We wrocławskim ZOO urodził się gibon. Jakiej płci jest maluch?

Radosław Ratajszczak
We Wrocławiu urodził się zagrożony wyginięciem gibon
Źródło: Dzień Dobry TVN

Gibony to zwierzęta zagrożone wyginięciem. Ich populację - z powodzeniem - próbuje odnowić m.in. ogród zoologiczny we Wrocławiu, który poinformował o narodzinach młodego gibona. Czy otrzymał już imię? O nowym mieszkańcu ogrodu w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Radosławem Ratajszczakiem, prezesem ZOO we Wrocławiu.

Dlaczego gibony są zagrożone wyginięciem?

Gibony białopoliczkowe zaliczane są do tzw. ssaków naczelnych. Zwierzęta te zagrożone są wyginięciem. W ocenie specjalistów na całym świecie na wolności żyje od 150 do 200 osobników. Dlaczego jest ich coraz mniej? Po pierwsze lasy tropikalne, w których żyją, są masowo wycinane. Po drugie w Wietnamie - skąd pochodzą - są zabijane dla pożywienia. Na szczęście ich populację - z powodzeniem - próbuje odbudować m.in. wrocławskie ZOO. To właśnie tam na świat przyszedł mały gibon białopoliczkowy.

Mimo że maluch ma już kilka tygodni, to pracownicy zoo nie poznali jeszcze jego płci. - Jest to bardzo trudne. Zwierzęta te dwukrotnie w ciągu życia zmieniają sierść. Rodzą się żółte jak mama. Później wszystkie gibony - niezależnie od płci - robią się czarne. Dopiero po upływie 5-6 lat samice stają się żółte, a samce pozostają czarne - wyjaśniał w Dzień Dobry TVN Radosław Ratajszczak, prezes ZOO we Wrocławiu.

Jak dodał, podejrzenie genitaliów młodego gibona bardzo utrudnia fakt, że maluch jest nieustannie przytulony do mamy.

Jakie zwyczaje mają gibony?

Mało kto wie, że gibony to zwierzęta, które śpiewają. Po co to robią? - Gibony zazwyczaj śpiewają w duetach. Na solowe występy pozwalają sobie tylko samotne osobniki, które próbują zwrócić na siebie uwagę innego gibona - mówił Radosław Ratajszczak. Na tym jednak nie koniec. - To także śpiew terytorialny. Niesie się on na dwa-trzy kilometry, tym samym pozwala uniknąć walk o terytorium - tłumaczył prezes.

Warto dodać, że gibony są monogamiczne i połączenie ich ze sobą w pary nie jest takie proste. Jak to wyglądało? Jakie są szanse na to, że uda się odbudować populację gibonów? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie