia. - Jest niewielki, dlatego nazwaliśmy go "Mysikrólik", bo to jest najmniejszy ptak w Europie - powiedział kobieta. Zobaczcie, jak działa to wyjątkowe miejsce.
W czasie, kiedy z powodu pandemii koronawirusa w Tatrach nie ma turystów. Niegdyś mocno oblegane miejsca przez ludzi - dziś bierze w posiadanie natura. - Mamy wiele ciekawych obserwacji - powiedział Jan Krzeptowski-Sabała.
Jak podają amerykańskie media, w nowojorskich schroniskach zaczyna brakować psów i kotów do adopcji lub opieki zastępczej. Wszystkie zwierzaki zostały przygarnięte przez ludzi, którym z powodu przymusowej izolacji brakowało towarzystwa. A jak sytuacja przedstawia się na warszawskim Paluchu? Jak obecnie wygląda proces adopcji?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na adopcję zwierząt. Dziennikarka Kasia Olubińska-Godlewska od dawna marzyła o psie. Teraz to marzenie udało się jej zrealizować. w Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym, jak trafił do niej mały Flipek.
Sampo i Kalev, dwa psy rasy husky i ich właściciele zaopatrują mieszkańców wsi Borowice w niezbędne do życia produkty. Czworonogi noszą na swoich grzbietach specjalne torby w których dwa razy w tygodniu dostarczają potrzebującym leki i jedzenie.
Historie jak ta udowadniają, że nie brakuje ludzi pełnych empatii. Piotr Zatorski i jego żona Barbara podczas spaceru natrafili na gniazdo z małymi wiewiórkami, które spadło z drzewa. Gdy okazało się, że zwierzęta żyją, małżeństwo postanowiło je uratować i tymczasowo się nimi zaopiekować. Jaki był ciąg dalszy tej historii?
Dzikie zwierzęta wchodzą do miast. Sarny czy dziki coraz częściej można spotkać na ulicach i między domami. To niezwykły i niecodzienny widok. Skąd taka zmiana? O tym opowiedział nam przyrodnik Marcin Kostrzyński.
113 zwierząt znajduje się w Rogatym Ranczu w Bojanie. Odzyskują tam zdrowie i wiarę w ludzi. Aby nie zostały bez opieki, na czas epidemii ich opiekunowie zamieszkali na terenie gospodarstwa. Sytuacja jest trudna, ranczo odczuwa już skutki kryzysu. Jak można pomóc zwierzętom?
Marcin Kamiński od kilku lat opiekuje się ostronosami rudymi - Ostrym i Harrym, mimo że posiadanie ich wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i poświęceniem. - To są stadne i hierarchiczne zwierzęta o masie społecznych odruchów, które mogą przekazywać, ale też wymagać - stwierdził mężczyzna. Jak zatem wygląda życie z tymi ssakami?
Na drzwiach schroniska w Korabiewicach pojawiła się napisana na kartonie wiadomość: „Mamy 0 zł na leczenie i karmienie”. Z powodu epidemii koronawirusa przyszłość żyjących tam zwierząt jest zagrożona. Pracownicy schroniska apelują o pomoc. Dowiedz się, jak wesprzeć zwierzęta nie wychodząc z domu.
Mogłoby się wydawać, że czas kwarantanny przysparza naszym pupilom wiele radości. Ale czy na pewno? Koty są prawdopodobnie szczęśliwe, ale z psami może być gorzej. Razem z Sonią Maciuszek z "Myśli wyszczekanych" odpowiadamy, jak zorganizować im czas w domu, by rozładować ich energię.
Ogrody zoologiczne zamknęły się obecnie na zwiedzających i w miejscach tych przebywają jedynie zwierzęta i opiekujący się nimi na zmianę pracownicy. Podobnie jednak jak muzea placówki umożliwiają podglądanie życie swoich podopiecznych przez internet. Jak stworzenia reagują na nową dla siebie sytuację? Opowiedział o tym Marcin Kostrzyński.
Bożenka jest świnką miniaturką. Według hodowcy miała osiągnąć wagę 15 kg, a waży 54. Zwierzak uwielbia wygrzewać się na słońcu, a wakacje najchętniej spędza na kąpielach w Bałtyku.
Michał Dąbrowski jest behawiorystą i doktorantem uniwersytetu w Sydney, skończył wydział nauk weterynaryjnych oraz inżynierii i technologii informacyjnych. Dziś pracuje nad aplikacją, która pomoże właścicielom psów w komunikacji ze zwierzęciem. Kiedy będzie gotowa?
Obecna sytuacja sprawiła, że ku uciesze zwierząt możemy spędzać z nimi dużo więcej czasu niż dotychczas. Można więc kilka chwil poświęcić na sesję zdjęciową. Co zrobić, gdy nasz pupil niechętnie staje przed obiektywem? Kilku cennych wskazówek udzieliła fotografka Wiktoria Kurek.
Z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19 ogrody zoologiczne są również zamknięte. Niestety prywatne ZOO Safari w Borysewie nie kwalifikuje się do pomocy w ramach rządowego pakietu gospodarczego, ponieważ prowadzi działalność sezonową. Co teraz?
Jonasz Pospieszny jest najmłodszym podkuwaczem koni w Polsce. Jego praca to też jego największa pasja. Z końmi łączy go niezwykła relacja – zobaczcie sami!
Havana to buldożka francuska, która dołączyła do lekarzy i pielęgniarek towarzyszących na co dzień nieuleczalnie chorym dzieciom w hospicjum prowadzonym przez Fundację Gajusz. Jej praca polega na tym, aby sprawiać małym pacjentom jak najwięcej przyjemności - powiedziała opiekunka pieska i dyrektor hospicjum Natalia Pasiecznik.
Rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. W niektórych zakątkach Polski pojawiają się pierwsze bociany, które wracają do nas z ciepłych krajów. Marcin Sawicki udał się do Siedlec, gdzie porozmawiał na temat tych ptaków z Ireneuszem Kaługą z Grupy Ekologicznej.
Rozprzestrzenianie się koronawirusa wywołało falę paniki. Wielu właścicieli zwierząt obawia się, że ich pupile mogą zarazić ich COVID-19. Jak jest naprawdę? Dowiedz się, czy nasze pupile stanowią dla nas jakiekolwiek zagrożeniem w okresie pandemii.
Nika, Pepsi i Cola - trzy szczeniaki, które zostały porzucone nad rzeką szukają domu. Pieski zostały uratowane przez dzielnych strażaków. Piotr Wojtasik odwiedził Orszewice, gdzie rozgrywała się cała akcja. Zobaczcie, jak to wyglądało!
Kiedy młody pies pojawia się w nowym domu, jest to zarówno dla niego, jak i dla właściciela stresująca sytuacja. Ważne, żeby już w tych pierwszych dniach oswajać się ze sobą nawzajem i wprowadzać prawidłową naukę czystości szczeniaka.
Ślimaki widział każdy z nas. Jest to jedna z najliczniejszych gromad zaliczanych do mięczaków. Od pewnego czasu należą również do kategorii "zwierząt domowych". Jaka jest jednak specyfika ślimaków egzotycznych? Jak prawidłowo prowadzić ich hodowlę? Zapytaliśmy o to akwarystę, Mariusza Buczka.